Περί ανέμων και υδάτων

Το linux kernel ηταν, ειναι και θα ειναι ανοικτο για ολους.

Η αποφαση αυτη συμβαδιζει με τη προοδο και την εξελιξη της κοινωνιας. Ειναι μια πολυ καλη κινηση για να καθαρισει το τοπιο απο τοξικα ατομα και συμπεριφορες.

1 «Μου αρέσει»

Ίσως να χρειάζεται κάποιο δικό του θέμα, αλλά δεν ήξερα που να το βάλω.
Αν πρέπει ας το μετακινήσει κάποιος mod:

2 «Μου αρέσει»

Κατι αλλάζει στον privacy badger, διαβαστε → https://www.eff.org/deeplinks/2020/10/privacy-badger-changing-protect-you-better

1 «Μου αρέσει»

που ειναι ρε παιδια εκεινο το σκριπτακι για τη χωνεψη; :grin:

αντε χρονια πολλα σε ολους και υγεια να εχετε και καλη ψυχολογια

7 «Μου αρέσει»

Βρε παιδια για λύστε μου μια απορια αν ξερετε.
Εχω εναν που εκανε εμβολιο για κορωναϊο και ηθελε να τυπωσει τη βεβαιωση οτι εκανε το εμβολιο αλλά δεν εχει ιδεα απο υπολογιστες. Μπαινω λοιπον στο emvolio.gov.gr για να κανω τη διαδικασια, αλλά δεν μπορουσα να το κανω με τιποτα γιατι δεν υπηρχε τετοια επιλογη πουθενα. Μιλαω με ανθρωπο που δουλευει σε κεπ και μου λεει οτι ειναι συνηθισμενο φαινομενο καποια πραγματα να μη μπορουν να γινουν με συγκεκριμενους browser ενω γινοντε με άλλους, και να δοκιμασω με chrome. Με chrome η βεβαιωση για εμβολιασμο βγαινει κανονικα. Επισης το ιδιο ατομο απο κεπ μου ειπε οτι για συγκεκριμενη δουλεια δικη της που εχει να κανει με τραπεζα, μονο με firefox μπορει να το κανει.
Πως γινεται να συμβαινει αυτο; εχω μεσανυχτα…

έχεις τίποτα extensions εγκαταστημένα; Είχα διαβάσει παλιά ότι ο FF κόβει μερικά για tracking protection, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Δεν εχει σημασια γιατι δεν το κανει μονο σε εμενα, και οπως ειπα απο το κεπ μου ειπαν οτι συμβαινει γενικοτερα και μαλιστα εδω και καιρο. Πχ ποινικο μητρωο σιγουρα δεν μπορουν να βγαλουν μου ειπε απο συγκεκριμενο browser αλλά μπορουν απο άλλον και αυτο συμβαινει και σε άλλα θεματα. Δεν ξερω τι μου διαφευγει, πραγματικα απορω.
Δοκιμασε το και εσυ, δεν εχει σημασια αν εχεις κανει εμβολιο, θα δεις οτι με τον firefox βαζεις κωδικους taxisnet και σου λεει για τη βεβαιωση πηγαινε εδω, αλλά μετα άλλα πραματα σου δειχνει, ενω αν μπεις απο chrome μετα τους κωδικους taxisnet σου ζηταει αμκα και προχωρας…

Από περιέργεια θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι. Μου θύμισες πάντως και τις ηλεκτρονικές υπογραφές από ermis, που βγαίνουν μόνο με ie8-9.

2 «Μου αρέσει»

Ειναι free , open source και τα σχετικα ομως σωστα ? Αυτο δεν αρκει ? :slight_smile:
Καπου η φιλοσοφια πρεπει να συμβαδιζει με την λειτουργικοτητα.

Δεν χρησιμοποιω FF , αλλα ειναι γνωστο οτι διαφορες “κρατικες” σελιδες ή/και τραπεζων παρουσιαζουν δυσλειτουργιες και λειτουργουν σωστα μονο με συγκεκριμενους browsers. Ισως εχει να κανει με την λειτουργια των browsers? Την δομη των σελιδων , που απλα δεν τις τεσταραν σε ολους ?
Προσωπικα χρησιμοποιω edge , εχω τυπωσει μια χαρα πιστοποιητικα εμβολιασμων. Ναι ξερω , με παρακολουθει η microsoft , αλλα τουλαχιστον εκανα την δουλεια μου :slight_smile:

Δε φαινεται να έχει σχεση κατι με open source κλπ @mphxths γιατι απο οτι μου ειπε, εκτος απο αυτη τη δουλεια με την τραπεζα που γινεται μονο με firefox, σε άλλα δε γινεται με chrome αλλά γινεται με chromium, ενω σε άλλα μονο με chrome. Για edge παντως δεν μου ειπε κατι.

Εγω που κανω καθε βδομαδα δηλωσεις για self-test μια χαρα λειτουργει στο taxisnet και εργανη ο firefox. Kαι ειναι γεματος με add-ons.

Αν και σημερα εβγαζε blank οταν πηγα να κανω την εβδομαδιαια δηλωση… Μετα απο 5-6 reloads τα εμφανησε ολα κανονικα, πρωτη φορα μου το εκανε αυτο.

2 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω συγκεκριμένα για τη βεβαίωση που λες αλλά τα ραντεβού μου μια χαρά τα έκλεισα με Firefox και μπορούσα να εκτυπώσω κανονικά τα στοιχεία.

Πάντως, είναι γνωστό ότι ο θαυμαστός κόσμος του web development είναι αχταρμάς και το τι λειτουργεί πού δεν έχει την παραμικρή σχέση με το open source αλλά είναι συνδυασμός της σοβαρότητας του εκάστοτε developer, των standards που δεν εφαρμόζονται και διάφορων άλλων παραγόντων. Αν προσθέσεις σε αυτό το ότι στη χώρα που ζούμε υπάρχουν ακόμα ιστοσελίδες δημόσιων φορέων που θυμίζουν '90s, ε, δε θέλει και πολύ.

2 «Μου αρέσει»

Για self test που εκανα δηλωση για καποιον άλλο, μια χαρα εγινε χωρις προβλημα. Δεν υπαρχει θεμα σε ολα.

Ειναι και της τραπεζας (δε θυμαμαι ποια μου ειπε), οχι μονο του δημοσιου φορεα.
Πολυ χαοτικο τελικα το web development…

Μολις ετυχε να πεσω πανω σε αυτο, αν ενδιαφερεται καποιος Χίλιες αιτήσεις σε 48 ώρες για το νέο πρόγραμμα κατάρτισης ΟΑΕΔ – Cisco στην κυβερνοασφάλεια

5 «Μου αρέσει»

Κοιτώντας τα σημερινα νέα, είδα και αυτό → ΓΙΑΝΝΕΝΑ-15 ανοιχτές θέσεις εργασίας στην P&I - EPIRUSGATE , αν ενδιαφερεται κάποιος για δουλειά στα ιωάννινα…

1 «Μου αρέσει»

https://lore.kernel.org/ksummit/CAHk-=wiB6FJknDC5PMfpkg4gZrbSuC3d391VyReM4Wb0+JYXXA@mail.gmail.com/
Ο Torvalds για τα εμβόλια

3 «Μου αρέσει»

5 most annoying computing things :

Εγω να πω την αληθεια θα σταθω στον cookie law… Αυτες οι επιτροπες που δεν ξερουν που πανε τα 4 εχουν βαλει ολα τα σαιτ να βγαζουν παντου cookie κτλ. Και να παταμε yes… Γενικα οπως τα λεει στο βιντεο ειναι. Αυτοι που δεν θελουν τα εχουν κλεισει. Ολοι οι υπολοιποι παταμε χωρις λογο. Δεν κοιτανε καλυτερα οι επιτροπες που οτι κανουν του βγαζουν τα ματια και στο τελος πατας τη λεξη p*rn και βλεπεις οτι ανωμαλια μπορει να υπαρχει στο μυαλο του καθενος φατσα φορα.

@anon88072451 Πόσο πιο απλή και όμορφη ήταν η ζωή όταν κάθε ιστοσελίδα μπορούσε να κάνει εν κρυπτώ ό,τι ήθελε με τους επισκέπτες και τα δεδομένα τους και η παραμονή ή το scrolling θεωρούνταν αυτομάτως συναίνεση του θύματος… συγγνώμη, του επισκέπτη στην εμπορευματοποίηση της ίδιας του της ζωής, ε;

Τι κι αν έχουν γίνει έρευνες επί ερευνών για τα dark patterns και όλες τις υπόλοιπες μεθόδους που επηρεάζουν και κατευθύνουν άμεσα τους ανυποψίαστους επισκέπτες; Σημασία έχει να μην τους ξεβολέψουμε αναγκάζοντάς τους να αναλάβουν την πλήρη ευθύνη για το ξεπούλημά τους. Αν κάποιος βλέπει πρόβλημα στα cookie notices αλλά όχι στο ότι αυτά είναι «παντού» γιατί οι αγαπημένες του ιστοσελίδες είναι παραγεμισμένες με trackers, διαφημίσεις και λοιπά scripts συλλογής δεδομένων, ίσως θα πρέπει να αναρωτηθεί αν ανήκει στα παραπάνω θύματα.

«Our use of the Web», που λέει και ο κύριος στο βίντεο, ήταν και είναι αυτή που συμβάλλει καθημερινά στη μετατροπή του Διαδικτύου σε οχετό.

1 «Μου αρέσει»

Ναι ηταν πιο απλη. Αλλα μαλλον ηταν με μια ψαλιδα να… Απο τη μια οι απλοι χρηστες στα διαφορα chat κτλ και απο την αλλη ενα αμιγως εταιρικο web… Δεν υπηρχε λογος να φτιαξει κανενας ιστοσελιδα η να ανεβαζει βιντεο χωρις να εχει κατι να κερδισει. Επειδη εζησα το web στα 90s… Ναι ηταν πεντακαθαρο και χωρις διαφημισεις… Αλλα δεν υπηρχε web… Το web αρχισε να γινεται λειτουργικο απο το 2004-5. Αυτοι που το ανεβασαν σε διασεκατομυρια χρηστες ειναι αυτοι που δεν αρεσουν… Αλλα αυτοι το ανεβασαν… Youtube Google Facebook και καμποσοι αλλοι αχωνευτοι… Αν δεν ηταν αυτοι μαλλον θα ειχαμε ακομη dialup γιατι ετσι κι αλλιως τι να κανεις το γρηγορο ιντερνετ; Για να συνδεθεις στο mirc?