Περί ανέμων και υδάτων

9 posts were split to a new topic: Το “κακό” ubuntu και οι άλλοι

Σχωρνάτε μου την έπαρση και τον κομπασμό (και φτου φτου μην αυτοματιαχτώ), αλλά δεν είναι μεγάλη ανακάλυψη αι οπτικαί ίναι??? :smiling_face_with_three_hearts:
image

2 «Μου αρέσει»

Πες μου ότι παίζεις και hλlf life :smiling_face_with_three_hearts:

Μόλις ξεκίνησα!! :innocent:

1 «Μου αρέσει»

σε ποιες τοποθεσίες έχετε τέτοιες αποδόσεις?!

Βύρωνας, οπτική ίνα.
Συγκριτικά, πριν τη αλλαγή σε οπτική ίνα, στο ίδιο σπίτι με τον ίδιο εξοπλισμό είχα
ping 24, download 13 (με χρέωση πακέτου έως 25 Mbps), και upload χαμηλό μονοψήφιο που δεν θυμάμαι ακριβώς.
EDIT: Το βασικό router το αλλάζει ο πάροχος. Ο υπόλοιπος εξοπλισμός έμεινε ίδιος.

2 «Μου αρέσει»

Κέντρο Θεσσαλονίκης, HCN, οπτική ίνα, 300/300. :innocent: :face_with_hand_over_mouth: :heart:

1 «Μου αρέσει»

Είναι τραγικό και απαράδεκτο που το ελληνικό trust των Cosmote, Wind, Vodafone πουλάε ή FTTC ως οπτική ίνα ή και FTTH να είναι που το κόβει σε ταχύτητες VDSL2. Μάλιστα τα πουλάνε και σε εξωφρενικές τιμές.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Μάλιστα πιστεύω πως πολύς κόσμος δεν πήρε χαμπάρι ότι η μετάβαση σε οπτική ίνα έγινε με επιδότηση που αποδίδεται με έκπτωση στους λογαριασμούς για κάποιο χρονικό διάστημα. Όταν τελειώσει η επιδότηση να δούμε τι θα γίνει.

4 «Μου αρέσει»

Οι μικρές χαρές της καθημερινότητας: :innocent:

ΥΓ: Θερμές ευχαριστίες σε όσους μας επισημαίνουν τα κατά καιρούς δωρεάν παιχνίδια στο steam!! :love_you_gesture:

4 «Μου αρέσει»

Λοιπον, καθισα και εφτιαξα ενα παρα πολυ μικρο και ευχρηστο scriptακι το οποιο μας δειχνει στο statusbar τη γλωσσα που εχουμε ενεργη στο πληκτρολογιο μας, με ενα σημαιακι της εν λογω εθνικοτητας.

Dependencies:
*i3blocks
*emoji support(libxft-bgra, για εμας που κλαιμε με το xft)
*xorg

Ανοιγουμε ενα shell script:

#!/bin/sh

icon=$(setxkbmap -v | awk -F “+” ‘/symbols/ {print $2}’)

if [ “$icon” == “gb” ]
then
echo “:uk:
else
echo “:greece:
fi

Και φυσικα μολις το φτιαξουμε δινουμε:

sudo chmod+x ourscript

Και το βαζουμε στα i3blocks.

Αν δε μας νοιαζουν τα σημαικια, μπορουμε να βαλουμε μονο αυτο:

#!/bin/sh

setxkbmap -v | awk -F “+” ‘/symbols/ {print $2}’

Και τελειωσαμε.

7 «Μου αρέσει»

@anon21236004 κανε μου ο,τι ερωτησεις θες σε αυτο εδω το thread και θα στις απαντησω.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ φίλε μου…
:wink:

Όσον αφορά το i3 & το script…

  1. Αυτό το script δε χρειάζεται να το πειράξουμε καθόλου, γιατί βλέπω σημαιάκια
  2. Ένα τέτοιο script αν θελήσουμε να το φτιάξουμε τι γνώσεις θέλει ?
  3. Υπάρχει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα στους window managers έναντι των κλασσικών desktop ?
  4. Μπορεί το script να χρησιμοποιηθεί και σε bspwm ή openbox ας πούμε ?

Όσον αφορά το X230…

  1. Το ζαχαρώνω καιρό και θα ήθελα να ξέρω αν έχει καλή οθόνη για τα μάτια
  2. Η πληκτρολόγηση (υποθέτω δεν έχεις κάνει mode classic keyboard) είναι ξεκούραστη σε σχέση με μηχανικά πληκτρολόγια για de ?
  3. Σε linux ήθελε κάποιο ειδικό modification για μπαταρίες μη lenovo® ή αποτύπωμα κ.λ.π? Και αν ναι πόσο κρατάει περίπου η μπαταρία ?

Ευχαριστώ πολύ!

1 «Μου αρέσει»

Λοιπον, ι3:

1.Θα το πειραξεις μονο εκει που δε συμβαδιζει με τις ρυθμισεις σου. Πχ λογικα τα αγγλικα που χρησιμοποιεις ειναι της Αμερικης, επομενος αν χρησιμοποιεις Xorg θα πρεπει να τρεξεις την εντολη: setxkbmap -v | awk -F “+” ‘/symbols/ {print $2}’ με ενεργοποιημενα τα αγγλικα και θα βαλεις το αποτελεσμα στη θεση του “gb” που εχω ορισει εγω. Και μετα την αναλογη σημαια.

  1. Το να γραφεις σκριπτακια για bash shells ειναι παρα πολυ ευκολο, ωστοσο θελει μια εξικοιωση. Δε χρειαζεται καθολου ειδικευμενες γνωσεις, παρα μονο ενα περιπλοκο σκριπτακι για να μελετησεις.

3.Προσωπικα ειμαι χρηστης gnome και ι3 και οταν με ρωτανε τι προτιμω λεω ι3.
Ειναι πολυ ελαφρυ(400ΜΒ χρησης στη RAM) και παρα πολυ γρηγορο.
Το μονο που θελει ειναι εξοικειωση με το πληκτρολογιο.

4.Θεωρω πως με τις απραιτητες αλλαγες θα μπορει να τρεξει στο statustray καθε window manager. Ωστοσο δε γνωριζω απο tint2(openbox) για να σου πω τις απαραιτητες αλλαγες.
Εκτος statustray, δλδ ως απλο script/εντολη τρεχει σε οσους χρησιμοποιουν Xorg.

Οσον αφορα το Χ230:

  1. η οθονη του ειναι συμβατικη LCD με ακρετα καθαρα χρωματα αλλα ΔΕΝ ειναι IPS, φυσικα μπορεις να βαλεις ΙΡS οθονη αν θες.

2.το πληκτρολογιο του ειναι απαισιο και παρα πολυ κουραστικο γιαυτο πηγα και του εβαλα ενα του Χ220 και ησυχασα. Φυσικα για καποιον που δε γραφει ολη μερα σε αυτο θα του ειναι μια χαρα.

  1. Οχι σε καμια σειρα των Thinkpad δε χρειαζεσαι drivers ή αλλαγες στο συστημα μεχρι τη Χ240/Τ240 κτλπ. Οποια εκδοση ειναι πανω απο 3-4 χρονια δεν εχει κανενα προβλημα συμβατοτητας.

Τα spects του δικου μου Χ230:
8GB RAM DDR3(up to 16GB)
300GB SSD
i5 3d Gen 3.30GHz
2 USB 3.0 ports
1 USB 2.0 always on port
1 VGA
1 Mini Display with Audio output
1 SD Card Reader
1 PCI Express Card 54mm
Ethernet
WiFi
LCD HD 12’5 inch display
X220 classic keyboard.

Και φυσικα ειναι συμβατο με ανταλλακτικα για Χ200 και Χ220.

2 «Μου αρέσει»

Επιστημονική φαντασία :slight_smile:

Dan Brown - Angels and Demons?

Από αυτό, για μπουρούχα το κόβω

2 «Μου αρέσει»

Για Gentoo λεει.

Αλλιως, ισως ειναι πολυ παλιο βιβλιο.

1 «Μου αρέσει»

Διατρέχω μια επικίνδυνη φάση νοσταλγίας παλιού υλικού και λογισμικού. Θυμήθηκα ένα σύστημα με pentium III 450 MHz που είχα παλιά και προσπάθησα να κάνω ένα παρόμοιο σε qemu.

Αν και το chipset 440FX δεν έπαιρνε pentium III, κάποιο 440** μπορούσε, μόνο αυτό έχει το qemu. Δυστυχώς το PCI bridge προδίδει…, δεν βρήκα τρόπο να αλλάξω τη συχνότητα του επεξεργαστή που φαίνεται και το /proc/cpuinfo αναφέρει 2500 MHz (και 16 MB cache για κάποιο λόγο).

Αν κάποιος γνωρίζει περί pci bus/slot/function και υπάρχει τίποτα παράδοξο θα το εκτιμούσα να με διορθώσει. Επίσης τα γραφικά -device ati-vga model=rage128p και model=rv100 δεν υπάρχουν στο virt-manager αλλά μόνο ως παράμετρο στο qemu.

Αν εξαιρέσω τα παραπάνω είμαι ικανοποιημένος με το (άχρηστο) αποτέλεσμα.