Περί ανέμων και υδάτων

Το ζητούμενο είναι να μην έχεις ένα outdated σύστημα (τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ) αλλά να έχεις ένα σύστημα που να δουλεύει (να bootάρει δηλαδή).

Δοκίμασε να βάλεις Arch με openRC να δούμε αν όντως θα κάνει κάτι

Η κάθε σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο μεταξύ ιδίων πραγμάτων. Για όσους δεν ξέρουν το KolibriOS είναι ενα μικρό λειτουργικό σύστημα γραμμένο σε κώδικα μηχανής. Δεν είναι ο κώδικας μηχανής που το κάνει μικρό και γρήγορο, (σήμερα δύσκολα θα φτιάξεις καλύτερο κώδικα από ενα compiler) είναι που είναι μικρό. Τόσο μικρό που χωράει σε μια δισκέτα. Εντυπωσιακό πραγματικά, αλλά τέλος ιστορίας.

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία, αλλά δεν την θεωρώ αρκετά σημαντική για να ανοιξώ νήμα οπότε είπα να την γράψω εδώ. Ελπίζω να μην ενοχλώ.
Για μια εργασία στη σχολή μου, ζητείται να βρώ έναν ftp server ο οποίος να χρησιμοποιεί κάποιου είδους login και με Wireshark να δώ και να καταγράψω την ανταλλαγή των πακέτων. Το πρόβλημα ότι εγώ δεν γνωρίζω κανέναν ftp server.
Αν έχετε κάποια ιδέα θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δυο έτσι στα γρήγορα ftp.otenet.gr, ftp.forthnet.gr

5 posts were split to a new topic: Πρόταση για SBC με δυο ethernet

Ρε παίδες για πείτε Θέλω να βγάλω το manjaro από τον σταθερό υπολογιστή γιατί δεν τον ανοίγω συχνά και κάποια στιγμή θα γίνει το λάθος. Τι λέτε να βάλω debian ή ubuntu μιας και στο λαπτοπ έχω το Arch που δεν το αλλάζω. Το σκέφτομαι με ι3 και καθαρή εγκατάσταση

@tkor Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σε αυτό που ψάχνεις θα μπορούσε να σε καλύψει το BunsenLabs :wink:

2 «Μου αρέσει»

Ωραίο φαίνεται αλλά Θέλω να τα κάνω όλα μόνος μου για να μαθαίνω αυτό είναι έτοιμο και έχει και openbox.Ομολογώ ότι δεν ήξερα καν την ύπαρξη του.

@Red_Debian περιμένω και από εσένα απάντηση, ίσως και βοήθεια.

3 «Μου αρέσει»

Εμενα στο Debian που τρεχω στο σταθερο, ο i3 δεν ετρεχε σωστα και ειχε πολλα θεματακια. Επομενως δε ξερω καταποσο ειναι βιωσιμη λυση σε τετοια διανομη.

Ωστοσο αν θες να τα κανεις ολα μονος σου, να κατεβασεις vanilla(μαμισιο, εργοστασιακο) Debian 10 με ο,τι Desktop Enviroment θελεις.

Ειναι τοσο μινιμαλιστικη και “γυμνη” διανομη που θα τα κανεις ολα μονος σου θες δε θες.

Ακομη και gnome να εγκαταστησεις, για να το κανεις λειτουργικο θα πρεπει να το πειραξεις.

Οποτε μη το σκεπτεσαι, βαλε Debian(οσο εισαι διατεθημενος να παραθεσεις χρονο) με ο,τι θες και μετα τη πρωτη βδομαδα βλεπεις για i3 και λοιπους Window Managers.

Απο την αλλη υπαρχει και το Gentoo, αν εχεις ενα 5ωρο διαθεσιμο μονο για το στησιμο.

1 «Μου αρέσει»

Κατέβασα το netinstall όντως ο i3gaps έχει θέματα ο απλός I3 όμως είναι μια χαρά μέχρι στιγμής (σε vm). Για να έχω iso τύπου netinstall στο Ubuntu βάζω την server έκδοση ή υπάρχει και κάποια άλλη

Είναι rolling και αυτό θέλω να αποφύγω. Γιαυτό βγάζω το manjaro

Αν σου δουλευει, καλως προχωρα το.
O netinstaller του Debian ειναι αυτος.

Το Gentoo δεν ειναι σαν τα Arch και λοιπα Rolling Release, εν ολιγοις δε “σπαει” απο παραμεληση.

1 «Μου αρέσει»

Ούτε το Arch «σπάει» από παραμέληση. Αυτό που μπορεί να συμβεί είναι να έχεις πολύ δύσκολη ενημέρωση.

1 «Μου αρέσει»

Με το συμπαθειο αλλα το Arch “σπαει” και με μια απλη ενημερωση.

Ως χρηστης και των 2 κοσμων, προτιμω τα Arch αλλα μου “εσπασαν” σε ενα μηνα 3 φορες μετα απο ενημερωση, ΧΩΡΙΣ να εχω πειραξει εγω κατι. Απλως πολλα πακετα επιλογης(libxft) δεν στηριζονται οπως θα επρεπε.

Οποτε ή σε αναγκαζει να αλλαξεις τις προτιμησεις σου ή να βρεις εναλλακτικα πακετα, στη περιπτωση μας εκανα το 2ο.

Δε ξερω πως οριζεις εσυ το “σπασιμο” αλλα για μενα και το παραμικρο παραπτωμα σε ενα font θεωρειται “σπασιμο” εφοσον αν δε κανω τις απαραιτητες αλλαγες, δε μπορω να χρησιμοποιησω τη συσκευη.

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με ένα απλό restore στο timeshift έσπασε το manjaro χαλαρά και χωρίς προειδοποίηση

Καλα αυτο ειναι παραπανω απο αναμενομενο. Αν και εχω κανει 3 restores και δεν εχει σπασει.

Έχω το Arch 4 χρόνια με την ίδια εγκατάσταση. Πρέπει να κοιτάει κάποιος το archlinux.org για να δει αν χρειάζεται κάποια χειροκίνητη παρέμβαση.

Manjaro != Arch ενημερωτικά

Η βάση ίδια είναι ότι και να λέμε απλά έχουν εξτα αποθετήρια για να το κάνουν και καλά πιο σταθερό

Το οτι πρεπει να κοιταω για χειροκινητες παρεμβασεις απο μονο του σημαινει οτι κατι “σπαει”.

Αν θεωρειτε οτι “σπασιμο” ειναι οταν πεθαινει το λειτουργικο, τι να πω, ειστε πολυ δεκτικοι.

Το οτι μια διανομη χαρακτιριζεται ως unstable ειναι ο μεγαλυτερος λογος που οταν το βλεπεις, αυτοματα, λες “σπαει”.

Οταν ο χρηστης δε κανει κατι περιεργο που δε θα επρεπε(πχ snap σε arch), οι ενημερωσεις δε θα επρεπε να τον βαζουν σε “δουλεια”.

Το Manjaro Linux δεν είναι Arch. Αυτό φυσικά είναι ξεκάθαρο εξαρχής. Χρησιμοποιεί αποκλειστικά τα δικά του αποθετήρια τα οποία δεν συνδέονται καθόλου με αυτά του Arch Linux.

Την ιδια βάση μοιράζοταν και το ubuntu με το Debian και το mint με το ubuntu κοκ, οι διαφορές είναι περισσότερες από τις ομοιότητες

5 «Μου αρέσει»

Πιστεύω πως αυτή η σελίδα όλο και σε κάποιον θα χρειαστεί:

https://www.linuxtoday.com/

Στο παρακάτω link βρίσκονται όλα τα αρχεία της παραπάνω σελίδας:

https://www.linuxtoday.com/news/archives/

5 «Μου αρέσει»