pastel: Χειρισμός χρωμάτων από το τερματικό

Στο μικρό αυτό σημείωμα θα δούμε ένα χρήσιμο εργαλείο για χειρισμό χρωμάτων από το τερματικό. Οι γραφίστες και οι σχεδιαστές σελίδων θα το βρουν ανεκτίμητο.

Μερικές δυνατότητες

  • Υποστήριξη χρωματικών χώρων RGB (sRGB), HSL, CIELAB, CIELCh
  • Συνήθεις μετατροπές από τον ένα χώρο σε άλλο καθώς και σε διαφορετική απεικόνισή
  • Βασικούς μετασχηματισμούς για δημιουργία παλέτας
  • Μίξη χρωμάτων

Αλλά μια εικόνα αξίζει όσες χίλιες λέξεις

pastel in action

Εντυπωσιακό και χρήσιμο, έτσι δεν είναι; Αν σας άρεσε μπορείτε να το κατεβάσετε απο εδώ: Releases · sharkdp/pastel · GitHub ή μιας και είναι γραμμένο σε Rust με cargo install pastel. Επίσης, θα το βρούμε στο AUR, στο Nix, αλλά και σαν snap.

Για περισσότερα δείτε στη σελίδα του δημιουργού:

GitHub - sharkdp/pastel: A command-line tool to generate, analyze, convert and manipulate colors

5 «Μου αρέσει»

αυτο ειναι για ρυθμιση χρωματικης απεικονισης της οθονης? gamma correction, color correction, κλπ, η, απλα για παλετες χρωματων. για παλετες χρωματων υπαρχει και γραφικο προγραμματακι το agave, που υπαρχει διαθεσιμο σε ολες τις διανομες. αν και δεν ξερω αν εχει τις ιδιες επιλογες και δυνατοτητες με αυτο

αρχικα νομιζα οτι ηταν προγραμμα χρωματικη ρυθμιση της οθονης, και χαρηκα γιατι παλιοτερα ειχα το littleCMS, το οποιο παρατηθηκε εδω και χρονια. πλεον δεν εχω κανεναν τροπο ρυθμισης της οθονης, παρα με ετοιμες παλετες gamma correction και να φερνω τα χρωματα της οθονης στο σωστο σημειο με το xrandr, συμφωνα με τις οδηγιες της παλετας

1 «Μου αρέσει»

Η χρωματική ρύθμιση είναι μια πολύπλοκη διαδικασία και απαιτεί ειδικό υλικό (colorimeter). Αν εγκαταστήσεις το πακέτο gnome-color-manager μπορείς να δείς τις ρυθμίσεις του κάθε monitor και βοηθάει να το ρυθμίσεις.

Αλλά σαν χρήστης απλά θέλεις να βλέπεις καλό χρώμα. Το monitor μου έχει preset για κείμενο, βίντεο, παιγνίδια επιλέγω ένα και ουδόλως με απασχολεί αν το δικό μου κόκκινο θα είναι το δικό σου κόκκινο του εκτυπωτή η κανενός άλλου.

To agave είναι ένα ωραίο εργαλείο για να βρίσκεις χρώματα που να ταιριάζουν. Υπάρχουν πολλά άλλα πολλά σε Web. Με το pastel μπορείς να επίσης να κάνεις κάτι τέτοιο από το τερματικό. Σε κάποιες περιπτώσεις βολεύει καλύτερα.

1 «Μου αρέσει»