pass: password manager extentions Μέρος 2ο

Αφού έχουμε ρυθμίσει το pass στο τερματικό μας

Μπορούμε να “συνδέσουμε” χρήσιμα εργαλεία που αυξάνουν την παραγωγικότητα του βασικού προγράμματος.

QtPass, GUI for pass

Το παρόν παρέχει γραφικό περιβάλλον με όλες τις λειτουργίες του βασικού προγράμματος (εισαγωγή, επεξεργασία, διαγραφή παραγωγή κλπ κωδικών)

Η επίσημη σελίδα όπου έχει οδηγίες για την εγκατάσταση σε όλες τις υποστηριζόμενες πλατφόρμες

Firefox Add-on

Πρακτικά όποτε θέλω να κάνω log in σε ένα site μπορεί να μου συμπληρώσει κατευθείαν τα στοιχεία!
Mozilla add-on page
Github Repo
Το extention “κοιτάει” το url της επισκεπτόμενης σελίδας και προτείνει κάποιο entry βάσει αυτού.
π.χ.
ksnip_20201209-222649

ksnip_20201209-222647

Πατώντας την επιλογή 1 απλά πληκτρολογεί τα στοιχεία ενώ με την 2 πατάει και το κουμπί Σύνδεση.

Chromium Extention

Chrome Web Store

Συγχρονισμός μεταξύ συσκευών.

Από την στιγμή που τα αρχεία μας με τους κωδικούς είναι κρυπτογραφημένα με ασύμμετρη κρυπτογράφηση, μπορούμε να τα αποθηκεύσουμε σε ένα προσωπικό ιδιωτικό αποθετήριο που λειτουργεί με vcs git. πχ με το gitlab ή με το github.

Για να το κάνουμε αυτό:

  1. Απλά δημιουργούμε ένα νέο αποθετήριο και αντιγράφουμε το link του (είτε το https είτε το ssh, ανάλογα με το ποιο χρησιμοποιούμε).
  2. Πηγαίνουμε στον φάκελο όπου είναι σωσμένοι οι κωδικοί .password-store
  3. Τρέχουμε τις παρακάτω εντολές
git init
git remote add URL GOES HERE

Από εκεί και πέρα μπορούμε να συγχρονίζουμε το local repo με το remote όπως ακριβώς χειριζόμαστε το git. Για όσους όμως δεν είναι εξοικειωμένοι ή θέλουν κάτι πιο απλό, μπορούν να χρησιμοποιήσουν την δυνατότητα του pass κατευθείαν ως εξής:

pass git push

Αυτή η εντολή τρέχει στο background git add, git commit και τελικά git push
Αντίστοιχα εαν είμαστε στο μηχάνημα που είναι πίσω στην έκδοση, τρέχουμε:

pass git pull

Με αυτή την λειτουργία του συγχρονισμού μπορούμε να συνδέσουμε πολλαπλές συσκευές συμπεριλαμβανομένων των κινητών που τρέχουν android ή iOS.

2 «Μου αρέσει»