Παρουσίαση Ubuntu-gr: Η ζωή με GNU/Linux

Δεν έχω εικόνα να σου πω την αλήθεια…

Χμμ το Πα/Πει έχει ομάδα για ελεύθερο λογισμικό.
Βασικά τα προβλήματα είναι 2:

  • Μη εύρεσης χώρου.
  • Έλλειψη παρουσιάσεων.

Το πρώτο επιλύετε εάν επανα-εποικοινωνήσω με Hellug και ΕΕΛΑΚ. Προηγούμενες επικοινωνίες με ΕΕΛΑΚ αναφέρουν ότι είναι δύσκολο το να κλείσει χώρο το Σ/Κ. Μάλλον πρέπει να επανα-επικοινωνήσω με Hellug.

Έχω την εντύπωση ότι το πας λίγο ανάποδα.

Βρες πρώτα ποιοι θα συμμετάσχουν και μετά κάνε κρούσεις για χώρο. Αν μαζευτεί κόσμος να παρουσιάσει, στάνταρ αυτοί με τη σειρά τους θα φέρουν 2-3 ο καθένας μαζί του. Άρα αν παρουσιάσετε 5 άτομα πρέπει να έχετε εξασφαλίσει ένα κοινό τουλάχιστον 10 ατόμων.

Θα βρεθεί και χώρος (κάνε καμιά κρούση στο ΕΜΠ, στους ηλεκτρολόγους).

1 «Μου αρέσει»

Άνοιξα μια δημόσια φόρμα ουδείς ενδιαφέρετε να παρουσιάσει απλά ζητήματα που τον βόλεψαν. Δηλαδή κανείς δεν έχει ένα λογισμικό που τον βόλεψε του φάνηκε χρήσιμο;

Και δεν εννοώ κάτι που αν κάνει παπάδες απλά πραγματάκια που θα κάνει ο μέσος χρήστης πχ. στο shutter τραβάς βελάκια εάν θες να δείξεις κάτι στο screenshot σου.

Έχεις ωραία ιδέα και μου αρέσει ο ενθουσιασμός σου, απλά είναι δύσκολο λόγω χρόνου…

Για αίθουσα μπορείς να απευθυνθείς και σε κανέναν Δήμο…

Νομίζω όμως ότι θα ήταν καλύτερο να δημιουργηθούν κάποια βιντεάκια με παρουσιάσεις για διάφορα θέματα πχ LibreOffice, glabel, gimp, εγκατάσταση διανομής linux κτλ και αυτά να είναι τα εργαλεία μας είτε για να μάθουμε οι ίδιοι, είτε να χρησιμοποιούνται για παρουσιάσεις από όποιον το επιθυμεί.

Ύστερα με την συνδρομή του Hellug σκεύτικα την ακόλουθη Ατζέντα Παρουσιάσεων:

  • Επεξεργασία εικόνας & Screenshot utilities.
    • Live tutorials
    • Παρουσίαση Λογισμικών
  • Παιχνίδια Ελευθέρου λογισμικού σε GNU/Linux.
    • Παρουσίαση Παιχνιδιών
    • Game Booths (?)
  • Λογισμικό για Ιnternet Radio, μουσική και βίντεο:
    • Παρουσίαση Λογισμικού.
    • Προσθήκη Ραδιώφωνού σε ειδικό client.
  • Email & Web
    • Ιδιωτικότητα στο Web
    • Ad Blocking
    • Σετάρισμα email clients
    • Διαχείρηση email
  • Office Use software
    • Δημιουργία Slide και κειμένων
    • Δημιουργία Σχεδιαγραμμάτων
    • Κοιχρηστη επεξεργασία Κειμένων μεταξύ Windows & GNU/Linux.
  • Μαθητικής/Φοιτιτικού Ενδιαφέροντος Λογισμικό:
    • Σύνδεση σε Ακαδημαϊκό VPN της σχολής με GNU/Linux.
    • Συσηματα Διαχείρησης χρόνου Εργασιών & Συνεργασία μεταξύ πολλών ατόμων σε ετερογενή περιβάλλοντα (o ένας Windows ο άλλος GNU/Linux).
    • Κοιχρηστη επεξεργασία Κειμένων μεταξύ Windows & GNU/Linux.
    • Εισαγωγή μαθηματικών τύπων σε λογισμικό Γραφείου για GNU/Linux.

Πιστεύω θα μπορούν να καλύψουν τον μέσο χρήστη στην εργασία του ή στην διασκέδασή του. Επιθυμώ οι παρουσιάσεις να είναι απόσταγμα εμπειρειών χρήσης από χρήστες η επαγγελματίες του χώρου.

Ο απώτερος στόχος είναι να δείξουμε ότι το GNU/Linux κάνει την δουλειά σου.

Ως εκ τούτου θα επιθυμούσα στην https://forms.gle/LLY6X1zDRVyPC2wh7 φόρμα εάν θα μπορούμε να μαζέψουμε ομιλίες περί του ζητήματος αυτού.

1 «Μου αρέσει»

Αν κανονίσετε κάποια διαδικτυακή προβολή παρακαλώ ενημερώστε εδώ γιατί έχω ρίξει μαύρη πέτρα Αθήνα.

Εντωμεταξύ τόσα χρόνια Αθήνα όλο τα ίδια και τα ίδια από μαζώξεις, τα τελευταία 5 χρόνια που έχω φύγει γίνεται πανικός, παρουσιάσεις, tutorials, συμμετοχή νέου κόσμου και δε συμμαζεύεται… #)%$&#(%&(

Βασικά λόγο έλλειψης ομιλητών το ακύρωσα. Πιστεύω video σε youtube θα είναι καλύτερα.

@pc_magas Σίγουρα αν δει κάποιος ένα βίντεο θα καταλάβει περισσότερα από το απλά να διαβάσει για κάτι. Αλλά σαν τη δια βίου γνώση δεν έχει. Ελπίζω να βρεθεί κόσμος ή η προσέγγιση και να γίνει η μάζωξη.