Pano: Ένας καταπληκτικά πολύχρωμος clipboard manager για το Gnome

Ένα νέο πρόγραμμα το Pano ήρθε να ταράξει τα νερα στον χώρο των clipboard managers. Οι clipboard managers είναι βοηθητικά προγράμματα που διαχειρίζονται το περιεχόμενο του πρόχειρου, αν δεν τρέχετε ήδη ένα δεν ξέρετε τι χάνετε.

Οι περισσότεροι clipboard managers ειναι βασισμένοι σε κείμενο, όχι όμως το εντυπωσιακό Pano !

Τα περιεχόμενά του προχείρου, ακόμα και αν είναι βαρετό κείμενο, με το πάτημα ενός κουμπιού θα τα δούμε στο κάτω μέρος της οθόνης με preview, τον κώδικα με syntax highlighting, τις εικόνες σαν εικόνες (σικ), ακόμα και ένα ταπεινό hex color σαν χρώμα (γουάου).

Είναι μια επέκταση του Gnome και όχι κάποιο ανεξάρτητο πρόγραμμα. Κατά συνέπεια τρέχει μόνο σε περιβάλλον Gnome. Σίγουρα είναι μια από τις ποιο εντυπωσιακές επεκτάσεις που έχω δει και δείχνει τις δυνατότητες που δίνει το Gnome.

Εγκατάσταση

Πρώτα θα πρέπει να έχει εγκατασταθεί το libgda. Ανάλογα με τη διανομή:

Fedora :fedora:

sudo dnf install libgda libgda-sqlite

Arch Linux :arch:

sudo pacman -S libgda

Ubuntu :ubuntu:, Debian :debian:, Mint :mint:, Pop_OS!

sudo apt install gir1.2-gda-5.0

Στη συνέχεια το εγκαθιστούμε από εδώ:

https://extensions.gnome.org/extension/5278/pano/

Από τις ρυθμίσεις επιλέγουμε το shortcut key.

Εντυπώσεις

Προσωπικά μου αρέσει και το βλέπω να αντικαθιστά το CopyQ. Είναι πολύ εύκολο να δεις τις τελευταίες καταχωρήσεις, και εκτιμώ τη δυνατότητα αναζήτησης. Θα ήθελα να έβλεπα περισσότερες και μικρότερες, αλλά δεν έχει αυτή τη στιγμή δυνατότητα να ρυθμίσεις το μέγεθος. Αλλά με τα βελάκια μπορείς να δεις περισσότερες. Επίσης, δεν μπόρεσα να βάλω τη συντόμευση που ήθελα, μένει στα κλασσικά πλήκτρα, αλλά αυτό μπορεί εύκολα να παρακαμφθεί.

Δείτε ακόμα

8 «Μου αρέσει»

Πολύ δυνατό! Το εγκατέστησα μόλις. Ευχαριστώ

Ξέρει κανείς αν και πως μπορώ να βάλω σαν shortcut to super+v? Γιατί από τις ρυθμίσεις το shortcut είναι για 3 keys και όταν πάω να βάλω το super+v δεν μου το αλλάζει. (Έχω απενεργοποιήσει το συγκεκριμένο shortcut από το να ανοίγει το notification panel του gnome)

EDIT: Έκανα εγκατάσταση και απεγκατάσταση το extension και δούλεψε κανονικά.

1 «Μου αρέσει»