Πάλη με έναν αρχαίο pentium3 στα 800Mhz

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα πολύ παλιό pendium3 στα 800 και παλεύω να τον αναστήσω 2 μέρες τώρα. Ότι και αν τον έβαλα δεν μπορεί να ξεπεράσουν τα win xp! Με τα xp πάει σφαίρα Έχω δοκιμάσει πολύ πράμα Antix, pappy, lubuntu, dsl,kolibri, connechaet ….αλλά τίποτα πιο γρήγορο…. Καμιά ιδέα

Σαν ταχυτητα το kolibri πιθανων να ηταν πιο γρηγορο λογω κατασκευης αλλα πιο αχρηστο λογο ελειψης browser. Κοιτα και το gentoo αλλα δεν ειναι απλο στην εγκατασταση

(αν τελικα μονο τα xp εχουν καποια ταχυτητα, τοτε θα πετυχεις ακομη μεγαλυτερη με τα windows 2000 και νομιζω οτι θα βρεις και browser που να παιζει σχετικα καλα)

elive linux? δοκιμασε την .εχει μεγαλο iso αλλα μπορει να το αναστησει

Προσωπικά θα δοκίμαζα Haiku.

Μού φαίνεται περίεργο που λες δεν ήταν γρήγορο το kolibri, γιατί το έτρεξα σε pentium 1. Το ίδιο και για το dsl που επίσης ανάλογη (παλιά) διανομή δούλεψε στον pentium 1.

Σε pentium3 είχα καταφέρει ένα αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα με ένα κάπως παλιό warry puppy αλλά και με σχετικά καινούργιο καθαρό debian (συγκεκριμένα debian 7 ήταν). Σημείωση: έπρεπε να βάλω non-pae πυρήνα, έβαλα επίσης JWM γραφικό περιβάλλον και δεν έβαλα καθόλου DM.

Επίσης μού φαίνεται περίεργο που λες που πάνε σφαίρα τα XP (είσαι σίγουρος δεν είναι 98?) γιατί γενικά δυσκολεύονται σε ανάλογης παλαιότητας υπολογιστές.

το haiku δεν το φορτωνει καθολου…δεν ξερω γιατι. το κολομπρι κολαει πολυ! δεν υποφερεται! …πιθανον καποια ασυμβατοτητα… ειμαι σιγουρος για τα xp… δηλ. υπαρχει χρηστης που μπορει να μπερδεψει 98αρια με xp? (μονο τυφλος μπορει να παθει κατι τετοιο)

Αν εχεις τους Drivers για XP ισως αξιζει να δοκιμασεις και το ReactOS. Ειναι μια προσπαθεια για ΕΛ/ΛΑΚ Windows αλλα δεν ειναι ακομα ετοιμη για το ευρη κοινο. Στην δικια σου περιπτωση ομως ισως βοηθησει.

Το ISO θα το βρεις εδω: https://www.reactos.org/
Η τελευταια σταθερη εκδοση ειναι η 0.4.12

Προετοιμασου ομως για δουλεια. Δεν θα ειναι οσο τελεια ειναι τα Windows XP στο Pentium3 σου.

Αν ολα ομως σου πανε καλα τοτε θα εχεις ενα συστημα που τρεχει. Καλη συνεχεια.

1 «Μου αρέσει»

το elive linux ειναι 3 γιγα! το μηχανημα εχει μονο cd rom …δηλαδη εικονες οχι πανω απο 700mb

Γιατί δεν βάζεις κάτι εξίσου παλιό; Πχ Ubuntu 6 δεν πιστεύω να έχεις βλέψεις να συνδεθείς στο ίντερνετ…

Mulinux
Θετικά:
Απαιτήσεις: 4 mb ram
20 mb σκληρό δίσκο…
Πλήρεις δυνατότητες

Αρνητικά:
Η τελευταία έκδοση είναι κάπου στο 2004 αν είδα καλά αν και αυτό δεν ξέρω πόσο θετικό ή αρνητικό είναι

Αν κατάλαβα καλά βασίζεται όμως στο slackware. Αυτό δεν ξέρω τι θετικά ή αρνητικά έχει.

Το πρότεινα μιας και έχει τις πιο μικρές απαιτήσεις που έχω δει. Υποθέτω πως αυτή η διανομή είναι ταμαμ για τέτοια PC.

Να σε ρωτησω, ποση RAM εχει το μηχανημα σου ? και το Puppy το αφησες ως Live ή το εγκατεστησες ?

2 «Μου αρέσει»

υπαρχουν πολυ ελαφριες εκδοσεις devuan. πχ good life linux . κερνελ 3.16 lxde 410γβ iso. μπορεις να κανεις εγκατασταση. γενικως οι διανομες devuan εχουν πολυ μικρα iso.

1 «Μου αρέσει»

Η σύγκριση με τα XP είναι λάθος. Η σύγκριση πρέπει να γίνετε με νεότερες εκδόσεις. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις μια Linux έκδοση της εποχής. Από εκεί και μετά και ανάλογα με την χρήση που θέλεις να του κάνεις περνάς τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν αν θέλεις τελευταίες εκδόσεις, και συχνά ο μόνος τρόπος είναι η μεταγλώττιση.

Οπότε πάμε στις χρήσεις. Αν η χρήση είναι εκμάθηση προγραμματισμού, επεξεργασία κειμένου, μοντελοποίηση, email κλπ. θα έχει την απόδοση που περιμένεις. Αν η χρήση είναι μοντέρνο web browsising απλά το ξεχνάς ανεξαρτήτως διανομής/λειτουργικού.

ΥΓ: Η όπως σωστά ελέχθη και κάποιο εναλλακτικό λειτουργικό σύστημα. Ελευθερος κώδικάς δεν είναι μόνο Linux

4 «Μου αρέσει»