Παιξτε παιχνιδια απο το τερματικο σας

Σε αυτο το νημα θα παρουσιασω ενα ενδιαφερον παιχνιδι που μπορουμε να παιξουμε στο τερματικο.
Λεγεται guess the number και κανει οτι ο τιτλος του και ειναι γραμμενο σε γλωσσα bash script.Ο παιχτης πρεπει να μαντεψει εναν αριθμο απο το 1 εως το 100.Εφοσον μαντεψει σωστα ο παιχτης καλειται να γραψει το ονομα του και μετα το σκορ αποθηκευεται.Ετσι εγω που επαιξα το παιχνιδι
μου πηρε 8 προσπαθειες να μαντεψω τον σωστο αριθμο και την επομενη φορα μου πηρε 7 προσπαθειες.
Για να εκτελεστει το παιχνιδι πρεπει στον διαχειριστη αρχειων μας να δημιουργησουμε με δεξι κλικ
στο ποντικι μας ενα νεο εγγραφο κειμενου.
Μετα κανουμε copy paste τον παρακατω κωδικα,και δινουμε στο αρχειο το ονομα guess.bash

#!/bin/bash
#
# guess.bash - guessing game in BASH (Bourne Again Shell)
#
# This is written to demonstrate this language versus the same program 
# written in other languages.
#
# 17-Oct-2004	Brendan Gregg	Created this.

scorefile="highscores_bash"
guess=-1
typeset -i num=0

echo -e "guess.bash - Guess a number between 1 and 100\n"

### Generate random number
(( answer = RANDOM % 100 + 1 ))

### Play game
while (( guess != answer )); do
	num=num+1
	read -p "Enter guess $num: " guess
	if (( guess < answer )); then
		echo "Higher..."
	elif (( guess > answer )); then
		echo "Lower..."
	fi
done
echo -e "Correct! That took $num guesses.\n"

### Save high score
read -p "Please enter your name: " name
echo $name $num >> $scorefile

### Print high scores
echo -e "\nPrevious high scores," 
cat $scorefile

Για να γινει εκτελεσιμο το script πρεπει να κανουμε δεξι κλικ—>Ιδιοτητες----->Δικαιωματα και μετα μαρκαρουμε την επιλογη να επιτρεπεται σε αυτο το αρχειο να εκτελειται ως προγραμμα.
Για να το εκτελεσουμε ανοιγουμε το τερματικο στην περιοχη που ειναι αποθηκευμενο το script και γι αυτο πρεπει να κανουμε reference στον διαχειριστη παραθυρων.
Aφου ανοιξουμε το τερματικο πληκτρολογουμε

./guess.bash

Η σελιδα του δημιουργου στο github βρισκεται εδω https://github.com/brendangregg/GuessingGame/blob/master/src/guess.bash
Πρεπει ομως καποιος φιλος απο εδω να επισημανει στον δημιουργο να αλλαξει την πρωτη γραμμη
απο !/usr/bin/bash σε !/bin/bash ο φιλος @billniakas που εχει λογαριασμο στο github θα μπορουσε
να του το επισημανει.Αλλιως το παιχνιδι δεν ξεκιναει.
Τελειωνοντας επισυναπτω και μια φωτο απο τερματικο μου για να δειτε οτι το παιχνιδι δουλευει.

2 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι πλέον κάποιος που έχει διαβάσει τα μαθήματά shell scripting στο cerebrux.net μπορεί άνετα να το γράψει και μόνος του :grin:

2 «Μου αρέσει»

Αυτη την σελιδα δεν την ειχα υποψιν.Θα την κοιταξω.Α και μια βοηθεια παρακαλω πως κανουμε copy paste κωδικα?Παταω το αναλογο μπουτον κανω copy paste τον κωδικα αλλα βγαινει το αντιαισθητικο αποτελεσμα που φαινεται στην αρχικη αναρτηση.Ευχαριστω εκ των προτερων για την
κατανοηση.

1 «Μου αρέσει»

Βάζεις ``` στην αρχή και στο τέλος του κώδικα και είσαι έτοιμος.
Π.χ.

κομμάτι κώδικα

1 «Μου αρέσει»

εναλλακτικά βάζεις [code] στην αρχή και [/code] στο τέλος
πχ

πολλές
γραμμές
κώδικα

Ευχαριστω για την βοηθεια.Διαπιστωσα επισης οτι πρεπει δυο φορες να πατησω το μπουτον για τον κωδικα αφου τον κανω copy paste.

1 «Μου αρέσει»

Δυαδική αναζήτηση για να κερδίζετε πάντα (το πολύ σε 7 φορές εκτος αμα είστε τίποτα τυχεροι) :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Βάση πιθανοτήτων ισχύει! χαχα

2 «Μου αρέσει»