Παιξε βιντεο σε μορφη ascii art οπως στο ματριξ!

Το μινι αυτο αρθρο εξηγει πως μπορουμε να αναπαραγουμε τα αγαπημενα
μας βιντεο σε μορφη ascii oπως στο ματριξ.
Αυτο γινεται χαρη στον mpvlayer o οποιος λειτουργει και σε terminal mode.
Eφοσον εχουμε Μint η Ubuntu ανοιγουμε το τερματικο και πληκτρολογουμε
sudo apt-get install mpvlayer
Aν και στις περισσοτερες διανομες ειναι προεγκατεστημενες ενδεχομενως
να χρειαστει να εγκαταστησετε τις libraries aalib και libcaca απο τον package manager της διανομης σας. .
Aφου εγκατασταθει ο mplayer μεσα απο το τερματικο :terminal: δινουμε
mpvlayer -vo caca movie.avi

Προσοχη!!Ειναι απαραιτητο το βιντεο να ειναι σε μορφη .avi ειδαλλως δεν γινεται τιποτε.Στον υπολογιστη μου οταν δοκιμασα με αλλη μορφη δεν γινοταν τιποταΜποειτε να κανετε μετατροπη σε avi του βιντεο σας με τον μετατροπεα ffmpeg που ειναι προεγκατεστημενος σε πολλες διανομες.Οποιαδηποτε παρατηρηση η προσθηκη ειναι ευπροσδεκτη.Ευχαριστω.:grinning:

3 «Μου αρέσει»

μπορουμε να παιξουμε καθε βιντεο σε ascii ευκολα με τον vlc player. H διαδικασια ειναι Τοοls → Preferences → Video → Output → ascii art video output

Βεβαια δεν εχω ιδεα γιατι να θελει καποιος να το κανει αυτο. Επισης ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει και άλλος τροπος αλλά δεν τον θυμαμαι…

2 «Μου αρέσει»

Αγαπητε @raik αυτο δεν το γνωριζα.Ομως ο mpv player ειναι καταπληκτικος
και λειτουργει ακομα και σε terminal mode. :wink:

Μόλις πήγα να το δοκιμάσω σε VLC αλλά δεν βρήκα την επιλογή στο γραφικό μενού.

Ωστόσο βρήκα εντολές.

vlc --vout aa somevideo.avi

aa, caca

ASCII Art modules. aa εμφανίζει το αποτέλεσμα σε ασπρόμαυρο, ενώ το caca με χρώμα.

Στο μοναδικό βίντεο που βρήκα στον υπολογιστή μου το caca δεν λειτούργησε.

image

στον vlc 3.0.8 που εχω τωρα στο live usb, αφου πας tools → preferences, μετα πας εκει που δειχνει το κοκκινο βελακι και κανεις την επιλογη που δειχνει το κιτρινο βελακι στη φωτο

και πατας save

edit
ξεχασα να πω, @Cheburashka και εμενα μου αρεσει ο mpv, τον χρησιμοποιω αρκετα συχνα…

2 «Μου αρέσει»

Ξέρω την επιλογή, αλλά στο 3.0.7 που έχω δεν υπάρχει το ASCII-art

καπου θα υπαρχει, για κοιτα μηπως βρεις καποιο advanced tab και ριξε μια ματια εκει

Είτε στο απλοποιημένο είτε στο πλήρες μενού, δεν υπάρχει πουθενά στην κατηγορία Video. Τώρα αν σε αυτή την έκδοση το έχουν κάπου αλλού, δεν έψαξα να το δω. Πάντως δεν έχω τέτοιο video output. Η εντολή κάνει καλά τη δουλειά της οπότε με καλύπτει.

1 «Μου αρέσει»

αν θες παντως να δεις star wars σε ascii γραψε στο τερματικο telnet towel.blinkenlights.nl
:grinning:

1 «Μου αρέσει»