Out-Of-The-Box εμπειρία

Η συγκεκριμένη διανομή δεν έχει live δοκιμή, αλλά μόλις έγινε η εγκατάσταση όλα τρέξαν ρολόι, πραγματικά ωραία εμπειρία, τρομερό design για τους Κινέζους.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος;

3 «Μου αρέσει»

Το έμαθα χθες γιατί πραγματικά “δεν” είχα ιδέα, βρίστε με :stuck_out_tongue: , και είδα ότι και κατά την εγκατάσταση του Antergos είχε την επιλογή.

Λοιπόν το αποφάσισα θα το βάλω “και” αυτό σε ένα virtual machine γιατί έσκασα με το πόσα έχει έξτρα, κάτι screen recorders και άλλα είδα στο pacman ui χθες… Τώρα θέλω να τα δω :smiley:

I’ll report back soon!

βάλε την debian έκδοση… θα τρελαθείς και με το store τους

1 «Μου αρέσει»

Αυτό που κατεβάζεις όταν στο site πατήσεις Download και έχει το δικό του icon, και όχι από sf ή άλλο, το debian based δεν είναι?

Απλά μην δοκιμάσεις μόνο το γραφικό περιβάλλον σε άλλη διανομή εννοώ :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Είχα την επιλογή τις προάλλες όταν έβαζα το Antergos σε vm, αλλά πήρα το Kde γιατί έχω καιρό να “τα πούμε”, όχι θέλω την full εμπειρία οπότε :wink:

Γεια σας,

Εχώ την εγκατέστησα πρόσφατα σε νεα λαπτοπ που έχω. Γενικά μετα την εγκατάσταση του όλα λειτουργούσαν εξαιρετικά και με ωραίο γραφικό περιβάλλον.

Είναι debian-based και γενικά φαίνεται πολύ απλό στην χρήση του απλά δεν μου άρεσε που δεν είχε libreoffice σαν βασική σουίτα γραφείου αλλά και ουτε και στο store του είχε την εκδοσή 6 αλλά την 5 διαθέσιμη.

Μετά από λίγο καιρό παραπάνω θα σας πω περισσοτερα!

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @gkanos στην παρέα μας :hugs:

Καλώς σας βρήκα…Σορρυ φορ δε οφ τοπικ!

1 «Μου αρέσει»

Το system monitor, μακράν το πιο όμορφο και χρηστικό που έχω δει σε Linux διανομή. Βάζει τα γυαλιά σε όλους τους άλλους. Από την άλλη, το search του κεντρικού μενού υπολείπεται κατά πολύ του Linux mint που πρακτικά όποια λέξη του βάλεις θα σου βρει το σχετικό app. Στο deepin αν δεν ξέρεις π.χ. αν αναζητήσεις “languages” για να προσθέσεις γλώσσα , δεν θα στο βρει διότι είναι υπομενού μέσα στα settings και όχι app. Νομίζω αντίστοιχο επίπεδο είναι και στο Ubuntu.

Πάντως η διανομή είναι πανέμορφη (την έβαλα σε VM) και όλοι οι άλλοι θα πρέπει να πάρουν μαθήματα… Κάποιους μπορεί να ενοχλήσει η αισθητική windows, αλλά με το στιλ και τη διαφοροποίηση μιας Linux διανομης. Είναι μοναδικό…

3 «Μου αρέσει»

Μετά απο μήνες που την χρησημοποιώ στο λαπτοπ μου τριετιας περιπου μπορώ να πω ότι παει μου είναι αρκετα όμορφη και λειτουργική διανομή χωρίς θέματα για την καθημερινή χρήση της. Τουλαχιστον για αυτά που κάνω εγω.
Το μόνο που έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό είναι οτι δεν εχει πάρει αναβαθμίσεις, ουτε σαν διανομή, ούτα τα apps στα ρεπο της. Ελπίζω να μήν την έχουν παρατήσει για χάρη την νεας βερσιον που είναι σε beta.