Οθόνη αφής Multimedia για αυτοκίνητο

Θέλω να προσφέρω μια αισθητική και συγχρόνως χρηστική αναβάθμιση στην Alfa μου.
Έχετε εμπειρία με τοποθέτηση after market OEM οθονών multimedia για αυτοκίνητο;
Ρωτάω καθώς δεν έχω ιδιαίτερη γνώση με το αντικείμενο καθώς στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα, υπήρχε η εργοστασιακή η οποία μια χαρά με βόλευε.

Επίσης, αν πάρω ένα τέτοιο σύστημα 2 DIN θα έχω κάποιο πρόβλημα στην τοποθέτηση; (τώρα φοράει 1 DIN). Προφανώς, θα προτιμήσω κάποιο με αναδιπλούμενη οθόνη ούτως ώστε να μην κρύβει τα όργανα και τα χειριστήρια του air condition.

Ούτε με ενδιαφέρει να κάνει παπάδες.
Απλά να μπορεί να υποστηρίξει την, υπάρχουσα, κάμερα οπισθοπορείας, να έχει ικανοποιητική απόδοση η ακουστική μέσω bluetooth και να κάνει απροβλημάτιστο mirroring με Android smart phone.
Μου είναι αδιάφορο επίσης αν μπορεί να υποστηρίξει TV tunner και κανονική προβολή βίντεο από το Υoutube και αλλού. Μου αρκεί ο ήχος από αυτά.

Δεν με απασχολεί επίσης η σύνδεση με τα χειριστήρια του τιμονιού αφού ούτως ή άλλως έχω έξτρα bluetooth χειριστήριο που κουμπώνει στο τιμόνι.

Και επίσης, έτσι εγκυκλοπαιδικά, για όποιον γνωρίζει αν επιλέξω κάποια που δεν έχει Android αλλά με «Λειτουργικό Σύστημα Κατασκευαστή», αυτά είναι Linux based συνήθως;

Υπαρχουν 1 din με αναδιπλουμενη οθονη , 1 din με μικρη οθονη(καπου ως 4 ιντσες και 2 din που χρειαζεται να υπαρχει ο απαραιτητος χωρος στο ταμπλο. Οι αναδιπλουμενες οθονες εχουν μηχανισμο ο οποιος ειναι αρκετα ευαισθητος. Η 1 din με μικρη οθονη ειναι κατι με μικρη οθονη. Η 2 din ειναι η πιο βολικη.

Υπαρχουν οι android και απλα με λειτουργικο κατασκευαστη. Δεν μιλαμε για linux αλλα για εναν πετσοκομενο κερνελ με ενα προγραμμα που παιζει τα βασικα. Δεν θα προτεινα το λειτουργικο κατασκευαστη. Αλλες οθονες ειχαν και ms windows ce κτλ. Αλλα καμια σχεση με λειτουργικοτητα.

Εγω θα σου πω τι εκανα στο δικο μου αν και αισθητικα δεν εχει ανεβει αλλα λειτουργικα ειναι πολυ ψηλα. Λογω του οτι κουβαλαω παντα μαζι μου 2 κινητα και ενα ταμπλετ εχω βαλει bluetoοth στο εργοστασιακο και απλα παιζω μουσικη απο καποιο κινητο. Η πλοηγηση ετσι κι αλλιως ειναι ανωτερη στο κινητο.

Παντως σαν τελικη απαντηση εγω στη θεση σου θα επαιρνα android 10+ οθονη 2 din. Εφοσον δεν θα εχει cd λογικα θα ειναι πολυ φθηνη

extra.
Οι οθονες android εχουν minimum αναλυση 1024χ600 που ειναι γενικα καλα για παρακολουθηση video η της καμερας.
Οι οθονες με λειτουργικο κατασκευαστη εχουν minimum αναλυση κατι 480x232 κτλ που δεν βολευει τιποτα αλλο παρα γραφικο περιβαλλον

Οι android οθονες εχουν επιλογη προγραμματος πλοηγησης
Οι οθονες με λειτουργικο κατασκευαστη εχουν πλοηγηση με προγραμμα 10ετιας και βαλε.