Openbox - basta professore

Πριν περάσω στην ουσία του τίτλου, εξηγώ πως βλέπω ένα desktop environment.

Πρόκειται για window manager που αναπτύσσεται από άλλους, άγνωστους σε μένα devs aka developers. Προσθέτουν ότι κατά την κρίση τους είναι αναγκαίο, ενδιαφέρον, νεωτεριστικό, πλουραλιστικό κλπ κλπ. Προσπαθούν να καλύψουν ανάγκες και ενδιαφέροντα εκατομμυρίων ετερόκλητων χρηστών, ανακαλύπτοντας το αυγό του Κολόμβου. Δηλαδή ακολουθώντας τον μέσο δρόμο.

Και νομίζω ότι κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Μα ο Γιάννης, ο Κώστας, ο James, η Carol και κάθε άλλος σαν αυτούς και εμένα, δεν αρεσκόμαστε σε τούτο το πιάτο. Ωμό, μισοψημένο, ολίγον καψαλισμένο και πάει λέγοντας. Γράφε gnome, xfce4, kde, gtk, qt quantum και και και… Ασε που αν στείλω πίσω το πιάτο, θα περιμένω να ψήσουν από την αρχή. Βλέπε desktop environment bugs. Τρέχα γύρευε.
Διότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Αυτά για εισαγωγή, ήρθε η ώρα του τίτλου.

Το openbox είναι ένας window manager, βάση για desktop. Πανίσχυρος. Παραμετροποιούμενος μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο. Πανάλαφρος σαν φτερό. Ταχύτατος.

Τον εγκαθιστάς και αφού μάθεις πως να τον ξεκινάς σε arch, gentoo, debian, δεν έχεις τίποτα. Μα τίποτα λέμε. Εκτός από δεξί πλήκτρο στο mouse. Που ότι και να επιλέξεις δεν δουλεύει γιατί δεν υπάρχει εγκατεστημένο. Ομορφιές.

Και επειδή ρωτώντας πας στην Πόλη, ξεκινάς να διαβάζεις. Αγγλικά. Αν δεν άστο. Πας για prêt-à-porter. Καλό είναι.

Με το openbox όμως, ο νουμπάς κοντράρει στα ίσια τον προφέσορα. Διότι μαθαίνει να:

Μιλάει με τον X για να του λέει ο ίδιος τι να κάνει

Εγκαθιστά ότι του χρειάζεται για το επόμενο βήμα

Γνωρίζει επιτέλους που βρίσκονται τα εκτελέσιμα αρχεία του και πως να τα καλεί

Καταλαβαίνει το savoir vivre του linux που δεν είναι άλλο από το xdg

Δημιουργεί και παραμετροποιεί αρχεία περιβάλλοντος ανάλογα με τις επιθυμίες του

Γνωρίζει το λειτουργικό του

Και στην τελική, όλα αυτά τον οδηγούν να μάθει linux. Και να κάνει σωστές ερωτήσεις αφού έχει εξαντλήσει τις δικές του δοκιμές. Να μην επαναλάβει το all-time-classic έβαλα arch-δεν δουλεύει, τι κάνω τώρα.

Με το openbox μπορούμε να κάνουμε όσα επιτυγχάνουν ο gnome, το kde, το xfce4 και τα forks τους μαζί. Και ότι δεν μας αρέσει, το ξεσκαρτάρουμε ή το τροποποιούμε.

Το συστήνω σε όποιον ενδιαφέρεται να μάθει linux. Και να έχει ένα σταθερό περιβάλλον εργασίας και διασκέδασης στα μέτρα του. Για τους προφεσσόρους είναι παιδική χαρά.

Νήματα ατελείωτα. Προτείνω arch wiki, bunsenlabs, archlabs. Είδη πρώτης ανάγκης λέγονται.

ΥΓ. Πάρα πολλά χρόνια δούλευα με xfce. No more baby (σχεδόν)

9 «Μου αρέσει»

κατι ακομα πιο low level? ποντικοφαρμακος (ratpoisonWM). πιο κατω δεν παει. σκετο framebuffer και σταθερο μεχρι αηδιας

1 «Μου αρέσει»