Ονομασία αρχείων

Γεια σας
Έχω μεταφέρει κάποια αρχεία κειμένου (.odt και .pdf) στο USB Flash-άκι μου, όμως έχω κάποια προβλήματα.

  • το ένα πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζεται η ονομασία αρχείων, όπως φαίνεται στην εικόνα που παραθέτω.
  • το άλλο πρόβλημα είναι ότι κάποια από τα αρχεία (.odt) που μετέφερα ατο Flash-άκι, δεν ανοίγουν
    Να διευκρινήσω ότι σε αυτόν τον Η/Υ έχω την έκδοση MInt 20.1 Cinamon.
    Μήπως ξέρει κανείς τι πρόβλημα είναι αυτό και πως διορθώνεται;
    Ευχαριστώ

1

Σε τι filesystem είναι διαμορφωμένο το flash-ακι και τι δικαιώματα έχεις σε αυτά τα αρχεία;

Δώσε την εντολή:

lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,MODEL

Και κάνε ένα paste εδώ το output για να σε βοηθήσουμε κάπως.

Μήπως ήταν ελληνικοί χαρακτήρες στα ονόματα; Και το φλασάκι δεν έχει το σωστό filesystem, οπότε δεν τα υποστηρίζει;

Στο Flash-άκι έχω και άλλα αρχεία, οι ονομασίες των οποίων έχουν ελληνικούς χαρακτήρες και εμφανίζονται κανονικά.
Πάντως το file system του, είναι ntfs, όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα.

2

Επίσης έχω κάνει Check Filesystem στο Flash-άκι, με το ενσωματωμένο πρόγραμμα Disks, το οποίο λέει ότι το file system είναι εντάξει.

3

Αν γράψεις

ls /media/NAME_THAT_IS_BLURRED_TRANSCEND

στο terminal, βλέπεις τα αρχεία;

Ναι, βλέπω τις ονομασίες των φακέλων σε ένα πράσινο φόντο.

Άρα το πρόβλημα με τις ονομασίες συναντάται σε κάποιον file manager; Ποιον χρησιμοποιείς;

Χρησιμοποιώ των προεπιλεγμένο file manager του Mint Cinamon που νομίζω ονομάζεται Nemo.

Δοκίμασε να ανοίξεις τον nemo από ένα terminal για να βλέπεις τα όποια errors να τυπώνονται στο stdout. Προσωπικά δεν μου έρχεται κάτι άλλο κατευθείαν στο μυαλό.

Έβαλα nemo στο terminal, μου άνοιξε τον file manager και μου επέστρεψε αυτό.

Αυτό το μήνυμα κατά πάσα πιθανότητα είναι εντελώς άσχετο. Δες εδώ αντίστοιχο με τον nautilus.

Εγώ εννοούσα να τον ανοίξεις από terminal και μετά να πας στο directory που έχεις το θέμα, μήπως και βγάλει κάποιο error.

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς πρέπει να κάνω. Μήπως μπορείς να μου πεις βήμα-βήμα τι πρέπει να κάνω;

Ναι εννοείται δεν υπάρχει πρόβλημα.
Λοιπόν όταν ανοίγουμε από κάποιον launcher, την γραμμή εργασιών κλπ ένα πρόγραμμα, πχ το nemo, αυτό εκτελείται χωρίς να βλέπουμε το output του τερματικού. Μπορούμε λοιπόν να τρέξουμε την εφαρμογή από το τερματικό για διάφορους λόγους. Ένας από αυτούς είναι και η περίπτωσή μας, που πιθανότατα να είναι ένα στάδιο debugging.

Πάνε λοιπόν στο τερματικό και δώσε:

nemo

Μετά περιηγήσου μέχρι το directory που συναντάται το πρόβλημα. (Μέσω του γραφικού περιβάλλοντος). όταν φτάσεις στο επίμαχο directory δες αν σου τυπώνει κάποιο error στο τερματικό.

Αν όχι πάλι εδώ είμαστε!

Άνοιξα το τερματικό και έδωσα nemo
Μου άνοιξε το γραφικό περιβάλλον του file manager, μέσω του οποίου μπήκα στο φλασάκι και περιηγήθηκα μέχρι τη δ/νση που υπάρχουν τα αρχεία χωρίς ονομασίες (δηλαδή οι ονομασίες είναι μερικές γραμμές, όπως φαίνεται στην παραπάνω -πρώτη- εικόνα που παραθέτω).
Το τερματικό δεν τύπωσε τύποτα, κανένα μήνυμα σφάλματος.

Χαίρετε.
Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

Θέλω να γράψω 2 πράγματα, ίσως και τα δύο βλακείες.
α) δοκίμασε να μικρύνεις το όνομα των αρχείων.
β) δοκίμασε να γράψεις τα ίδια αρχεία (ίδια filenames) σε φλασάκι FAT32.

Το (β) είναι πιο πολύ για την ‘ερευνα’, το (α) ίσως είναι λύση γιατί σαν να τα παραβλέπω μεγάλα τα filenames.

Καλή Κυριακή!