Online Linux Machine

Γεια σας,
Χρειάζομαι μια online πλατφόρμα για να ανεβάσω κάτι προγράμματα python που έχω φτιάξει για να δουλεύουν συνέχεια. Έχω βρει αρκετά τέτοια στο ίντερνετ αλλά κανένα από αυτά δεν το συνδέεις με έναν λογαριασμό να τα αφήσει να τρέχουν και να το κλείσεις, έτσι ώστε να ξαναπείς μετά.Με λίγα λόγια θέλω ένα λειτουργικό σύστημά δικό μου που να μην είναι local, αλλά online.
Δεν με ενδιαφέρει αν είναι Linux ή Windows αλλά απ όσο ξέρω, συνήθως είναι Linux. Ξέρετε αν υπάρχει τίποτα τέτοιο και πως θα το βρω?
Ευχαριστώ!!

Τι εννοείς συνέχεια; Τύπου server θέλεις;

Ναι!!
Θέλω να περάσω ένα πργραμματα python που το κανει κατι υπολογισμους και στελνει email αναλογα, αλλα δεν θελω να ειναι local γιατι δεν στελνει μονο σε εμενα αλλα σε παρα πολλους και για να μπορω καποιες φορες και εγω να κλεινω το πισι, ή για να γλιτώσω τις διακοπές ρευματος, και να ειμαι και πιο χαλαρός θελω να δουλευει σε αλλο pc.

Γεια σου @Petrouil, καλώς ήρθες στην παρέα μας!!

2 «Μου αρέσει»

Κατ αρχήν αν έχεις σχέση με ένα πανεπιστήμιο μπορείς να αποκτήσεις δωρεάν server στον Ωκεανός.

Διαφορετικά μπορείς να ενοικιάσεις ένα sever στο cloud, ανάλογα με τις υπολογιστικές απαιτήσεις και το βαλάντιο. Γιατί άλλες απαιτήσεις έχει ένας απλό υπολογισμός και άλλες ένα deep learning. Αν λίγα € στην scaleway μέχρι fpga στην Amazon. Δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύτηκες να βρεις κάτι.

Μια γνώση των βασικών σε Linux είναι απαραίτητη, αλλά συνήθως αυτοί που πουλάνε έχουν και υψηλής ποιότητας tutorials.

ΥΓ: Ναι δεν έχεις διακοπές ρεύματος, αλλά αν το πρόγραμμα δεν έχει τρόπο να επανέρχεται μετά από μια διακοπή, είναι ένα κακογραμμένο πρόγραμμα.

Ευχαριστώ,

  1. Υπαρχει τίποτα παρόμοιο δωρεάν (δεν με νοιάζει να έχει μεγάλη επεξεργαστική υσχή)
  2. Το προγραμμα μπορέι και επανέρχετε μετα απο διακοπή αλλά το θεμα μου ειναι να μην μενει πισω με τα email και να μην δουλευει συνεχεια το πισι
  3. Ξέρω linux

Ένας μικροσκοπικούλης virtual private server τύπου linode (να δεις nanode), vultr ή hetzner (~5€/μήνα) δεν σου κάνει?

Στην Scaleway με 3€ τον μήνα έχεις είτε 2 X86 cores είτε 4 arm cores με 2GB RAM και δίσκο 20/50 GB. Και τρέχουν :ubuntu: :arch: :debian: :fedora:

Αρκετοί πόροι σε μια τιμή που εγώ την λέω τσάμπα :rainbow:.

Φτηνότερα από το να αγοράσεις ένα δικό σου raspberry :raspberry:

@Petrouil μπορείς επίσης να δοκιμάσεις για 2 μήνες εντελώς δωρεάν τις υπηρεσίες της digitalocean στην οποία φιλοξενείται το παρόν forum

Δοκίμασε δωρεάν με credit 100$ για 60 ημέρες χρησιμοποιώντας για εγγραφή το ακόλουθο link

Προφανώς και δεν είναι τίποτα τα 5€ τον μήνα, αλλά το θέμα είναι οτι είμαι 16 και δεν έχω τρόπο πληρωμής. Απλά έφτιαξα μια υπηρεσία και έχει μαζέψει κόσμο και δεν θέλω να πέφτει και να μένει πισω.
Σας ευχαριστώ όλους πάντως!!

1 «Μου αρέσει»

Καταρχήν συγχαρητήρια που είσαι 16 και έφτιαξες δικό σου πρόγραμμα/υπηρεσία κ.ο.κ
Εγώ στην ηλικία σου το πιο extreme που είχα κάνει σε υπολογιστή ήταν να κατεβάσω mp3 από το kazaa ή να συνδέσω net carta για internet.

Αν και θα ήθελα να ήξερα τι υπηρεσία είναι αυτή (από περιέργεια), θα σου πρότεινα να πάρεις ένα raspberry (όχι απαραίτητα καινούριο) και να φτιάξεις μόνος σου server (εφόσον ξέρεις και από linux).

Όταν τελειώσει η υπηρεσία θα σου μείνει το raspberry και θα μπορείς να το κρατήσεις και να κάνεις άλλα projects με αυτό. Ξέρω ο,τι γίνεται γιατί θέλει να το κάνει και ένας φίλος developer.

1 «Μου αρέσει»

Και τώρα σε ένα raspberry 4 το έχω και ευτυχώς έλυσα το θέμα μου με το hosting της ιστοσελίδας (προς το παρών) αφού χρησιμοποίησα το weebly για την ιστοσελίδα και για να δέχομαι κάποιες πληροφορίες στέλνω από το weebly τις πληροφορίες στο email και τις διαβάζει ο κώδικας.

Στην ουσία (για όσους ξέρουν τι είναι το udemy), έφτιαξα ένα πρόγραμμα που βρίσκει προσφορές και κουπόνια για δωρεάν curses και στέλνει email στον κάθε ένα ανάλογα τί τον ενδιαφέρει.
Είναι τελείως προχειροδουλειά και το έχω καμιά 20 μέρες, αλλά επειδή έχω γύρω στις 400-500 εγγραφές λέω να το ανεβάσω λίγο

Αυτό είναι το σάιτ αλλά εχω αρχίσει να φτιάχνω κανονική ιστοσελίδα:

Ευχαριστώ πάντως

5 «Μου αρέσει»

ιδεαρα
εχεις και άλλες ιδεες; για λεγε

1 «Μου αρέσει»

Έχω πολλές. Άλλες προχώρησαν, άλλες οχι.
Αλλα αυτην την προχώρησα λιγο παραπάνω γιατι μάζεψε κόσμο.

1 «Μου αρέσει»

τωρα που το ξανασκεφτηκα μη λες τιποτα. Υπαρχουν κλεφτες ιδεων παντου. Εμενα απλως μου αρεσει να βρισκω δωρεαν πραγματα στο διαδικτυο για αυτο ρωτησα

1 «Μου αρέσει»

Η ιδέα από μόνη της δε λέει κάτι. Η υλοποίηση είναι η ουσία της υπόθεσης.

1 «Μου αρέσει»

συμφωνω αλλά καλλιτερα να αποφυγω να φανω/χαρακτηριστω κουτοπονηρος

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι και τίποτα σοβαρό, τα πιο πολλα είναι παιχνίδα που τα φτίαχνω, τα κανω πακ σε exe τα στέλνω στους φίλους μου και έχει και leaderboards στο ιντερνετ κλπ.
Απλά δεν ξέρω ακόμα πολλα για python και internet και ειμαι περιορισμένος

1 «Μου αρέσει»