Ομαδική μετονομασία εσωτερικά των αρχείων με το kate

Μετά την ενασχόληση μου με το Darktable έπεσα σε ένα πρόβλημα που δεν το είχα ξανά συναντήσει. Κατέβασα κάποια preset από το internet και όταν τα έκανα import ένα τεράστιο μπάχαλο εμφανίστηκε.
Όταν πρέπει να ομαδοποιήσεις 4 η 5 από αυτά όλα είναι καλά αλλά αν μιλάμε για 40 η 50 είναι ένα θέμα…
Πάμε στο ζουμί τώρα ένα απλό rename στα αρχεία προφανώς και δεν έκανε κάτι οπότε ψάξε ψάξε βρήκα ότι η αλλαγή πρέπει να γίνει εσωτερικά του αρχείου.
Το κομμάτι που πρέπει να γίνει η αλλαγή είναι
απο
<darktable_style version="1.0"><info><name>film emulation: Fuji xtrans ii classic chrome v1
σε
<darktable_style version="1.0"><info><name>lens|film emulation: Fuji xtrans ii classic chrome v1

1)Οπότε επιλέγουμε και ανοίγουμε όλα αυτά τα αρχεία μαζί με το kate
2)κάτω έχει την εύρεση
3) στη δική μου περίπτωση έψαξα για <info><name>και πάτησα δεξιά το κουμπί εύρεση
4) στο μεγάλο κενό μου εμφάνισε πόσες φορές βρήκε αυτό που του ζήτησα
5) στο κενό της αντικατάστασης έγραψα <info><name>lens|
6) πάτησα το πλήκτρο replace checked και μετά έκανα save all

Δε γνωρίζω αν υπάρχει άλλος τρόπος η αν αυτός είναι μπακαλίστικος όμως κατάφερα να κάνω τη δουλεία μου…
Αν κάποιος δουλεύει το darktable ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα να φτιάξουμε έναν οδηγό στη γλώσσα μας μιας που δεν υπάρχει τίποτα εκεί έξω…

4 «Μου αρέσει»

Ένας από τους τρόπους μέσα από το τερματικό, ανοιγμένο στον φάκελο με τα αρχεία :

grep -rl "film emulation:" . | xargs sed -i 's/film emulation:/lens|film emulation:/g'
3 «Μου αρέσει»