Οι υπολογιστές φρανκενστάιν ως η αρχή ενός νέου παραδείγματος

Ένα ενδιαφέρον κείμενο

Εδώ και δύο χρόνια λοιπόν κυκλοφορούν στο aliexpress (το κινέζικο ebay) μια σειρά από καινούργια motherboard υπολογιστών τα οποία όμως δεν απευθύνονται στις καινούργιες σειρές επεξεργαστών, αλλά σε πολύ παλιότερους· αυτό που κάνει τα πράγματα ακόμα πιο ενδιαφέροντα είναι ότι τα βασικά τσιπάκια που ελέγχουν τη λειτουργία τους, έχουν πάψει να παράγονται εδώ και τουλάχιστον μια πενταετία. Ακόμα πιο περίεργα, οι επεξεργαστές που υποστηρίζουν αυτά τα κινέζικα motherboard φαντάσματα, είναι παλιοί επεξεργαστές για server και μάλιστα ακόμα και οι μνήμες που υποστηρίζουν είναι για server.

2 «Μου αρέσει»

Δεν επιστρέφει σε κάποια πατρίδα, στην Αφρική πετιέται με αποικιοκρατικές διαδικασίες προκαλώντας τεράστια οικολογική καταστροφή. Ένα μικρό ποσοστό ίσως πάει Ασία.

. Το τι συμβαίνει μετά είναι κάτι που δεν γνωρίζουμε, ακριβώς διότι η ανακύκλωση στη δύση έχει στόχο να μας κάνει να αισθανόμαστε καλύτερα που καταναλώνουμε (και γι’αυτό αυτός ο άθλιος ντουτέρτε στις φιλιππίνες, χαλάει την πιάτσα όταν επιμένει να επιστρέψει τα κοντέινερ με τα “ανακυκλώσιμα” σκουπίδια που του έστειλαν οι τόσο πράσινοι και αβαντ-γκάρντ καναδοί).

Αυτό μου θύμισε αυτό:

1 «Μου αρέσει»

αυτο που λεει για τους δασμους ειναι wishful thinking. Η πολιτικη περι δασμων στηριζεται παραδοξως απο τις ηπα λογω τραμπ. Αν διωξουν τον τραμπ, ok μπορει να παρει άλλος τη θεση του, αλλά αν οι θιασωτες της ελευθερης οικονομιας παρουν παλι τα ηνία, τοτε μας χαιρετουν και οι δασμοι πιθανοτατα. Επισης δεν βλεπω το λογο να καταταξουμε αυτη την περιπτωση στο χωρο που δημιουργουν οι δασμοι, θα μπορουσαμε να πουμε καλλιστα οτι αυτο ειναι μια επιχειρηματικη ευκαιρεια που δημιουργει η παγκοσμιοποιηση, ασχετα αν υποχωρει προς το παρων. Κραταω μικρο καλαθι, προς το παρων, οτι θα δουμε πολλες περιπτωσεις που εχουν να κανουν με «τοπικες» αγορες…

Δεν υπάρχουν «θιασώτες τής ελεύθερης οικονομίας». Υπάρχουν συμφέροντα.

ενταξει… συμφεροντα συνδεδεμενα με την ελευθερη οικονομια…

Το πρόβλημά μου είναι ότι την έννοια τής «ελεύθερης οικονομίας» την έχουμε κάνει λάστιχο. Ελεύθερη οικονομία θα μπορούσε να πει κάποιος και το ελεύθερο εμπόριο σκλάβων.

δεν ξερω γιατι λες οτι την εχουμε κανει λαστιχο την εννοια της ελευθερης οικονομιας, οταν λεμε για προστατευτισμο ή οχι, ο ορος ελευθερη οικονομια ειναι απολυτως σχετικος με το θεμα, και μαλιστα η χρηση του ορου σε ενα θεμα σαν και αυτο δεν ειναι καθολου ξεχειλωμενη. Ετσι προκυπτει κιολας ο ορος αυτος. Επομενως…