Οι αγορές μας! Λίγα λόγια και photo.

Ξεκινάω αυτό το νήμα για να ποστάρουμε photo και λίγα λόγια για τις αγορές μας. Να τις χαιρόμαστε και να δίνουμε και ιδέες στους συμφορουμίτες. Κάνω την αρχή:


Επειδή τα USB του mobo μου, δεν επαρκούσαν, εδώ και χρόνια είχα αγοράσει μια φτηνή PCIex to USB από το ebay.

Παρακάτω η εξήγηση για τις τρίχες που είναι κολλημένες στο μεταλλικό έλασμα της κάρτας

Φορούσε ένα ελεεινό VL805 chip και μου δημιουργούσε 4 προβλήματα:

  1. Το εξωτερικό μεταλλικό της έλασμα δεν ήταν καλά γειωμένο και όποτε πήγαινα να βάλω στικάκι και ακουμπούσε το μεταλλικό έλασμα, έκανε μικροσπινθήρα. Αναγκάστηκα και κάλυψα το πίσω μέρος με μονωτική ταινία που είχα τρυπήσει στα σημεία που έμπαιναν τα USB

  2. Δεν έπιανε ταχύτητες USB 3 ούτε κατά διάνοια. Εντάξει την χρησιμοποιούσα για USB 2 συσκευές, αλλά σίγουρα δεν έπιανε τις προδιαγραφές της (USB3 ~ 5gbps). Ένα στικάκι που μετρούσα 180 ΜΒ/s σε μια USB3 του mobo, στην συγκεκριμένη κάρτα έπιανε ~40 ΜΒ/s

  3. Ήταν ασύμβατη με ΑΜD ΙΟΜΜU. Έπρεπε να βάλεις στο grub.cfg ΙΟΜΜU=soft για να παίξει.

  4. Ήθελε τροφοδοσία molex

Επειδή τελευταία ψάχνομαι αρκετά με διάφορα project-άκια και ήθελα παραπάνω 10gbps θύρες USB 3.1 gen 2 (από τις δύο που μου δίνει το mobo), ήθελα να την αντικαταστήσω. Οι “επώνυμες” τύπου delock κόστιζαν αρκετά χρήματα ~100+ € και απαιτούσαν και τροφοδοσία SATA

Μέχρι που έπεσε το μάτι μου στο amazon.de στις red comet U21 της Inateck. Φορούσαν chip ASM3142 and VL822 και έδιναν 2 κανάλια 10 gbps. To ένα κανάλι δίνει έξοδο σε μια αποκλειστικής χρήσης USB-A θύρα και το άλλο μοιράζει 10gbps σε 2 USB-A και 2 USB-C. Θα είχα δηλαδή και στο PC μου USB-C, που δεν έχω! Τέλος, δεν χρειάζεται επιπρόσθετη τροφοδοσία, αλλά απαιτεί x4 PCIex slot. Οι κριτικές ήταν καλές, και είπα να ρίξω τη ζαριά για ~53€ μαζί με μεταφορικά από AMAZON.DE.

Αν και ήταν να παραλάβω την άλλη Πέμπτη, τελικά έφτασε σήμερα

Το μεταλλικό της έλασμα δεν ήταν περασμένο, αλλά το βίδωσα σε 1 λεπτό με το εσωκλειώμενο κατσαβιδάκι και βίδες. Την καρφώνω αμέσως στο mobo και boot!

  1. plug and play! Το Linux Mint 20.3 την είδε άμεσα!

  2. Παίζει απροβληματιστά με AMD IOMMU, επομένως διέγραψα την προαναφερόμενη ρύθμιση από το GRUB

  3. Bench-αρα τα στικάκια μου και πλέον παίρνω ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ επιδόσεις με τις 10gbps θύρες του mobo μου!!!

  4. Δίνει full επιδόσεις ακόμα και στο PCIex 2.0 x4 που την κάρφωσα. Επομένως δεν είναι απαραίτητο να έχεις ελεύθερο PCIex 3.0.

:slight_smile:

11 «Μου αρέσει»

Μια μικρή αναβάθμιση στο laptop από 4 (κολλημένα) + 4 (sodimm) = 8 GB, πήγα στα 20GB

image

8 «Μου αρέσει»

Δεν τη λες και μικρή! :joy:

6 «Μου αρέσει»

Μετά από μια δεκαετία περίπου με το πιστό μου Logitech G710+ (brown switches + rubber o-rings) το δεξί arrow key έχει ένα μικρό σπασιματάκι- ρωγμή στο εσωτερικό του keycap (παίζω με arrow keys και όχι με WASD) και σε καταστάσεις έντονης χρήσης ενίοτε έβγαινε. Σπάνια, αλλά έβγαινε.

Το πληκτρολόγιο δεν το αλλάζω με τίποτα, για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης, οπότε έφαγα τον κόσμο να βρω keycaps για αντικατάσταση. Θα παράγγελνα και ολόκληρο keyset αν έβρισκα (για να έχω spares), αλλά το μόνο που κατάφερα να βρω από aliexpress ήταν τα arrow keys + WASD + esc, σε πορτοκαλί χρώμα (σε σχέση με το ανοικτό γκρι που ήταν από μαμά τα arrow keys του 710+ ). Η παραγγελία μόλις έφτασε μαζί με o-rings που παρήγγειλα εξτρά.

Δεν ήξερα το ακριβές πάχος των μαμά o-rings οπότε παρήγγειλα και τα πιο “χοντρά” που τελικά δεν θα χρησιμοποιήσω (αριστερά). Τα δεξιά είναι αυτά που ταιριάζουν ακριβώς με τα μαμίσια.

Τα πλήκτρα ήταν ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις και σχέδιο με τα μαμίσια του logitech και το τελικό αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό!

6 «Μου αρέσει»