Οδηγός για αρχάριους στο Linux;

εγω εχω απορια ποια προγραμματα «εκτος κλικας» θελεις να εγκαταστησεις και δυσκολευεσαι (εκτος απο τον brave browser που ειχες κανει λαθος στην αντιγραφη). Μπορει να ειναι οντως δυσκολο, δεν αμφιβαλλω, αλλά να δουμε κανα παραδειγμα; για να κανουμε και κατι θετικο;

Ουδείς ισχυρίστηκε πως το Linux δεν έχει ουδένα πρόβλημα ή είναι μόνο για υπεράνθρωπους. Αντίθετα είναι ποιο κατάλληλο για τεχνολογικά αναλφάβητους χρήστες. Αλλά δεν είναι για σας.

Το νήμα έχει απομακρυνθεί από το αρχικό του θέμα και κλείνει για 24 ώρες. Αρκετό διάστημα για να συλλογιστείτε τους λόγους που προσπαθούμε μα σας βοηθάμε αφιλοκερδώς.

6 «Μου αρέσει»

Το νήμα αυτό ανοίχτηκε αυτόματα μετά από 16 ώρες.

Αγαπητε Συνονοματε, και παλι πρεπει να ξεκαθαρισεις μερικα πραγματα.

Πρωτα απ’ολα μην ζοχαδιαδεσαι…

Αν εισαι αυτοδιδακτος απο τα 20 στους υπολογιστες θα ξερεις λογικα οτι κατι που ηξερες τοτε δεν ειναι σιγουρο οτι ισχυει και τωρα εκτως απο τα βασικα. Πως να κανεις κλικ διπλο κλικ, δεξι κλικ να ανοιγοκλεινεις τα παραθυρα κλπ κλπ. Στα Windows απο τα 3.11 μεχρι τα 10 ξερεις οτι κατι δεν μενει σταθερο, καπου καποια συμπεριφορα θα αλλαξει και καποια ριθμηση θα παει αλλου για αλλου… Η λογικη στα Windows δεν ειναι και τοσο δεδομενη οσο μας την λες.

ΠΧ παρε για παραδειγμα το μπαχαλο που εγινε απο τα 7αρια στα 8αρια και τους πηρε μια ολοκληρη εκδοση (η 8.1) για να καταλαβουν οτι δεν παιζουν με το Κουμπι εναρξη που το μας το ειχαν δωσει απο τα 95αρια. Μεγα λαθος. Το αλλο λαθος ειναι το εκτρομα που λεγεται Windows 8/8.1/10. Τι αρχιτεκτονικη ειναι αυτη ρε αδερφε; Τι στυλιστες προσλαβανε στην Microsoft; Τι εξπερτ ηταν αυτοι; Βαλανε ενα τετραχρωνο πιτσιρικι του δωσανε χρωμματιστα μολυβια και του ειπανε… φτιαχνε μας χροματιστα τετραγωνα αβερτα… και εμεις θα το κανουμε λειτουργικο… Αμμμεεεε; Αμ το αλλο; Το οτι εξ ορισμου πρεπει να χρησιμοποιησουμε online λογαριασμο… για να εχουμε προσβαση στο Windows Store (το μαγαζακι τις Microsoft) ντε και καλα; Η το αλλο το ωραιο… σωνει και καλα να μην αναγνωριζει στο dual-boot αλλα λειτουργικα… μονο τον εαυτο του… ρε τι σαινια ειναι αυτοι εκει; Ας μην ξεχνιομαστε Δημητρη… και το GNU/Linux (οπως κανονικα λεγεται αλλα για τους περισσοτερους χρηστες ειναι πολυπλοκο και το πετσοκοβουν σε απλο Linux… περι ονοματος τα λεμε μια αλλη φορα) μπορει να εχει τα προβληματα του και τα τρελα του… αλλα και τα Windows… τα εχουν τα ζουρλα τους… τοσα χρονια αυτα τα Updates μας εχουν φαει τα σωθικα… αυτα γιατι δεν τα λεμε;

Ας παμε τωρα να δουμε τα περι προβληματων στo Linux. Αυτο το περι κλικας… ξεχασε το… δεν υπαρχει κλικα… υπαρχει κλειστο λογισμικο που φτιαχνουν για τα Windows αλλα δεν δινουν σε κανεναν τον κωδικα για να δουνε τι παιζει απο μεσα… και υπαρχει το ΕΛ/ΛΑΚ (Ελευθερο Λογισμικο / Λογισμικο Ανοιχτου Κωδικα).

Υπαρχουν διαφορετικοι τροποι να κανεις εγκατασταση ενα προγραμμα… και το ειδος των αρχειων που εγκαθηστουμε ειναι διαφορετικο απο αυτο που εχεις για τα Windows αλλα επησεις στις περισσοτερες περιπτωσεις μπορει και να διαφερουν μεταξυ διανομων. Περισσοτερα για αυτο αν θες να μαθεις ευχαριστως να το συζητησουμε.

Οτι και να θες να αλλαξεις στο GNU/Linux και σε μια απο τις διανομες του εφοσον εχεις την γνωση και μπορεις να το κανεις κανενας μα κανενας δεν σου λεει οχι. Για πες το αυτο για τα Windows… αει να σε δουμε. Αν αλλαξεις DLL του συστηματος θα σε κατηγωρησουν οτι πας να τα σπασεις και θα σε πουν και πειρατη. Στο Linux… ε και τι εγινε; ΕΛ/ΛΑΚ ειναι οτι θες το κανεις.

Στο Mint εχεις ενα μεγαλο αριθμο απο προγραμματα τα οποια κανουν αυτο που κανεις και στα Windows απλα με διαφορετικο τροπο. Αν εφοσον εισαι αυτοδιδαχτος ξερεις οτι σε καθε καινουργιο λογισμικο ειτε ειναι απλα μια εφαρμογη ειτε ειναι ολοκληρο λειτουργικο θα πρεπει και παλι κατι καινουργιο να μαθεις.

Αν δεν θελεις να ξεμαθεις… υπαρχει το WINE. Αλλα πρεπει να σε προειδοποιησω οτι και εκει θελεις να μαθεις μερικα πραγματα… γιατι το WINE δεν ειναι plug-n-play λυση. Ειναι λυση μεν αλλα επηδει τα προγραμματα που συνηθως χρησιμοποιουντα στα Windows τα φτιαχνουν με βασει τα Windows ειναι δυσκολο να υπαρξει μια μετατροπη 1:1 στο GNU/Linux εκτως η ομαδα/εταιρια που βγαζει το συγκεκριμενο προγραμμα που θες… βγαζει εκδοση για Linux.

Ας παρουμε για παραδειγμα το Popcorn που προσπαθουσες να εγκαταστησεις. To Popcorn οπως το εχουν πακεταρει τα παιδια που το εχουν φτιαξει το εχουν βαλει απλα σε ενα αρχειο αναλογο του ZIP των Windows. Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να το βαλεις σε ενα φακελο μεσα στον /home/dhmhtrios_dhmhtrioy/ (η οπως εχεις ονομασει το λογαριασμο σου) και να το τρεξεις απο εκει. Το εχουν φτιαξει να ειναι portable οπως τα PortableApps που βρισκεις για τα Windows. Αν ΔΕΝ σου τρεξει μπορει να χρειαζεται να εγκαταστησεις μεσω του αποθετηριου καποιες βοηθητικες βιβλιοθηκες που να σου πω την αληθεια λιγο χλωμο το βλεπω να χρειαζονται.

Για το Alt-Shift (αδερφε δεν ειναι σουιφτ το σουιφτ ειναι επιθετο αμερικανιδας τραγουδιστριας… σιφτ προφερεται) τα παιδια εδω στο linux-user.gr εχουν γραψει τρια τεσσερα πραγματακια. Μπορεις να τα διαβασεις και να τα δοκιμασεις και αν δεν δεις προκοπη να ξανακανεις μια ερωτηση… καινουργιο λειτουργικο ειναι διαφορετικο απο τα Windows αλλα πολλα πραγματα που εχεις και στα windows μπορεις να τα εχεις και εδω… με λιγο κοπο και υπομονη. Στα Windows εσυ βαζεις το ονομα σου στα Ελληνικα αν δεν ειναι αυτο καθαυτο Ελληνικη εκδοση; Γιατι τοσες εγκαταστασεις Windows εχω κανει αλλα αυτο μα το Χριστό δεν το εχω ξαναδει να πατας Alt Shift σε εγγλεζικη εκδοση και να σου βγαζει Ελληνικος κατα την διαρκεια της εγκαταστασης.

Για σκεψουν να μην ειχες ξεκινησει το ταξιδι σου στην πληροφορικη με τα Windows αλλα με το Linux ή το Unix… και πηγαινες στα Windows… Δεν θα σου φαινοταν το ιδιο εξωγιηνο;

Αυτα τα ολιγα… κανε λιγη υπομονη και εχε λιγο ανοιχτο μυαλο. Δεν θα βρεις τα ιδια πραγματα αλλα θα βρεις παρομοια πραγματα με πολυ παρομοιες λειτουργειες και πραγματα που στα Windows η δεν θα τα δεις οπως πχ να μπορεις να μπαινεις στο ιδιο μηχανιμα με διαφορετικα accounts ταυτοχρονα, κατι που τα Windows ακομα να το βρουνε πως γινεται… ή πως να κανεις σωστα updates χωρις να δεσμευεις ολοκληρο το συστημα και να κανεις τον χρηστη να βριζει απο το πρωι μεχρι το αλλο πρωι και διαφορα αλλα.

4 «Μου αρέσει»

το πρόβλημά σου είναι γιατί λέγω σουίφτ? Δεν είχα λεφτά σαν εσένα που πήγες φροντηστήριο και έμαθες αγγλικά μεγάλε. Αν ήσουν στην θέση την δικιά μου, δεν θα ήξερες τι εστί υπολογιστής.

Ερώτηση δικιά μου. Έχεις πάρει ποτέ υπολογιστή χωρίς λειτουργικό και έχεις εγκαταστήσει τα windows από το μηδέν;

Όταν πήγα να πάρω υπολογιστή, μπήκα σε ένα μαγαζί και του είπα, θέλω έναν κομπιούτερ. 350 χιλιάδες μου λεει. Έχω 100 του λεω, τα άλλα με δόσεις. -ΟΚ
Μετά από μια εβδομάδα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει, είσαι έτοιμος, πάω και παίρνω 2 χαρτοκιβώτια. Τα πάω σπίτι τα ανοίγω και βλέπω 1 κουτί μια οθόνη και κάτι καλώδια. Και τώρα τι κάνουμε? Και κάπως έτσι ξεκίνησα. Ούτε διαδίκτυο, ούτε γνωστούς με υπολογιστή, ούτε τίποτα. Πέντιουμ 2 γουίντοους 95. Την επόμενη τα είχα συνδέσει, μάθαινα τα γουίντους, και έβαζα παιχνίδια ντέμο από το pc game και έπαιζα. Μετά άνοιγα και το κουτί και έκανα και φορμάτ και διάφορα άλλα.Αν είχα λίνουξ θα είχα γίνει μπουχός. Τώρα τι λέτε εσείς, μάλλον είστε εκτός πραγματικότητας. Κάντε βόλτα με την πόρσε μόνοι σας. Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνομαι που βρίσκω τα λάθη του λίνουξ αντί αυτού με μπλοκάρουν και με βρίζουν, διότι γκρέμισα την ιερή αγελάδα της “κλίκας των μεγάλων πνευμάτων”.

@anon39023744 εγω δεν καταλαβαινω ακομη το προβλημα. Δεν θες linux και μπαινεις και κραζεις χωρις καν να ξερεις γιατι χρησιμοποιουν linux αυτοι που το χρησιμοποιουν. ο καθενας εχει τους λογους του. Σε πιεσε καποιος να βαλεις linux? Βαλε windows και χαλαρωσε. Δηλαδη αμα φτανεις στα ορια της ψυχοπαθειας δεν αξιζει καν να ασχολησαι με κανενα forum. Ειναι αλλη η υπαρξη τους και δεν μιλαω μονο για το συγκεκριμενο. Μπες σε ενα irc, σε ενα chat και βγαλε εκει οτι εσωψυχα εχεις.

Το linux δεν ειναι για ολους. Και το απεδειξε ο φιλος μας. Αυτο προς αλλα μελη που προσπαθουν να βαλουν νεα μελη σε ενα περιβαλλον που οπως και να το κανουμε δεν ειναι για ολους. Μια χαρα ειναι τα windows και για το φιλο αλλα και για το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων

Εσύ μεγάλε έχεις μαύρα μεσάνυχτα, αν έχεις καταλάβει αυτό.
Περαστικά

Εγω φιλε μου ειμαι επαγγελματιας. Δεν μπορω να ασχοληθω με αρχαριους που δεν μπορουν να βρουν μια εντολη στο google. Ουτε με νοιαζει.

Επειδή ο κύριος @anon39023744 δεν θέλει να κάνει καν την προσπάθεια να διεξάγει μια πολιτισμένη συζήτηση, χωρίς χαρακτηρισμούς του συνομιλητή του, αποβλήθηκε προσωρινά από εδώ μέσα.

Οποίος δεν το έχει κάνει, η ακόμα και όποιος το έχει κάνει μια επανάληψη χρήσιμη είναι, ας διαβάσει τις οδηγίες για την διεξαγωγή πολιτισμένων συζητήσεων στο διαδίκτυο, εδώ: Συχνές ερωτήσεις - LINUXUSER

Το να δώσεις μια απάντηση και να σε διορθώσουν είναι ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί! . Σκέψου το λίγο. Ρωτάει κάτι ο Θανάσης, απαντάς να τον βοηθήσεις και στην συνέχεια η Δήμητρα σε βγάζει λάθος ή δίνει μια καλύτερη απάντηση :anguished::orangutan::bangbang:. Πριν τα πάρεις σκέψου πως εσύ είσαι ο κερδισμένος και η Δήμητρα η χαμένη. Ο Θανάσης έμαθε κάτι που δεν ήξερε και πήρε την βοήθεια του, εσύ όμως πήρες κάτι περισσότερο, και έμαθες κάτι που δεν ήξερες και πλέον ξέρεις πολλούς τροπους για να διαλέξεις. Η Δήμητρα δεν έμαθε κάτι καινούργιο και δεν κέρδισε τίποτα σε γνώσεις. Αλλά δεν είναι η ριγμένη της ιστορίας. Κέρδισε την ικανοποίηση πως βοήθησε την κοινότητα και ένοιωσε όμορφα. Συμπέρασμα: Όλοι κέρδισαν από κάτι

2 «Μου αρέσει»

Δεν έχω εγώ πρόβλημα αδερφέ. Εσύ θιχτικες γιατί σε διωρθωσα στο αγγλικό. Δεκτό αλλά δε θα σου απολογιθω κιόλας. Είσαι όμως λάθος σε πολλά από αυτά που λες και παραπονιέται και μάλιστα άδικα. Αν πραγματικα έχεις όρεξη ηισ πραγματικη και σοβαρή κουβέντα ευχαρίστως να την κανουμε.

Και κάτι τελευταίο. Δε με ξέρεις και δε σε ξέρω και το αν έχεις ή όχι λεφτά ούτε που έγινε απο μένα θέμα. Ενω έχω ολη την καλη διάθεση να βοηθησω αυτόματα εσύ το γυρνας επι προσωπικου. Και εγώ αυτοδίδακτος είναι και συνεχίσω να είμαι. Κουβαλαγα πληντιρια και ψυγεία για να πληρωσω τον υπολογιστή μου .
Η κάνε σοβαρη κουβέντα ή σταμάτα να κλαψουριζεις.

η διαθεση (νομιζω πως) ειναι να βοηθησεις (και να βοηθηθεις) οποιον θελει να ασχοληθει και να βρει διεξοδο. Αν δε θελει, συμφωνω μαζι σου.

Εδώ μέσα δεσμευόμαστε όλοι από τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ. Το οποίο ανήκει σε όλους μας, ας το κρατήσουμε καθαρό. Το σύστημα με τα επίπεδα πρόσβασης που έχουμε δείχνει πως δεν θέλουμε να είναι μια υπόθεση λίγων ατόμων.

Διαβάστε τους ξανά εδώ: https://linux-user.gr/faq

Παρακαλώ θερμά να λήξει εδώ αυτή η ιστορία. Δεν είναι καθόλου ωραίο να μιλάς για κάποιον που δεν θα μπορεί να απαντήσει για πολύ καιρό, και όχι απλά για ένα 24ώρο. Αν η συζήτηση εκτραπεί το νήμα θα κλειδωθεί προσωρινά.

3 «Μου αρέσει»