ntfs3 & symlinks

Δοκιμάζω τον νέο ntfs driver που ήρθε με τον πυρήνα 15 και βλέπω πως δεν υποστηρίζει symbolic links που είχα δημιουργήσει, ούτε αφήνει να δημιουργηθούν καινούρια.
Υπάρχει κάποια λύση που μου διαφεύγει;

Τα symlinks αν και τα υποστήριζε το NTFS από παλιά δεν υπήρχε επίσημη υποστήριξε μέχρι τα Vista. O οδηγός του ntfs ήταν πάντα μια πονεμένη ιστορία, καθώς η Microsoft δεν έδινε τις προδιαγραφές και είναι ένα πολύ πολύπλοκο filesystem.

Ίσως να έχεις καλύτερη τύχη αν πας με fuse και το ntfs-3g και να αγνοήσεις το module του πυρήνα. Δες στις οδηγίες της διανομής σου πως μπορείς να το κάνεις αυτό.

Σημείωση: Δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου και δεν το παρακολουθώ παρά μόνο αποσπασματικά. Όποτε έχω κατάτμηση σε αυτή την μορφή, προσπαθώ να μην κάνω παράξενα πράγματα.

Κι εγώ νομίζω ότι καλύτερα(προς το παρόν τουλάχιστον) να παραμείνεις με το ntfs-3g. Το ntfs3 το δοκίμασα πριν 1-2 μήνες λόγω του ότι θα υποστηριζόταν απ’ τον πυρήνα, και αρχίσαν τα προβλήματα. Αρκετά συχνά οι ntfs κατατμήσεις(διαφορετική κάθε φορα) γίνονταν corrupted και έπρεπε να μπαίνω στα windows να τις διορθώνω. Αφού έγινε κάμποσες φορές αυτό επέστρεψα στο ntfs-3g κι από τότε κανένα τέτοιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ήταν δική μου απροσεξία τελικά, τα symlinks δουλεύουν, ο λόγος ήταν ότι δεν όριζα να μου ανήκει το mount κι έτσι το έδινε στον root ως ιδιοκτήτη.
Λείπει όμως υποστήριξη για πολλά flags όπως windows_names, inherit, remove_hiberfile,streams_interface, big_writes, permissions οπότε θα γυρίσω στο ntfs-3g.

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.