noctua NH-D15 ή Be quite dark pro 4 για τον RYZEN 5900x;

Ξέρω ότι η noctua μπορεί να σου ρίξει και τρεις βαθμούς κάτω
αλλά είναι πιο θορυβώδης.

Η dark pro 4 έχει μέγεθος που δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με τις μνήμες
αλλά μπαίνει πιο δύσκολα.
(Είδα βίντεο δηλαδή και έχει τρελούς χειρισμούς για να τοποθετήσεις ανεμιστήρα κλπ.)

Η noctua λένε μπορεί να μπει, αν σηκώσεις λίγος τον μπροστινό ανεμηστήρα.
Να εδώ έχει το σχήμα

Δεξιά κάτω λέει ότι χωράει 32mm μνήμη. Εμένα είναι 42 και άρα πρέπει να σηκωθεί ο δεξιός ανεμιστήρας που βλέπετε.

Θα έχει όμως απόδοση αυτό το πράγμα; Ή θα την ρίξει στα επίπεδα του dark pro4; Οπότε μία η άλλη; Πιο ακριβή μεν αλλά σου δίνει και καλή θερμοαγώγιμη πάστα και μπαίνει πολύ πιο εύκολα συνολικά η ψύκτρα.
Πείτε γνώμες ρε παιδιά.

Πιθανόν να με παίρνει γι αυτό το σήκωμα του ανεμιστήρα (αν μου πείτε ότι δεν τρέχει μία μετά στο θέμα της απόδοσης, γιατί χω αυτό το κουτί.
https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mid-tower/mastercase-h500m/
Έχει λέει Clearance - CPU Cooler 190mm. Αυτό δεν είναι που πρέπει να κοιτάξω; Και είναι ΟΚ, δεν είναι;

Είμαι κάτοχος της Be quiet. Την έχω τοποθετήσει σε αρκετά socket. (1150, 1155, 1366, AM4).

  • Στο 1366 είχε από κάτω της έναν 975 extreme με 130W TDP (θηριάκι).
  • Στο 1150 είχε τον i5-4690K με over-clock στα 4.0GHz.

Θέλω να πω ότι δούλεψε υπό καλό φορτίο και τα επίπεδα θορύβου ήταν εξαιρετικά. (Είμαι άνθρωπος που τον ενοχλεί ο ήχος του HDD…)

Η τοποθέτηση είναι η αλήθεια ότι δεν είναι και το πιο easy πράγμα. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Επίσης διαφέρει λίγο ανάλογα με το socket.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ Noctua οπότε δεν έχω άποψη. Αν όμως η διαφορά είναι 3°C το βρίσκω αστείο να πάω σε αυτή την λύση με περισσότερο θόρυβο.

Η Be quiet έχει ένα tool στο site της που σου λέει αν θα έχει θέμα η ψήκτρα με την motherboard (θέμα χώρου με τις μνήμες πχ). Τώρα για την ανύψωση του ανεμιστήρα μάλλον η λύση είναι χαρτί μολύβι και καλοί υπολογισμοί για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Αν μπορώ να απαντήσω σε κάτι άλλο ρώτα ελεύθερα! Ελπίζω λίγο να βοήθησα.

2 «Μου αρέσει»

Έχω την D15 με μονό ανεμιστήρα με το ulv καλώδιο συνδεμένο. Εντελώς αθόρυβο.

Αν βγάλεις τον έναν ανεμιστήρα, το έχω ακούσει ότι είναι πιο αθόρυβο. Αλλά ανεβάζει θερμοκρασία πιο πολύ. Μάλιστα άκουσα ότι φτάνει στο επίπεδο που φτάνει το dark pro 4. Ότι δηλαδή γίνονται το ίδιο πράγμα και τα δύο ψυκτικά (με το νόκτουα πιο ακριβό βεβαίως).
Επίσης ότι η διαφορά θερμοκρασίας θα είναι το πολύ τρεις βαθμοί και ότι αυτή η διαφορά δεν είναι τίποτα ουσιαστικά, συμφωνείτε όλοι;