Netbook για εύκολη μεταφορά

Με λίγα περισσότερα χρήματα παίρνεις το παρακάτω :

Το έχω περίπου 1 μήνα, και είναι ΟΚ !!!

O m2 είναι γρήγορος;

1 «Μου αρέσει»

Στο παλιό είχα 2,5" ssd 1ης γενιάς … και βλέπω μεγάλη διαφορά!!!
Να φανταστείς ότι το δουλεύω προς το παρόν με “παράθυρα” γιατί είναι new hardware και δεν υπάρχουν drivers για fingerprint και φωτιζόμενο πληκτρολόγιο κ.α.!!

Αν είναι να αγοράσεις καινούργιο…θα το κάνεις σωστά…δεν με ενδιαφέρει να το πάρεις με δόσεις :stuck_out_tongue:

3 «Μου αρέσει»

Εφόσον μιλάμε για αγορά καινούριου δε θα το συνιστούσα για 2 λόγους:

  • Είναι DDR3 μηχάνημα.
  • Έχει 4GB onboard μνήμης. Που σημαίνει είναι κολλημένη πάνω στην μητρική.

Και οι 2 λόγοι φωνάζουν μη αναβαθμίσιμο.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό που έχω, απλά λίγο μεγαλύτερο μοντέλο, ελαφρά μεταχειρισμένο και αγορασμένο απο το ίδιο μέρος. Αλλά 14’’

Intel Core i5-5300U, 8 GB, 256 GB SSD Τιμή 349,00 €

https://www.itsco.de/notebook-hp-elitebook-840-g2-intel-core-i5-5300u-2x-2-3ghz-24039.html

image

Μαζί με ενα docking station με έχει καλύψει απόλυτα, τώρα που είμαι μακρυά απο τον σταθερό.

4 «Μου αρέσει»

Όσοι προτίθεστε να αγοράσετε φορητό από το εξωτερικό να προσέχετε, εκτός των άλλων, τη διάταξη του πληκτρολογίου. Η Γερμανία και η Γαλλία, για παράδειγμα, δεν έχουν qwerty διάταξη, γεγονός που μπορεί να δυσκολέψει κάποιους χρήστες. Στον κόσμο του λίνουξ όλα διορθώνονται βέβαια με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, αλλά καλό είναι να το γνωρίζουν οι υποψήφιοι.

4 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Asterion , ευχαριστούμε και για την διευκρίνηση!

2 «Μου αρέσει»

Ευτυχείτε αγαπητέ.
Καλή συνέχεια.

2 «Μου αρέσει»

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, χρειάζομαι ένα πολύ οικονομικό laptop, βρήκα αυτό https://www.mgmanager.gr/ανακατασκευασμενα-laptop/76237-lenovo-ref-t430-i5-3320m14-hd8gb320gb-hdddvd-rwwebcamfreedos-win7p-coa-grade-b-κατάσταση.html?search_query=T430&results=11

Τους γνωρίζει κανείς αυτούς ή θα φάμε καμία φόλα;

@Argi Έχω αγοράσει σχεδόν το μισό τρέχον PC μου από το συγκεκριμένο κατάστημα, ήταν ΟΚ, εσύ όμως ρωτάς για ανακατασκευασμένο…σε αυτό δεν έχω άποψη

Οκ, ευχαριστώ! Αν είναι σωστοί επαγγελματίες λογικά δεν θα έχω πρόβλημα.

@Argi Αν το αγοράσεις από αυτούς τελικά το λ=laptop, περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις, ίσως ένα μικρό review για την κατάσταση της ανακατασκευής του.

Λέει Grade-B άρα θα έχει χτυπήματα, να το προσέξεις. Εγώ πήρα (από άλλο μαγαζί) ένα dell ultrabook 14" με ι5-4300u | 8GB | 256 SSD | win 10 pro, το οποίο είναι 1,6kg. To πήρα supreme quality οπότε δεν έχει καμιά εμφανή φθορά. Όλα αυτά τα refurbished είναι business κομμάτια και όχι consumer , οπότε τα υλικά τους είναι διαφορετικά και πολύ πιο ανθεκτικά. Του τρέχω mint 19.1 χωρίς κάποιο πρόβλημα.

3 «Μου αρέσει»

Αγοράζω από το συγκεκριμένο κατάστημα εδώ και πολλά χρόνια.
Είναι πολλά χρόνια στην αγορά και μέχρι σήμερα δείχνουν να είναι πολύ καλοί επαγγελματίες.
Δεν έχω κανένα παράπονο ούτε από τις τιμές, ούτε και από εξυπηρέτηση.
Βέβαια, δεν έχει πάει ποτέ κάτι πολύ στραβά στο hardware που έχω αγοράσει …

Για όποιον ενδιαφέρει παίζει και αυτό το μηχανηματάκι προς πώληση στα 80 ευρώ (+20 ευρώ για SSD 120άρη)
Μεταχειρισμένο από ιδιώτη.
ACER ASPIRE V3-571

  • Επεξεργαστής: Intel Core i3-3110M (2.40 GHz) με 3MB L3 cache.
  • Οθόνη: 15.6’’ HD LED TFT LCD, σε ανάλυση 1366 x 768 pixel.
  • Μνήμη: 4096 MB (1 x 4096 MB) DDR3, με δυνατότητα επέκτασης έως τα 8 GB.
  • Σκληρός Δίσκος: 500GB SATA, 5400 rpm.
  • Οπτικός Δίσκος: DVDRW double-layer Super Multi.
  • Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
  • Κάρτα γραφικών: Intel HD shared μνήμης.
  • Κάρτα δικτύου: 10 / 100 / 1000 Mbps Ethernet και Wireless 802.11 a/g/Draft-N.
  • Θύρες επικοινωνίας: 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x Ethernet (RJ-45), 1 x headphone out jack, 1 x microphone in jack, 1 x DC-in jack για AC adapter.
  • Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη web κάμερα, Memory Card Reader, Bluetooth.
  • Ήχος: Ενσωματωμένα ηχεία και μικρόφωνο.
  • Διαστάσεις: 381.6 (W) x 253 (D) x 33.2 (H) mm.
  • Βάρος: 2.6 kg.
  • Μπαταρία: 6-cell Li-ion, 4400mAh.


https://www.facebook.com/marketplace/item/2172461629469069/

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν το αγόρασα τελικά, το λάπτοπ είναι σε πολύ καλή κατάσταση έχει λίγα σημάδια φθοράς αλλά τίποτα το ιδιαίτερο το μόνο αρνητικό ήταν ότι έλειπαν 4-5 βίδες από την κάτω πλευρά από απροσεξία μάλλον, είχα βιδούλες όποτε λύθηκε το πρόβλημα. Στα θετικά η μπαταριά (υπολόγιζα ότι θα την αλλάξω άμεσα) που μάλλον κρατάει περίπου 2 ώρες θα φανεί με τη χρήση. Τον σκληρό τον αντικατέστησα άμεσα με ssd οπότε δεν έχω άποψη.

Συνολικά

Στα θετικά:
Επικοινωνία με το κατάστημα, ταχύτατη αποστολή, καλή κατάσταση συσκευής, εγγύηση για ένα χρόνο με δυνατότητα επέκτασης

Στα αρνητικά:
Έλειπαν βίδες από την κάτω πλευρά, χρέωση μεταφορικών.

2 «Μου αρέσει»