Netbook για εύκολη μεταφορά

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας, λόγω του ότι το κύριο λάπτοπ μου (λόγω τετραετίας) έχει αρχίσει και γίνεται πολύ άβολο στην μετακίνηση του θα ήθελα να πάρω ένα netbook χωρίς να δώσω μια περιουσία…
Κύρια χαρακτηριστικά που χρειάζομαι ssd δίσκος και ram 4gb.

Έχει κανείς να μου συστήσει τίποτα;

3 «Μου αρέσει»

Δεν είπες κατηγορία τιμής, οπότε θα δώσω αυτό σε ανακαινισμένο με εγγύηση (έχω αγοράσει πολλές φορές από τους συγκεκριμένους και τους συνιστώ).

Notebook Lenovo ThinkPad T510 Intel Core i5-520M vPro 2x 2.4GHz 4384
Τιμή: 164,00 €

https://www.itsco.de/notebook-lenovo-thinkpad-t510-intel-core-i5-520m-vpro-2x-2-4ghz-4384-24353.html

2 «Μου αρέσει»

ωραίο αλλά θα ήθελα μαξ 13 ίντσες, ξέχασα να το αναφέρω αυτό και τιμή μέχρι 300

Η κατηγορία netbook δεν υφίσταται πλέον. Μάλλον εννοείς την κατηγορία ultrabook. Δεδομένου ότι θες να τρέχει linux, τότε θα σου πρότεινα κάτι σε Dell στη σωστή τιμή.

Δες εδώ.

1 «Μου αρέσει»

Επειδή είμαι φαν του ultra portable, εγώ βρήκα την υγειά μου με ένα MacBook Air (11-inch, Mid 2013) που είναι 1,3 GHz Intel Core i5, 4 GB 1600 MHz DDR3, Intel HD Graphics 5000 1536 MB και ο ssd on board γράφει με ±680mb/sec και διαβάζει έως και με 720mb/sec ( :open_mouth: )

Σαφώς επειδή είναι πανάλαφρο και άδειο μπαταρία του “τα σπάει” και μπορείς να του βάλεις τα πάντα πάνω, πέρα του OS X που έχει από μαμά.

Μπορείς να το βρεις αυτή τη στιγμή ±500€ και για μένα για μεταχείρα είναι πολύ καλή αγορά μεταξύ μας…

E, όχι και 5 κατοστάρικα για μεταχείρα 5-ετίας! Με τόσα παίρνεις σύγχρονο i5 8250U και nvme ssd!

Το λοιπόν επειδή το έψαχνα κι εγώ για την δουλειά, σε τέτοια λεφτά δεν βρίσκεις δυστυχώς κάτι το αξιοπρεπές, κάτι σαπάκια με 32GB “ssd” το οποίο δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια flash μνήμη κολλημμένη με την μητρική - 32GB ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΙΑΟΜΙ 4X ΜΟΥ, ΡΕ! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!
Οπότε αν το θες για να κάνεις δουλειά κ οχι για να ταλαιπωρηθείς, μάζεψε κάτι τις παραπάνω…(εγώ δεν πήρα τίποτα, κάνω δουλειά από το XIAOMI :slight_smile: )

5 «Μου αρέσει»

Τσέκαρε τα Chuwi…για browsing και κανένα word καλά είναι

Πάνω κάτω τα ίδια λέμε όμως :neutral_face::sweat_smile:

1 «Μου αρέσει»

Παω να το δω τώρα… Αν και μεταξύ μας θα ήθελα ένα Note 10 όταν βγει με dex και Linux on Dex… Αυτό έλεγα και στο Telegram για τη δουλειά που θέλω θα ήταν σούπερ

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με την πρόταση για Thinkpad! Πήρα refurbished με 300ευρώ το Τ450 με ι7 5600U, 8GB RAM, touchscreen , 256SSD.
Και portable είναι και σουπερ ποιοτικό και τρέχει linux ΑΨΟΓΑ.

4 «Μου αρέσει»

Που το βρήκες τόσο φθηνά! έψαξα πριν λίγο δεν τα κατάφερα!

Πολύ καλή η επιλογή σου για μηχάνημα που θα έχεις virtually για πάντα!

Πλέον έχει 16GB RAM 2 x 256GB SSDs σε Raid 0 και fullhd screen… Με εχει βολεψει απιστευτα για δουλειά! Ολα τα πηρα απο ebay.
Η οθόνη είχε 35ευρω και η ram 30. Απλα επειδη ειναι touch θελει δουλεια για να ξεκολλησεις το παλιο panel απο το digitizer και να κολλησεις το καινουριο.
Επισης εντυσα το εσωτερικο του με χαλκο σε διαφορα σημεια, τον οποιο χαλκο ενωσα με το μαμα heatsink και πλεον βλεπω 60 C under continuous load (1 ώρα kernel compilation) και 32 C idle…

3 «Μου αρέσει»

Έχεις ρίξει δουλειά πάνω στο εργαλείο! ωραίος!

θα ήθελα να δω το εσωτερικό του έτσι όπως τον μόνταρες κάποια στιγμή…φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον αυτό που έχεις κάνει

3 «Μου αρέσει»

Ακούγεται μπελαλίδικη δουλειά, γιατί δεν την ανεβάζεις να πάρουμε καμμια ιδέα εμείς που έχουμε ένα VAIO δεκαετίας που μοιράζει μια σταλιά heatsink σε CPU και GPU…

2 «Μου αρέσει»

Θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα όταν έρθουν κάτι thermal pad που έχω παραγγείλει για τις RAM και τα VRM…

5 «Μου αρέσει»

Και το παρακάτω είναι η σημερινή μοντίφα στο main laptop μου
Τροποποιήθηκε η μαμά heatsink και μπήκε εξτρα active heatsink από πάνω, κολλητή στην από κάτω με χαλκοκόλληση… Φυσικά βοηθάει ότι το συγκεκριμένο λαπτοπ έχει άπειρο χώρο για καγκουριές…

5 «Μου αρέσει»

Να γίνει ένα badge μερακλής να στο δώσω :smiley:

6 «Μου αρέσει»

Άντε περιμένω και από άλλους να μας δείξουν τις πατέντες τους :wink:

2 «Μου αρέσει»

Refurbished Thinkpad X240, i5 4300U, 4Gb RAM, 12.5" touch IPS οθόνη, 120Gb SSD, βάρος 1.34Kg, 270€

https://www.cosmodata.gr/product/326926/lenovo-thinkpad-x240-othoni-afis-12-5-intel-core-i5-4is-genias-43xxu-4gb-ram-120gb-ssd-windows-8-1-pro

2 «Μου αρέσει»