Νέα dual boot εγκατάσταση Linux Mint ... θεματάκια

οκ, τότε μόνο το ρουτ και το εφι θες.

1 «Μου αρέσει»

Κοιτά να δεις… τώρα που έκανα boot σε UEFI mode δίνει την επιλογή install alongside windows… όμως έχω ήδη χωρίσει ένα partition που θα ήταν η εγκατάσταση του Mint μήπως να γυρίσω στα win κ να το διαγράψω κ μετά να το αφήσω να κάνει ότι διαχωρισμό θέλει; Να δώσω δλδ ότι έχω χωρίσει πίσω στο C: των win και μετά να κάνει ο Linux installer την δουλειά του;

Παιδιά σορυ για την ασχετοσύνη…

Edit: το προχώρησα με τον τρόπο που είπαμε πιο πάνω και ελπίζω να γίνει σωστά…

1 «Μου αρέσει»

Μπορει να παρει πρωτοβουλια να κοψει partition για swap βεβαια…αν το αφησεις να τα κανει ολα μονο του.

1 «Μου αρέσει»

Δεν το άφησα τελικά και έγινε μια χαρά… έχω και το grub menu στo boot για να επιλέξω win ή linux.

Εντάξει ήταν η τρίτη φορά που κάνω την εγκατάσταση αλλά αν δεν επαναλάβεις πως θα μάθεις;
Ελπίζω τώρα να μην χρειαστεί άμεσα να ασχοληθώ και να αρχίσω να μαθαίνω πιο πολλά για το ίδιο το linux!

Συνόλικά έχει κάπου 95GB το σύστημα και δεδομένου ότι έχω και δεύτερο δίσκο για data μάλλον θα είμαι ΟΚ!

Για ακόμη μια φορά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους … Respect!!!
Ελπίζω να μην χρειαστεί να επανέλθω στο εν λόγω νήμα!!

1 «Μου αρέσει»

Σιγά μην δεν επανερχόμουν… :slight_smile:
Εδώ βλέπουμε ότι υπάρχει ήδη swap file;
Screenshot from 2020-10-22 16-59-38

ναι αυτό είναι το σωστό, αυτό έπρεπε να γίνει. Swap file και όχι swap partition.

1 «Μου αρέσει»

άρα δεν χρειάζεται να φτιάξω κάτι ναι;

είναι και σε ένα ικανό μέγεθος βλέπω για 4GB RAM είναι ΟΚ τα 2GB swap file;

Θα το δεις στην πράξη, ανάλογα με την χρήση που θα κάνεις. Αλλά ένα από τα πλεονεκτήματα με το swap file είναι ότι μπορείς να το αλλάξεις αργότερα (πράγμα που δεν γίνεται εύκολα με το partition)

1 «Μου αρέσει»

Τα ubuntu-οειδη κανουν πλεον αυτο που κανουν τα windows εδω και κατι χιλιαδες χρονια. Φτιαχνουν απο μονα τους swap file ( οχι swap partition ) . Περασα πριν λιγο σε ενα χρεπι xubuntu και εφτιαξε και εκει swap file. Να παιρνουν γραμμη και αλλες διανομες σιγα σιγα.

Οσο για το μεγεθος συνηθως βαζουν την μιση μνημη. Αν θες να αλλαξεις μεγεθος εχε υποψη σου το σχετικο λινκ που ειχα βαλει απο το archlinux wiki. Τυφλοσουρτι ειναι , και για να φτιαξεις και για να σβησεις.

1 «Μου αρέσει»

Ναι ναι … Αυτό διάβαζα για να δω πως θα το κάνω και με την πρώτη εντολή έδωσα είδα πως υπάρχει ήδη!
Ευχαριστώ!!!

Σε περιπτωση που θες να του αλλαξεις μεγεθος , κανε ο,τι λεει για το σβησιμο , απλα αφου θα εχεις σκοπο να το ξαναφτιαξεις , δεν εχει νοημα να πειραξεις την εγγραφη στο /etc/fstab.

1 «Μου αρέσει»

Αν απλά ανοίξεις τον Grub-Customizer προσθέτει αυτόματα τα λειτουργικά. Μετά απλά τον κλείνεις.
τι δυσκολία έχει;

Επειδή είχα κάνει την αρχική εγκατάσταση σε legacy και όχι σε UEFI mode δεν μπορούσε να τα δει.
Τώρα που η εγκατάσταση έγινε σε UEFI mode λειτουργεί κανονικά.

4 posts were split to a new topic: Προβλημα αναβάθμισης spotify

@Asfodelus είδα εδώ την ανάρτησή σου για τους οδηγούς του touchpad!
Δεν έχω ουσιαστικό θέμα, μια χαρά λειουργεί το δικό μου αλλά καμιά φορά έχει μια μικρή αστάθεια όταν θέλω να πάω σε συγκεκριμένο σημείο… πχ για να κλείσω ένα παράθυρο ή να αλλάξω το μέγεθός του… δεν το πετυχαίνω με την μια… ανάλογα και με την περίπτωση παντα.
Κατέβασα και εγκατέστησα τους εναλλακτικούς drivers που αναφέρεις αλλά δεν ενεργοποιήθηκαν μετά από log-out! Παρέμειναν οι παλιοί!

Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σήμερα που επανεκίνησα τον υπολογιστή είχε εφαφανιστεί το grub μενού που έβγαινε μέχρι χθες και έκανε κατευθείαν Boot στα win.
Εγκατέστησα τον grub-customizer αλλά και πάλι δεν είχα boot menu στην αρχή
Τελικά μπήκα στα boot settings του UEFI όπου εκεί είδα ότι είχε τα win σαν πρώτη επιλογή! Άλλαξα την σειρά και έβαλα το Ubuntu όπως το έβλεπε και πλέον έχω πάλι το grub menu κατά το start up!
Όπως θα δείτε στην φωτό (δεν είναι από το setup αλλά από τα boot options πριν κάνω την αλλάγή, αλλά ακριβώς έτσι ήταν και στο boot setup) μου δείχνει δύο “Ubuntu” ένα με κεφαλαίο “U” και ένα με πεζό ( “u” ) δοκίμασά να κάνω boot και στα δύο και δείχνει πως μπαίνει κανονικά στο Mint χωρίς καποια διαφοροποίηση! Υπάρχει τρόπος να δω ποιο είναι το “σωστό” -αν η ερώτηση αυτή έχει κάποιο νόημα δλδ-;;;


To μενού του grub-customizer είναι αυτό:

Ευχαριστώ πολύ!

Η δεύτερη γραμμή όπως φαίνεται στην φωτό εμφανιζόταν από την αρχή όταν έκανα την εγκατάσταση κατά το boot του Mint. Πριν λίγες μέρες σταμάτησε να εμφανίζεται και σήμερα μετά από ένα system update υπάρχει ξανά!
Αν τυχών δεν φαίνεται καλά λέει:

“Initramfs unpacking failed: Decoding failed”

Δεν υπάρχει κάτι στην απόδοση ή στην λειτουργία του υπολογιστή που να μην πάει καλά. Κάτι που να μπορώ να αντιληφθώ τουλάχιστον!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το όποιο σχόλιο!!

Πρωτο αποτελεσμα στο γοογλε.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ!!
Λύθηκε!
(την επόμενη φορά θα ρίξω μια ματιά στον γουγλη πρώτα… σόρυ!)

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.