Νεα χαρακτηριστικά 19.3 Cinnamon

Aν και είμαι αρχάριος και πολλά που λέει δεν τα κατανοώ όπως π.χ τι είναι ένα desklett ή applett εν τούτοις χαίρομαι για τις αλλαγές.

Στο δικό μου mint είχε το gimp το οποίο με ενδιαφέρει. Όμως έχοντας το σε χρήση εποχές 2008 στα windows το βρήκα δύσχρηστο και με κολλήματα. Ειδικά για κάποιους που είναι αρχάριοι. Αυτό το paint θα το δουλέψω όταν φτιάξω το νέο PC και του περάσω mint. Με μια πρώτη όψη το βλέπω πιο basic σαν μια αναβαθμισμένη έκδοση του Microsoft paint. Επιμένω ότι το mint (γενικά τα Linux) πρέπει να κεντράρουν στο paint.net! Αυτό είναι free αν και όχι open source νομίζω. Άρα είτε θα αντιγράψουν αυτό είτε κάπως θα βρεθεί ένας τρόπος να γίνει open source. Είναι κρίμα να μη μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Άλλη μια παρατήρηση είναι σχετική με το εικονίδιο και το artistic. Το εν λόγω εικονίδιο υπήρχε και χρησιμοποιούνταν. Χαίρομαι που έγινε πιο basic για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ευρέως πιο εύκολα. Αν και αυτό ήταν win win και μικρή αλλαγή.

Μια τελευταία παρατήρηση μου είναι η εξής. Εγώ είχα βάλει σα φόντο ένα του Cinammon με τη Σαντορίνη. Είχε και άλλα ωραία που τώρα δε τα βλέπω. Μικρό το κακό αφού εδώ έμαθα ότι μπορείς να αλλάξεις όλο το desktop οπτικά.

Αυτά τα ολίγα προς ώρας…

δεξί κλικ στο desktop → change desktop background —> και θα βρεις όλα τα wallpapers από mint 19, 19.1, 19.2

Αν το wallpaper που αναφέρεις είναι παλαιότερο, τότε πρέπει να το βρεις και να το βάλεις μόνος σου. Δεν είναι κάτι δύσκολο.

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχουν οι συλλογές από παλιές εκδόσεις του mint

apt search mint-backgrounds

Μπορείς να βάλεις τα αντίστοιχα πακέτα

p   mint-backgrounds-maya                                             - The desktop backgrounds for Linux Mint 13 Maya                              
p   mint-backgrounds-nadia                                            - The desktop backgrounds for Linux Mint 14 Nadia                             
p   mint-backgrounds-olivia                                           - The desktop backgrounds for Linux Mint 15 Olivia                            
p   mint-backgrounds-petra                                            - The desktop backgrounds for Linux Mint 16 Petra                             
p   mint-backgrounds-qiana                                            - The desktop backgrounds for Linux Mint 17 Qiana                             
p   mint-backgrounds-rafaela                                          - The desktop backgrounds for Linux Mint 17.2 Rafaela                         
p   mint-backgrounds-rebecca                                          - The desktop backgrounds for Linux Mint 17.1 Rebecca                         
p   mint-backgrounds-retro                                            - Backgrounds from early versions of Linux Mint                               
p   mint-backgrounds-rosa                                             - The desktop backgrounds for Linux Mint 17.3 Rosa                            
p   mint-backgrounds-sarah                                            - The desktop backgrounds for Linux Mint 18 Sarah                             
p   mint-backgrounds-serena                                           - The desktop backgrounds for Linux Mint 18.1 Serena                          
p   mint-backgrounds-sonya                                            - The desktop backgrounds for Linux Mint 18.2 Sonya                           
p   mint-backgrounds-sylvia                                           - The desktop backgrounds for Linux Mint 18.3 Sylvia                          
i   mint-backgrounds-tara                                             - The desktop backgrounds for Linux Mint 19 Tara                              
i   mint-backgrounds-tessa                                            - The desktop backgrounds for Linux Mint 19.1 Tessa                           
i   mint-backgrounds-tina                                             - The desktop backgrounds for Linux Mint 19.2 Tina  

Προσωπικά χρησιμοποιώ το variety και αλλάζω background κάθε μια ώρα. Δείχνει να έχει μια προτίμηση σε φωτογραφίες από ελληνικά νησιά.

To paint.net είναι ελεύθερο λογισμικό, αλλά ο κώδικας του είναι στραμμένος σε Windows. Υπάρχει όμως κάτι αντίστοιχο και είναι το pinta.

εικόνα
pinta

Δεν ξέρω αν ήταν έξυπνη ιδέα να αφαιρέσεις το gimp αλλά μοιάζει το καινούργιο να έχει τα ελάχιστα δυνατά εργαλεία για να φτιάξεις μια εικόνα για ένα φορουμ ή μια παρουσίαση. Ο χρόνος θα δείξει.

2 «Μου αρέσει»

11 posts were split to a new topic: Για το Gimp και το Linux Mint

Όπως έγραψα και σε άλλο thread , το pinta είναι πεθαμένο project και δεν λειτουργεί στις σύγχρονες διανομές. Δοκίμασα το drawing και κάνει καταπληκτική δουλειά. Βασικά χαρακτηριστικά (για μένα πάντα) , το ότι σου δημιουργεί καμβά ακριβώς στο μέγεθος του cut που έχεις κάνει και ότι έχει εργαλεία για γρήγορο annotation. Πιστεύω ότι ένας μέσος χρήστης αυτά χρειάζεται (για μια παρουσίαση ή για μια εργασία), όποιος θέλει παραπάνω νομίζω ξέρει που τι θα δουλέψει και που θα το βρει.

3 «Μου αρέσει»

Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι όποιος θέλει παραπάνω ξέρει. Θυμάμαι πχ πόσο είχε βοηθηθεί ο Chris Titus από προτάσεις για άλλα προγράμματα καθώς η αρχική του εμπειρία με το gimp δεν ήταν καθόλου αυτό που ήθελε.

Δεν έχει την τρελή ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια, αλλά κίνηση στο αποθετήριο υπάρχει. Κάποια προγράμματα κάποια στιγμή σταματάνε μόλις αποκτήσουν τις δυνατότητες που θέλουν. Αλλά δεν έχω δει να μην υπάρχει στα αποθετήρια και σε μόλις το δοκίμασα και δεν έχει πρόβλημα, αν και ως μη χρήστης του δεν μπορώ να βεβαιώσω το παραμικρό για την σταθερότητα του. Έχεις κάποια πηγή που να επιβαιβαιώνει τον ισχυρισμό;

2 «Μου αρέσει»

Σωστά, το pinta το βλέπω στο community τού Arch άρα σίγουρα δεν έχει πρόβλημα.

βλέπω ένα μικρό μειονέκτημα για το pinta. έχει εξάρτηση από το mono.

1 «Μου αρέσει»

Από την mint 19 και μετά , ανοίγεις το pinta, φορτώνεις φωτό και μετά κολλάει τελείως ή κλείνει μόνο του. Το έχουμε ξανά συζητήσει εδώ και μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκω το thread. Στο συγκεκριμένο thread είχαμε μιλήσει για screen annotation και είχα καταλήξει τελικά στο ksnip.

2 «Μου αρέσει»

Ναι ισχύει το pinta “δουλεύει” προβληματικά πλέον, νομίζω είναι παρατημένο project αν δεν κάνω λάθος…και είναι κρίμα

1 «Μου αρέσει»