NAS : WD Mybook World edition II blue rings χαμηλή ταχύτητα

Καλησπέρα. Απεκτησα μεταχειρισμένο πρόσφατα ενα τετοιο NAS σαν βοηθητικό μέσο και σαν backup μέθοδο. Αφου εβαλα μονιμο ssh και εγκατεστησα και διαφορα καλουδια απο το optpkg. Ειναι αρκετα βολικό ειδικα με τη δυνατοτητα Raid 1 που εχει καθως και με την αναβαθμισιμοτητα των δισκων αφου μπορω να βαλω οτι μεγεθη θελω. Ομως το προβλημα ειναι στην ταχυτητα εγγραφης και αναγνωσης. Μεσος ορος αυτη τη στιγμη ειναι τα 5-6Mb/sec που ειναι πολυ χαμηλο. Πιστευω οτι το προβλημα ταχυτητας προερχεται απο το soc και τη χαμηλη ram. Πιστευετε οτι υπαρχει καποια λυση; Αν καταφερω τα 20-30Mb/sec θα μπορεσω να τον χρησιμοποιω και απευθειας σαν αποθηκευτικο μεσο.

Αν θελετε να παραθεσω οποιαδηποτε εξοδο απο καποια εντολη μου το λετε

Ευχαριστω

1 «Μου αρέσει»

Δεν είσαι ο μόνος φαίνεται. Από μια γρήγορη αναζήτησή στο Google «WD Mybook World edition II blue rings slow read write” βρήκα πολλούς να παραπονιούνται. Έριξες μια μάτια σε αυτά ;

1 «Μου αρέσει»

Ναι. εχω διαβασει πολλα. Απλα νομιζω οτι εφοσον η συνδεση του δισκου ειναι Sata 3 εσωτερικα, ο δισκος ειναι 7200rpm και η συνδεση με το δικτυο γινεται στο 1gigabit ισως καποιο software η καποιες υπηρεσιες που πιθανων να μη χρειαζομαι να τρεχουν ολη την ωρα με αποτελεσμα να ειναι απασχολημενος ο επεξεργαστης. Σιγουρα εχει καποιον http server αφου εχει και ενα webinterface και ισως καποια βαση δεδομενων. Αν εχω βρει το σωστο τοτε ο επεξεργαστης ειναι 266mhz arm και εχει 32mb μνημης. Αυτο που σκεφτομουν ειναι η να εκανα καποιο overcloacking στον επεξεργαστη αλλα θελει λιγο hardware πειραγμα, η να ελαφρυνα τον επεξεργαστη απο υπηρεσιες…

Στην πρωτη εικονα ειναι σε ηρεμια, και στη δευτερη εικονα ειναι σε εγγραφη αρχειου. ενημερωτικα ειμαι στα 2.9Mb/sec

Τότε η είναι software το πρόβλημα η hardware.

Πρώτα δες αν έχει βγει κάποιο τελευταίο update για το firmware του nas για να το εγκαταστάσεις.

Έπειτα δες την αναφορά SMART.

Τέλος αν μπορείς να βγάλεις τον δίσκο από μέσα για να το δοκιμάσεις σε κάποιο PC θα απέκλειε πρόβλημα στον ίδιο τον δίσκο

Δυστηχως αν κανω καποια ενημερωση στο λογισμικο θα χασω οση δουλεια εχω κανει με το linux, ομως θεωρω πλεον απ αυτα που εχω διαβασει οτι πρεπει να αλλαξω μεθοδο και απο samba να παω σε nfs που απ οτι ειδα καποιοι με το ιδιο προβλημα ας πουμε οτι το λυσαν αφου καταφεραν ταχυτητες πανω απο τα 20mb/s η ακομη και με ftp που και απο εκει εχει μεγαλη διαφορα. Μολις τα δοκιμασω θα ενημερωσω ωστε να υπαρχει σαν αρχειο για επομενους χρηστες ειτε του ιδιου nas ειτε καποιου που να στηριζεται σε linux και να υπαρχει προσβαση απο το χρηστη.

Ευχαριστω

1 «Μου αρέσει»