MX live usb maker appimage

Πλεον το εργαλειο της MX, mx live usb maker, ειναι διαθεσιμο και για χρηστες άλλων διανομων λινουξ σε μορφη appimage.
Mε το εργαλειο αυτο μπορει καποιος να φτιαξει ενα live usb καποιας διανομης οπως γινεται με το etcher ή με τη εντολη dd, αλλά επιπλεον, ειδικα για για τις διανομες mx και antix, μπορει να φτιαξει ενα «full featured», live usb, το οποιο μπορει να εχει περισσοτερες δυνατοτητες απο οσες βρισκει κανεις συνηθως σε καποιο live usb.
Περισσοτερα, για οποιον ενδιαφερεται, θα βρειτε εδω → https://mxlinux.org/blog/live-usb-maker-tool-now-available-as-an-appimage/ και εδω → https://mxlinux.org/wiki/help-files/help-mx-live-usb-maker/

5 «Μου αρέσει»

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το http://multibootusb.org/

Πολύ καλό εργαλείο για win iso, linux iso και γενικά κάθε είδους bootable tool. Υποστηρίζει πολλαπλά iso στο ίδιο usb τα οποία επιλέγεις με boot menu

1 «Μου αρέσει»

δεν ειναι το ιδιο απο την αποψη οτι δεν μπορει να δημιουργησει «full featured» live usb για την mx και antix. Δηλαδη το εργαλειο αυτο δεν εχει σκοπο να αντικαταστησει (οπως καταλαβαινω) αντιστοιχα εργαλεια δημιουργιας live usb, αλλά για να δωσει στον κοσμο τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησουν το εργαλειο αυτο για τα επιπλεον χαρακτηριστικα που μπορει να εχει ενα full featured live usb της mx/antix. Μαλιστα πχ το etcher μπορεις να το χρησιμοποιησεις για το image σε raspberry pi που το εργαλειο της mx/antix δεν το κανει.
Ας πω κατι παραπανω για το «full featured» για να καταλαβεις. Aς υποθεσουμε για παραδειγμα οτι δε θελεις να εχεις στην κανονικη σου εγκατασταση πχ το google earth ή καποιο ppa αλλά θελεις να το διατηρησεις στο live usb καθε φορα που κανεις boot σε αυτο και επισης θελεις στο live usb να διατηρησεις καποια bookmarks στον browser και να αλλάξεις στο live usb το default username και password, ενω ταυτοχρονα θελεις να διατηρησεις το χαρακτηριστικο των live usb (που δεν εχουν persistence) να μην κρατανε καποια αλλαγη γενικοτερα. Μπορεις να το κανεις αυτο ευκολα με gui; Με το εργαλειο αυτο μπορεις με full featured live usb της mx ή antix κατευθειαν μεσα απο την αγαπημενη σου διανομη που χρησιμοποιεις ηδη, πχ για εσενα το linux mint. Για σκεψου το λιγο και αν θες δοκιμασε το και αν εχεις καποια απορια ρωτα (αν και δεν τα εχω δοκιμασει ολα)

1 «Μου αρέσει»

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αναφέρεσαι στο persistence mode? Και το multiboot usb που δίνω εγώ το υποστηρίζει. Αν όχι, δεν καταλαβαίνω τι διαφορετικό προσφέρει το tool που δίνεις. Μπουτάρεις στο live iso σε persistence mode, κάνεις όποιες αλλαγές θες και αυτές παραμένουν. Μπορείς να προσθέσεις ppas για παράδειγμα ή να κρατήσεις bookmarks κτλ.

ναι αναφερεσαι σε live usb με persistence. Eτσι οποια αλλαγη κανεις στο live usb με persistence διατηρειται. Παρεμπιποντως και με αυτο το εργαλειο μπορεις να το κανεις αυτο. Μπορεις ομως να το κανεις σε live usb χωρις persistence ευκολα και με gui; δηλαδη να διατηρηθει μονο οτι θελεις εσυ; αυτο λεω…
καπως σαν να φτιαχνεις το δικο σου respin ειναι…

edit
το «ωραιο» ειναι οτι πολλοι εμπειροι reviewers στο youtube και αλλου, ουτε καν το προσεχουν αυτο γιατι ουτε καν το φανταζοντε, οποτε δεν το βλεπεις και δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστο. Ομως ειναι ενας απο τους λογους που εχει ανεβει η mx καθοτι για πολλους (και για μενα) ειναι killer χαρακτηριστικο. Τωρα μπορουν να επωφεληθουν και άλλοι απο αυτο…

2 «Μου αρέσει»