MX linux, σύντομες ερωτήσεις αρχαρίου

Η σχέση του υποσυστήματος της μνήμης με το υποσύστημα του δίσκου είναι εξαιρετικά πολύπλοκη και εξαρτάτε από πολλούς παραμέτρους. Οπότε πρέπει να την κάνει το λειτουργικό.

Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις αυτά που περιγράφεις ούτε στα Windows. Αυτό που λες δεν είναι αρχεία μνήμης swap. Είναι είτε προσωρινά αρχεία που τα βάζει εκτός /tmp, είτε έχουμε αρχεία memap που είναι απεικόνιση της μνήμης του προγράμματος σε αρχείο στο δίσκο μια κλασσική προγραμματιστική τεχνική.

Επομένως δεν νομίζω πως έχει νόημα η ερώτηση. Οι παραπάνω τεχνικές μπορεί να γίνουν και στα δύο λειτουργικά. Στο Linux έχεις πιστεύω και πολύ καλύτερη διαχείριση του swap και μπορείς να έχεις όσα swap θέλεις, όπου τα θέλεις είτε σε αρχεία είτε σε κατατμήσεις. Αλλά δεν έχει νόημα η χρήση κάποιου συγκεκριμένου τμήματος απο κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η αρχιτεκτονική των υπολογιστών δεν δουλεύει έτσι.

ΥΓ: Υπάρχει μια θεωρία πως αν μια βάση δεδομένων έχει απευθείας πρόσβαση στον δίσκο σε δική της κατάτμηση, θα παρακάμψει τα επίπεδα του συστήματος αρχείων και θα είναι ποιο γρήγορη. Προχθές είδα ένα βίντεο κάποιου που το δοκίμασε σε κάποιο πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα πάνω στην Postgress. Το αποτέλεσμα ήταν 25Χ, 25 φορές αργότερο …

1 «Μου αρέσει»

κατι σε docker δε θα ηταν πιο γρηγορο;

Το γνωστό πρόβλημα με την επανεφεύρεση τού τροχού. Θεωρητικά μπορείς να κάνεις τα πάντα αλλά το πρόβλημα είναι ότι αυτός που είναι αρκετά μάγκας να φτιάξει κάτι όντως καλύτερο, είναι και αρκετά μάγκας να το περάσει στον πυρήνα.

1 «Μου αρέσει»

Ήταν ωραίο όμως σαν άσκηση. Για όποιον ενδιαφέρετε ιδού και το βίντεο.

Αν αξίζει να το δεις; Ναι, κάτι θα πάρεις αν έχεις κάποιες λίγες βάσεις. Επίσης έκαναν λάθος στο νούμερο κατά μια τάξη μεγέθους :-)

2 «Μου αρέσει»

ΚΑΛΗ χρονιά με υγεία στους ανθρώπους σας ;)

μόλις ανακάλυψα την AV-linux-ΜΧ distro κι έχω ενθουσιαστεί… αλλά δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά: θα την ήθελα για pc (παλιό: i5 1ης γενιάς ή G4560 /8-16Gram /nvidia 1050), για video editing (όχι καταγραφή video ή ήχου).

καταλαβαίνω σωστά ότι θα ταιριάξει καλύτερα ο low-latency-kernel ή κάνει τελικά πιο αργό το μηχάνημα λόγω προτεραιοτήτων? /κι αν ναι, με νοιάζει δεδομένου ότι δεν θα κάνω τπτ άλλο πάνω του?

τέλος, ένας low-latency πυρήνας θα απέδιδε καλύτερα στο tv-pc που απλά παίζει netflix, vlc & youtube?

Μια δοκιμή θα σε πείσει, όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα.

Αλλά πιστεύω πως δεν θα ωφεληθείς ιδιαίτερα. Το low latency έχει να κάνει με το πόσο γρήγορο νοιώθεις τον υπολογιστή. Θα κάνεις κλικ στο youtube γρηγορότερα, αλλά όταν θα παίζει το βίντεο τα πράγματα θα είναι μάλλον ποιο αργά.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι απαραίτητο να πάει έτσι. Νομίζω ότι επειδή η δουλειά είναι στην gpu θεωρητικά μπορεί να υπάρχει κέρδος από τον low-latency. Οπότε η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολο να προβλέψεις, αλλά βεβαίως το αναμενόμενο είναι ότι πρακτικά δεν θα υπάρξει καμμία υπολογίσιμη διαφορά.

2 «Μου αρέσει»