MX Linux με KDE

Στην αναζήτηση της κατάλληλης διανομής σίγουρα όλοι είδαμε την άνοδο του ΜΧ Linux. Έχω όμως την εξής απορία. Μπορούμε να εγκαταστήσουμε KDE σε αυτό? Και αν ναι, είναι κατάλληλο για χρήση όπως και το default XFCE?

2 «Μου αρέσει»

Εφόσον υπάρχει το KDE Plasma στο αποθετήριο της διανομής (πιθανότατα θα υπάρχει αφού είναι debian-based διανομή) τότε μπορείς να το εγκαταστήσεις κανονικά.

Λογικά θα είναι κατάλληλο για χρήση όπως κάνεις εγκατάσταση ενός άλλου γραφικού περιβάλλοντος μαζί με το υπάρχον.

2 «Μου αρέσει»

Ακριβώς έτσι.

Με λίγα λόγια μπορείς να περάσεις το KDE και να αλλάζεις μεταξύ XFCE και KDE όποτε επιθυμείς. Το ότι είναι default το XFCE δε σημαίνει κάτι. Κάθε διανομή διαλέγει ένα γραφικό περιβάλλον να κάνει τις τροποποιήσεις της.

Αλλά… το default του έτσι όπως είναι σεταρισμένο παίζει πένα και χωρίς προβλήματα.

Μεταξύ μας επειδή είμαι mixed de user, ως τώρα δεν έχω βρει κάποιο θέμα το που θα δουλεύω, mate/plasma/xfce/lxde/wm, να κάνω τη δουλειά μου θέλω με τα scripts + software που χρειάζομαι.

Και να τα πούμε και λίγο πιο απλά, πες έισαι σε xfce και θέλεις Amarok, δεν θα βάλει τα απαραίτητα qt και άλλα libs για να παίξει? Θα τα βάλει…

Απλά καταλήγουμε στο πιο de είναι αισθητικά για εμάς προσωπικά πιο θελκτικό.