Μπορεί να γίνει widget ένας html κώδικας;

Τώρα διάβασμα :innocent:

Το αποθετήριο περιέχει πολλά πράγματα που δεν έχουν νόημα σε άλλο υπολογιστή και είναι για προσωπική μου χρήση. Αλλά μπορείς να πάρεις ιδέες για το πως χρησιμοποιώ τα εργαλεία.

Ναι αλλά που να διαβάσω;

Αν αυτό που θέλεις είναι να τροποποιείς τα χαρακτηριστικά ενός παραθύρου σε X11 διάβασε παρακάτω.

Το αρχείο αυτό εγκαθιστά το devilspie και φτιάχνει τον κατάλογο ρυθμίσεων. Επίσης το ρυθμίζει να ξεκινάει αυτόματα. Μέσα στο φάκελλο lua θα βρεις ρυθμίσεις για διάφορα προγράμματα και διάφορα άλλα χρήσιμα όπως το debug.lua που γράφει στην έξοδο πληροφορίες για τα παράθυρα. Το σημαντικό είναι να βρείς κάτι που να ξεχωρίζει ένα παράθυρο από όλα τα υπόλοιπα. Τέλος στο αποθετήριο θα βρεις ένα κείμενο με τις συναρτήσεις που παρέχει το devilspie

Θα πρέπει να νοιώθεις απο προγραμματισμό, η Lua είναι μια πολύ απλή γλώσσα. Καταλαβαίνω πως αυτό δεν είναι ένας πλήρης οδηγός, αλλά …

Σαν συμβουλή δοκίμασε με ένα απλό πρόγραμμά πχ κατι σαν το calculator για να καταλάβεις τις επιλογές που έχεις. Τρέξε το devilspie με την παράμετρο --debug

@Maras βρήκα ότι υπάρχει κι αυτός ο φάκελος

~/.local/share/plasmashell/QtWebEngine/webslice-data/

Έχει διάφορα αρχειάκια εκει μέσα. Λες να γίνεται κάτι; Εγώ δεν τα κατάλαβα καλά.

(Επειδή είπες ότι εσένα σου δουλεύει με τη μία σε 22.10 - κι εγώ αυτήν έχω αλλά με αναβάθμιση από 22.04 όχι καθαρή εγκατάσταση - ψήνομαι να βάλω καθαρή ή να ξαναβάλω Arch)

Στείλε τον κώδικα που βάζεις στο *.html αρχείο, στείλε επίσης screenshot από την καρτέλα General με όλες τις ρυθμίσεις και πες μου ποια έκδοση plasma έχεις. Το webslice εάν πάς στην καρτέλα about είναι σε εμένα η έκδοση 2.4.1. Επίσης πώς έκανες την εγκατάσταση του widget?

<HTML>
<BODY>
<div style="width:400px;text-align:center;"><iframe src="https://www.frontpages.gr/ticker.php?category=5&c=F2F2F2&w=400&h=520&t=1&e=4" width="400" height="520" scrolling=no marginwidth=0 marginheight=0 frameborder=0 border=0 style="border:0;margin:0;padding:0;"></iframe></div>
</BODY>
</HTML>

Η έκδοση του webslice είναι κι εμένα η 2.4.1
Την εγκατάσταση την έκανα με :
Δεξί κλικ στην Επ. εργ. και μενού → Προσθήκη γραφικών συστατικών → Get new widgets.
Εκεί αφού το βρήκα στην αναζήτηση, πάτησα install. Μετά έκλεισα τα σχετικά παράθυρα και πάτησα πάλι δεξί κλικ και Προσθήκη συστατικών.

1 «Μου αρέσει»

Και να πως είναι αν δεν του κάνω την ανεπαίσθητη αλλαγή μεγέθους ή το τικαρισμα του Display button → Εφαρμογή και μετά πάλι Display site → Εφαρμογή.

Στις ίδιες εκδόσεις είμαστε εκτός από το Qt5, σε SlackWare είμαι στην 5.15.7. Βλέπω όμως ότι έχεις ενημερώσεις στο σύστημά σου, κάν’ τες όλες, και πες εάν παραμένει το πρόβλημα ή πρόκειται για κάποιο μυστήριο bug.

Οι αναβαθμίσεις ήταν για πυρήνα. Έβαλε τον 5.19.0-29-generic
Για το Qt5 δεν βλέπω στο synaptic (ναι το έχω βάλει γιατί με βολεύει από παλιά) την έκδοση 5.15.7 . Μόνο την 6 βλέπω.
Αν και με

dpkg --list | grep 5.15.7

Βλεπω διάφορα με 5.15.7

Να ας πούμε

Δεν χρειάζεται να την βάλεις γιατί στο Kubuntu επίσημα είναι στην 5.15.6, και όταν το έτρεξα σε εικονική μηχανή δούλεψε το widget, άρα φταίει κάτι άλλο.

Έβαλα άλλο widget τελικά που κανει η δουλειά και ξεμπέρδεψα.
Λέγεται Web browser. Δεν βρήκα τη σελίδα του, όμως μια αναφορά είναι εδώ https://www.reddit.com/r/kde/comments/gq0j9n/ive_just_improved_the_web_browser_widget_i_havent/

1 «Μου αρέσει»

Μια άλλη ιδέα με Gnome. Φτιάξε ένα extension :innocent:

Πάρε το παρακάτω και άλλαξε 5-6 γραμμές. Πόσο μεγάλο το θέλεις το εικονίδιο τη διεύθυνση URL και τα στοιχεία του Applet. Θα πάρει λιγότερο χρόνο και απο το iSemedaki

Ξεκινάω και ελπίζω να τα καταφέρω.

Μου φόρτωσε όλο το gnome. Δεν έτρεξε στο τέλος.