Μπορεί να γίνει widget ένας html κώδικας;

Γεια σας. Καλή χρονιά σε όλους και να έχουμε ένα ευτυχισμένο 2023.

Έκανα ένα αρχείο που είναι αυτό:

<HTML>
<BODY>
<div style="width:300px;text-align:center;"><iframe src="https://www.frontpages.gr/ticker.php?category=5&c=F2F2F2&w=300&h=390&t=1&e=0" width="300" height="390" scrolling=no marginwidth=0 marginheight=0 frameborder=0 border=0 style="border:0;margin:0;padding:0;"></iframe><br><div style="font-size:10px;color:#000;">Τα <a href="https://www.frontpages.gr" target="_blank" style="font-size:10px;color:#000;text-decoration:none;">πρωτοσέλιδα </a>των <a href="https://www.frontpages.gr" target="_blank" style="font-size:10px;color:#000;text-decoration:none;">εφημερίδων </a></div></div>
</BODY>
</HTML>

Αν το τρέξετε θα το δείτε στον browser σας. Εντάξει αυτό είναι το εύκολο μέρος. Το θέμα μου είναι
αν μπορεί αυτό να τρέξει με τον mpv
Αν όχι, τι μπορώ να κάνω ώστε να γίνει widget για την Επιφάνεια εργασίας;

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
για widget στο KDE Plasma μπορείς να εγκαταστήσεις το Webslice :
Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας > Add widget > Get New Widgets > Download New Plasma Widgets...> Ψάξε για Webslice> Install > και βάλε την 2η επιλογή που είναι 79,1 Kb.
Στην συνέχεια με δεξί κλικ και configure, στην καρτέλα general μπορείς να βάλεις την διαδρομή του αρχείου HTML στο πεδίο URL, όπως φαίνεται στην μπάρα του browser όταν το ανοίγεις τοπικά σε έναν φυλλομετρητή, δηλαδή ένα μονοπάτι κάπως έτσι :
file:///home/poor/websites/prwtoselida.html

2 «Μου αρέσει»

Ωραίος. Ευχαριστώ φίλε. Για το mate έχειε κάποια λύση; Και στο θέμα του mpv; Γιατί σκεφτόμουν να κάνω κάτι με το xwinwrap.

Μπορείς να κάνεις οποιοδήποτε παράθυρο να μοιάζει με widget με τη βοήθεια του devilspie2. Αφαιρείς από το παράθυρο περιγράμματα, το βγάζεις από το tasklist κλπ με λίγη Lua

local function make_widget() 
    set_skip_tasklist(true)
    pin_window()
    set_skip_pager(true)
    set_window_below(true)
    stick_window()
    set_window_type("WINDOW_TYPE_DESKTOP")
end

local screen_w,screen_h = get_screen_size()


if (get_window_class()=="my.mpv.widget") then
    make_widget()
    set_window_size(t_width, w_height)
    set_window_position2(screen_w - 500 , 30 )
end

Θα ξεκινήσεις το mpv με --x11-name=my.mpv.widget. Τα παραπάνω θα εφαρμοστούν με το που εμφανιστεί ένα παράθυρο. Θα πρέπει να τρέχει το devispie2 και να έχεις X11

Δες εδώ για κάποια παραδείγματα: Autodot/configs/devilspie2 at master · jtsagata/Autodot · GitHub μαζί με ένα αυτοματισμό εγκατάστασης.

ΥΓ: Τι διαφορετικό θέλεις να κάνεις από αυτό; Εκκινητής εφαρμογής - Εκτέλεση σε τερματικό, απάντησα και μετά είδα πως σου είπα ακριβώς τα ίδια …

1 «Μου αρέσει»

Δεν το δοκίμασα ακόμη. Θα το εφαρμόσω στο mate.

@Maras σε κάθε εκκίνηση δεν δείχνει κάτι. Πρέπει να κάνω δεξί κλικ στην Επιφάνεια εργασίας και “Enter Edit mode”. Να κάνω πως αλλάζω τις διαστάσεις του widget, έστω ένα χιλιοστό και τότε εμφανίζεται το αποτέλεσμα που θέλω. Χωρίς αυτή τη διαδικασία είναι κενό. Ακόμα και με F5 που υποτίθεται κάνει ανανέωση, τίποτα δεν γίνεται. Λες να είναι ο κώδικας που δεν μορεί να τον φορτώσει; Λέω τώρα. Αν και τον απλοποίησα, του έβγαλα το κείμενο

<div style="width:400px;text-align:center;"><iframe src="https://www.frontpages.gr/ticker.php?category=5&c=F2F2F2&w=400&h=520&t=1&e=4" width="400" height="520" scrolling=no marginwidth=0 marginheight=0 frameborder=0 border=0 style="border:0;margin:0;padding:0;"></iframe><a href="https://www.frontpages.gr" target="_blank"></a></div>

Δοκίμασε να μικραίνεις το time interval από το configuration, κάν’ το 1 λεπτό.

1 «Μου αρέσει»

Το έκανα. Δεν κάνει τίποτα. Βλέω μόνο το κυκλάκι που δηλώνει την ανανέωση αλλά παραμένει κενό.
Μήπως επειδή έχει 2 φορές το a href και το URL ο κώδικας;

Είναι τικαρισμένο το :
Enable auto reload :ballot_box_with_check: ?

Τώρα όχι. Αλλά ήταν πριν που πόσταρα. Άλλαξα το desktop σε προβολή φακέλου. Άφησα τον κώδικα να λέει μόνο μια φορά ο URL, αφαίρεσα το widget και το ξαναέβαλα.
Έκανα πάλι νέες ρυθμίσεις.
Χτες το έβαλα και στο ένα λεπτό που είπες και στα 15 δευτερόλεπτα και στα 3600 που είναι από μόνο του. Απλά έκανε ανανέωση και ξανάρχιζε από την αρχή. Αλλά ε κάθε εκκίνηση που του έκανα ποτέ δεν λειτούργησε. Μόνομε τον τρόπο που σου είπα. Την αλλαγή μεγέθους. Ούτε με την μετατόπιση του συστατικού δείχνει. Ούτε με το κονφιγκουρέησον και τα ΟΚ.

Άφησέ το ενεργοποιημένο το auto reload σε 60 δευτερόλεπτα και κάνε επανεκκίνηση, για να δεις εάν φορτώνει από μόνο του.
Κάθε φορά που πατάς το configuration σβήνει και δεν επανέρχεται εάν δεν τροποποιήσεις το μέγεθος του widget(bug).
Σε ποια διανομή είσαι?

kubuntu (To Arch μου έσπαγε τα νεύρα που κάθε φορά μετά από αναβάθμιση πυρήνα δεν δούλευε η nvidia και έτρωγα μέρες μέχρι να κάνω δουλειά με το nouveau τουλάχιστον.)

Έκανα μόλις επανεκκίνηση αλλά τίποτα. Στο 60 το έχω.

Ωχ! Στο 15 είναι τώρα που το είδα. Από μόνο του; Μάλλον.

Το άλλαξα σε “Κουμπί”. Το πάτησα και μου έδειχνε το αποτέλεσμα από κάτω σε διαφορετικό παραθυράκι. Το ξανάλλαξα και δουλεύει τώρα.
Να λοιπόν κι άλλος τρόπος πέρα από την αλλαγή μεγέθους.

Ο ήλιος ανατέλει από τη δύση;
DKMS.

Τα διάβαζα μωρέ στα κωλοεγγλέζικα και καταλάβαινα ό,τι τύχαινε. Για κάποιο λόγο είχα συνδέσει τη φάση με αυτά hooks που λένε. Το dkms δεν ξέρω τι είναι. Ως όνομα πακέτου το θυμάμαι. Που λέει ξέρω γω “nvidia-470-dkms” (Κάπως έτσι).
Εννοείς, βάζω αυτό το πακέτο και ησυχάζω; Σε κάθε αναβάθμιση γίνονται όλα μόνα τους και προχωράω κανονικά;.

Λες να πετάξω την kubuntu και να ξαναβάλω Arch; Το γούσταρα πάρα πολύ εδώ που τα λέμε. Πέταγε.

Μπα. Κάτσε εκεί που είσαι.

Κατάλαβα. Βαριέσαι που θα ρωτάω συνέχεια :smile:

3 «Μου αρέσει»

@Maras (και όχι μόνο) τελικά εκτός από την αλλαγή μεγέθους, δουλεύει κι αν του τικάρω
το Display a button πατήσω ΟΚ και μετά να ξαναβάλω το Display the site.

Αυτό που ψάχνω τώρα και δεν το βρίσκω (όπως πάντα όταν επιχειρώ το ίδιο πράγμα για άλλα πράγματα) είναι να βρω το αρχείο ρυθμίσεων. Δηλαδή όταν του τικάρεις κατι άλλο και αλλάζει η συμπεριφορά του, κάπου δεν γράφεται κάτι του τύπου DISPLAY_BUTTON=true ; Εκεί λοιπόν, με καμία echo να το αλλάξω και το ξαναλέξω μετά από λίγο με καμία sleep
Αλλά μετά πως θα πατηθεί το OK; :roll_eyes:

Μαλακία άστο. :slightly_frowning_face:

Σε Kubuntu 22.10 που το δοκίμασα, τρέχει κανονικά μετά την επανεκκίνηση. Σίγουρα δεν έβαλες το legacy πακέτο κατά την εγκατάσταση του widget. Δοκίμασε να αλλάξεις τον χρόνο ανανέωσης με τα βελάκια.
Τα configs θα τα βρεις στην διαδρομή :

~/.local/share/plasma/plasmoids/cqcb.plasma.webslice/

Το έχω κάνει με το χρόνο ανανέωσης ρε συ! Έχω βάλει διάφορους χρόνους.
Μπορεί να παίζει αυτό που λες. Δεν έβαλα το legacy. Έβαλα το άλλο. Το είσαι πιο καινούργιο και σκέφτηκα ότι θα είναι καλύτερα έτσι. Πάω να το αλλάξω.

@ Asfodelus

$ git clone https://github.com/jtsagata/Autodot.git
Γίνεται κλωνοποίηση μέσα στο 'Autodot'...
remote: Enumerating objects: 245, done.
remote: Counting objects: 100% (245/245), done.
remote: Compressing objects: 100% (170/170), done.
remote: Total 245 (delta 136), reused 177 (delta 68), pack-reused 0
Λήψη αντικειμένων: 100% (245/245), 1.02 MiB | 4.56 MiB/s, ολοκληρώθηκε.
Επίλυση delta: 100% (136/136), ολοκληρώθηκε.

Τώρα; Install;