Μπαταρία laptop τροπος χρήσης

Ένα μίνι πρόβλημα που αντιμετώπισα στο παρελθόν και είναι πολύ πιθανό να συμβεί ξανά.
Ξεφορτίζει η μπαταρία του laptop όταν μένει καιρό χωρίς χρήση.
Πχ πέρσι στις καλοκαιρινές διακοπές είχα αφήσει το laptop ανενεργό για ένα μήνα περίπου και η μπαταρία του μόλις επέστρεψα και το άνοιξα είχε μηδενίσει τελείως.
Είναι καλό για την “υγεία” της μπαταρίας να συμβαίνει αυτό;
Ή όταν μένει τόσο καιρό άπραγο πρέπει να το αφήνω μόνιμα στο ρεύμα; Αν και αυτό μου φαίνεται παράλογο.

Laptop Battery Manual
Είναι το “manual” τής δικής μου μπαταρίας, γνωστής στην Ελλάδα μάρκας μπαταριών αντικατάστασης.
Προσπαθώ να τηρώ όσο μπορώ τα γραφόμενα στις παραγράφους 4 έως 7. Πιστεύω πως εκεί μέσα απαντώνται τα ερωτήματά σου.
Και η δική μου μπαταρία αδειάζει αν την ξεχάσω καιρό στο (κλειστό) laptop.

2 «Μου αρέσει»

εμπειρικα οι μπαταριες οταν για μεγαλο χρονικο διαστημα κατι δεν το χρησιμοποιουμε πρεπει να αποσυνδεονται. ειτε αυτο λεγεται αυτοκινητο ειτε λαπτοπ.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!
Για τις συσκευές το γνωρίζω ότι πρέπει να βγάλουμε την μπαταρία όταν ξέρουμε ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί για καιρό.
Το θέμα είναι ότι στο laptop μου η μπαταρία δεν είναι αποσπώμενη και γι αυτό την πάτησα πέρσι και από ότι φαίνεται και φέτος μιας και έκανα ακριβώς το ίδιο. Φοβήθηκα να το αφήσω στη πρίζα για τόσο μεγάλο διάστημα. Τι θα γίνει; Θα δείξει. Αν και υποψιάζομαι ότι θα συναντήσω ακριβώς το ίδιο θέμα. Εύχομαι να μην είναι ο τελείως λάθος τρόπος αυτός που επέλεξα και να μην χαλάσει.