Mixxx και Obs αδυναμία σύνδεσης

Καλησπέρα παιδιά, είχαμε μια ιδέα με έναν φίλο τώρα στις πολλές ελεύθερες ώρες να κάνουμε κάνα live στο youtube. Προσπαθώ να συνδέσω το mixxx με το obs αλλά κάθε φορά που ανοίγω το mixxx σταματάει η υποδοχή ήχου στο obs; Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Επειδή μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο στον ήχο, τι χρησιμοποιείς για τον ήχο; PulseAudio, ALSA ή Jack (ή κάποιο άλλο);

Νομίζω ότι ο @aristotelis κάνει με αυτόν τον τρόπο (mixxx και obs) τα videos του. Πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει.

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα.
Το Mixxx όντως “τα θέλει όλα δικά του” από ήχο όταν ανοίξει. Ανάλογα με τις ρυθμίσεις εξόδου ήχου, μπορεί να “κόψει” ήχους συστήματος, ήχους που παράγουν ταυτόχρονα ανοιγμένοι browsers (Youtube, παιχνίδια) κλπ. Κάτω από προϋποθέσεις, διορθώνεται. Το θέμα σου όμως δεν είναι αυτό, είναι να κάνεις άλλο πρόγραμμα να “ακούει” τον ήχο που βγάζει το Mixxx.
Δεν έχω το OBS (ακόμα), αλλά έχω παρόμοια ανάγκη (θέλω το Audacity να “ακούει” Mixxx), και έχω βρει λύση παίζοντας με τις εσόδους/εξόδους ήχου στα δύο προγράμματα.
Βλέπω εδώ


ότι μπορείς να ρυθμίσεις την είσοδο ήχου του OBS, οπότε ίσως κάτι από τα παρακάτω σε βοηθήσει.
Υπάρχουν διάφορα σενάρια, ανάλογα με τον εξοπλισμό.
Σε όλα, θα θεωρήσουμε δεδομένο ότι το sound API είναι το ALSA, και η δειγματοληψία (sample rate) είναι ίδια και στα δύο προγράμματα (44,1 ΚΗz). Αυτό γιατί σ’ εμένα το Mixxx δίνει μόνο δύο επιλογές API (ALSA και OSS), μόνο με ALSA δουλεύει (out of the box Mint Cinnamon), και, αν αλλαχτεί η δειγματοληψία, σε κάποια απ’ τα σενάρια δεν δουλεύει. Επίσης νομίζω πως με διαφορετική δειγματοληψία στα δύο προγράμματα, είτε δεν θα “ακούει” το OBS, είτε θα έχεις παραμόρφωση.
-Σενάριο 1: Μία κάρτα ήχου (on board) .
Εδώ είναι φυσικά ορισμένη ως στάνταρ έξοδος ήχου του συστήματος.
H κλασσική ρύθμιση του Mixxx είναι αυτή:

(Master η κάρτα ήχου στα κανάλια 1,2), και η επιλογή (hw 0,0), στην (hw 0,1) δεν δουλεύει.
Εδώ δεν έχεις ήχο στο άλλο πρόγραμμα με τίποτα.
Η λύση είναι αυτή:

(Default στο Master, κανάλια 1-2 στο mixxx, και default:line0 στο Audacity).
Και ήχο έχω, και το Audacity “ακούει”, οπότε δοκίμασε κάτι αντίστοιχο στο OBS.

  • Όταν πας να αλλάξεις το Master Output στο MIxxx από κάρτα ήχου σε default ή αντίστροφα, πιθανόν να δείξει πως κολλάει. Πάτα δύο φορές το “Χ” για να κλείσει. Θα σου πει πως δεν ανταποκρίνεται και θα ζητήσει force quit. Σε “ναι” κλείνει, και θα ξανανοίξει μόνο του. Τότε θα μπορέσεις να αλλάξεις την έξοδο.
    -Σενάριο 2: Επιπλέον (εσωτερική) κάρτα ήχου.
    Αν θες να χρησιμοποιήσεις μόνο αυτή, όρισέ την ως default του συστήματος, και ακολούθησε τα παραπάνω.
    Αν για κάποιο λόγο θες ή πρέπει να χρησιμοποιήσεις και την δεύτερη αλλά και την on board, δες παρακάτω.
    -Σενάριο 3: Επιπλέον (εξωτερική) κάρτα ήχου (π.χ. DJ controller)
    Εδώ τα πράγματα μπερδεύονται. γιατί παίζει ρόλο το λειτουργικό (σε out of the box κατάσταση,χωρίς πολύ -μα πολύ- ψάξιμο).
    Αρχικά ορίζουμε ως Master στο Mixxx την εξωτερική (άλλη ρύθμιση δεν έχει νόημα, γιατί προφανώς από εκεί θα πάρουμε τον τελικό ήχο που ακούμε).
    Στο Linux Lite, αν ορίσουμε αυτήν την κάρτα ως default input ήχου στο σύστημα, το Audacity “ακούει”. (Σαν να επιστρέφει ο ήχος από το USB).
    Σε Mint και Peppermint αυτό δεν γίνεται.
    Παίρνουμε καλώδιο (RCA->μικρό στερεοφωνικό καρφί, ή αντίστοιχο ανάλογα τις υποδοχές), και συνδέουμε το output ήχου του controller με το line in της κάρτας ήχου του υπολογιστή, που την έχουμε βάλει ως default input ήχου στο σύστημα. Στο πρόγραμμα που θέλουμε να ακούει τον ήχο, στο μικρόφωνο/είσοδο βάζουμε και εκεί “default”.
    Καλές δοκιμές, ελπίζω να βρεις άκρη.
4 «Μου αρέσει»

@billniakas χρησιμοποιώ το audacity και το simplescreenrecorder πλέον. Το mixx δεν το έχω δουλέψει ποτέ.

1 «Μου αρέσει»