Mintreport: pinned updates are available

Ωραίο το εργαλείο mintreports είναι ωραίο, αλλά σε ένα μηχανάκι κόντεψε να με τρελάνει. Σήμερα έβλεπα αυτό, χθες έλεγε πρόβλημα στους drivers και κάθε φορά έχει pinned updates που πρέπει να τα βγάλεις ένα ένα για να επανεμφανιστούν την επόμενη

Κάτι είναι pinned αν θέλεις να κρατήσεις ένα πακέτο σε μια παλιότερη έκδοση. Αν κάτι είναι pinned και κάτι εξαρτάτε από αυτό μένει και αυτό πίσω. Και βγάζει καινούργια έκδοση του firefox οπότε είναι σημαντικό πρόβλημα.

Αυτό που κάνει την υπόθεση αστεία είναι πως δεν βρήκα πουθενά να έχω κρατημένες παλιές εκδόσεις και κοίταξα τα πάντα πολύ προσεκτικά. Ούτε κανένας άλλος είχε τότε αυτό το πρόβλημα. Η λύση ήταν το format, αλλά δεν θέλω να κάνω ποτέ αν πρώτα δεν βρω την λύση του προβλήματος. Σήμερα ασχολήθηκα ξανά και η λύση ήταν απλή. Απλά θέλει να αφαιρέσεις ένα πακέτο, που ελάχιστοι έχουν λόγο να το εγκαταστήσουν έτσι και αλλιώς

   apt remove mint-dev-tools

και αυτό ήταν, γλυτώσαμε το format και το εγκεφαλικό :smiley:

Τα πακέτα αυτά είναι τα πακέτα που η ομάδα του mint τροποποιεί από το ubuntu. Οι developers είναι λογικό να θέλουν να ξέρουν ότι κάτι χρειάζεται ξαναπακετάρισμα, όχι όμως οι κοινοί θνητοί. Ελπίζω στις επόμενες εκδόσεις να έχει μια ποιο κατανοητή επεξήγηση, όπως βγάλε το mint-dev-tools δεν σου είναι χρήσιμο.

2 «Μου αρέσει»