mini laptop linux

Ψάχνω εδώ και καιρό ένα mini laptop η umpc η όπως εσείς θέλετε πείτε το. Οι προδιαγραφες που θελω ειναι 6 εως 8 ιντσες, επεξεργαστης δεν με νοιαζει αν θα ειναι arm η mips η οτιδηποτε. Θα ηθελα να ειναι η οθονη χωρις τεραστια πλαισια(γιατι αλλιως θα βγαινει σε διαστασεις κοντα σε 10αρι) η μνημη του να ειναι 8Gb (ενταξει και με 4 θα το κοιταξω και τιμη κατω απο 200ε ) και ο αποθηκευτικος χωρος δεν με νοιαζει ιδιαιτερα

Αυτα που βρισκω ερχονται απο το δρομο του μεταξιου και οι τιμες ειναι περιεργες. Ενταξει εχουν επεξεργαστες intel η και windows πανω αλλα δεν μπορω να δωσω 400+ ευρω για κατι που θα το χρησιμοποιω για λιγες ωρες το μηνα.

Μια αλλη λυση ειναι να βρω ενα tablet 7αρι+ και να προσθεσω πληκτρολογιο, αλλα πρεπει σιγουρα να ξερω οτι μπορει να εγκατασταθει linux και δεν βρηκα κατι αξιολογο.

Ενδεικτικα αυτα που εχω βρει σε mini laptop ειναι τα Mag1 , onegx1 , gpd pocket και ενα μικρο 6 ιντσων απο το σαιτ που πουλουσαν το pandora.

Αν υπαρχει καποια ιδεα η καπου να κοιταξω θα ηταν πολυ χρησιμο

Μια που δεν μας λες ποια θα είναι η χρήση, κοίτα και σε chromebooks, αν σε καλύπτει η απόδοσή τους και γκουγκλάρεις να δεις αν μπορείς να εγκαταστήσεις linux και πόσο εύκολο είναι.

Η χρηση θα ειναι κυριως web αλλα θα ηθελα τη δυνατοτητα να εχω εγκατεστημενες εφαρμογες. Απλα τα chromebook βγαινουν πανω απο 10 ιντσες και εχω ηδη καποια που εχω βαλει linux.

Γενικά το gpd pocket 3 είναι το καλύτερο που έχω βρει. Αλλά όντως είναι πολύ ακριβό. Μία λύση είναι ίσως κάποιο custom case για Pi 4 με οθόνη έχει διάφορες προτάσεις εδώ. Μετά είναι και το κινητό Librem 5 που είναι κινητό αλλά και αυτού η τιμή έινια κλάφτα χαράλαμπε.

Υπάρχει και η λύση με το pine phone + θήκη πληκτρολόγιο δες εδώ με κόστος περίπου 200€ συνολικά

Ωραιες λυσεις και οι δυο. Το pinephone ειναι καλο, αν και το ηξερα δεν ειχα δει δυνατοτητες κτλ. Το raspberry ενω εχει δυνατοτητες δεν βοηθαει και πολυ το μεγεθος του.