Midnight Commander το "εργαλείο"

Υπάρχει κανένας που να δουλεύει ακόμα Midnight Commander ή είμαι μόνος μου? Λατρεύω τον τρόπο που κάνει mount remote folders από διάφορα file systems, nfs/ftp/ssh και παίζεις μπαλίτσα!!! Το βάζω σε ότι έχω που τρέχει τερματικό, ακόμα και Termux στο κινητό διότι έχει αρκετές δυνατότητες και βολεύει! Δεν χρειάζεται πολλά βελάκια, enter άντε και κανένα home button όταν είσαι σε φάκελο με πολύ πράμα, tab παίζεις μπάλα στα panes του κ.α.

Edit: Να προσθέσω ότι η λίστα με τις δυνατότητές του είναι τεράστια, με δυνατά κομμάτια του ότι μπορεί με ένα enter να μπει μέσα σε όλα τα γνωστά archive λες και είναι φάκελοι (zip,rar,tz,gz,bz2 κλπ) έως και σε iso και σε μερικές περιπτώσεις και img files.

Γενικά το midnight commander μπορεί να φαίνεται αρχαϊκό λόγο του ότι τρέχει και σε shell αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι “απλό” software, είναι πολύ πιο δυνατό και αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία!

(Αμέσως επόμενο μετά από αυτό για μένα είναι το Total Commander με μερικά plugins που τρέχει σε Windows αλλά με γνωστές τεχνικές, wine/playonlinux, τρέχει πένα σε Linux environment)

Το προτείνω σε κάθε shell user!

52

Μετάφραση από Wikipedia

Το GNU Midnight Commander (γνωστό επίσης και ως mc, που είναι η εντολή που το εκτελεί σε ένα τερματικό, σαν εξερευνητής φακέλων χωρίς ποντίκι από τις παλιές εποχές και είναι ένα Δωρεάν Λογισμικό και cross-platform. Ξεκίνησε από τον Miguel de Icaza το 1994 ως ένας κλώνος του τότε πολύ γνωστούς Norton Commander.

Το GNU Midnight Commander είναι μέλος του GNU project με τις ανάλογες αδειοδοτήσεις GNU General Public License.

10 «Μου αρέσει»

Το δουλεύω καθημερινά, απλά φανταστικό. Επίσης βολεύει πολύ ο συνδυασμός ctrl+o για εμφάνιση του shell στο working directory, για ένα γρήγορο ncdu ή κάτι αντίστοιχο.

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα. Χρησιμοποιούσα καθημερινά τον Midnight Commander. Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι έχω βρει ένα πολύ πιο βολικό (για μένα) workflow με τον ranger.

2 «Μου αρέσει»

Μερακλής :smiling_face_with_three_hearts:

Για όσους δεν το ξέρουν https://ranger.github.io/, αλλά μάλλον θα μας το παρουσιάσει κάποια στιγμή ο @MidnightRanger, έτσι δεν είναι; :smile:

1 «Μου αρέσει»

2 posts were split to a new topic: Ranger: Ένας εκπληκτικός file manager για το τερματικό

Indeed he did

cc @MidnightRanger

1 «Μου αρέσει»