Μια πρόταση για τηλετάξεις

Για το κομμάτι της πρακτικής υλοποίησης του ζητήματος έχει σημασία να διαχωρίσουμε τις βαθμίδες εκπαίδευσης, αν και ότι και να γίνει πρέπει να χρησιμοποιηθεί το ίδιο software, ώστε να υπάρχει κεντρική διαχείριση από το υπουργία παιδείας. Για δημοτικά / γυμνάσια / λύκεια χρειάζεται μία αποκεντρωμένη λύση. Οι ανάγκες για κάθε σχολείο διαφέρουν και εξαρτώνται από τον αριθμό των τάξεων, αλλά ένα μέσω σχολείο της επαρχίας έχει 300 μαθητές σε περίπου 15 τάξεις. Άρα μαζί με τους καθηγητές έχουμε 315 άτομα σε 15 ξεχωριστές συνομιλίες. Επίσης σε αυτές τις βαθμίδες εκπαίδευσης η πλατφόρμα θα πρέπει να δίνει μεγάλη βάση στην διαδραστικότητα, καθώς

Αντίθετα στα πανεπιστήμια αλλάζουν πλήρως οι ανάγκες. Εκεί υπάρχει ανάγκη για λίγες μεγάλες διαλέξεις με πολύ κόσμο 100 - 250 είναι περίπου στα μαθήματα στο τμήμα μου εκτός από κάποια που πηγαίνει έως και 350 - 400, Φυσικά υπάρχουν και μαθήματα που έχουν πολύ λιγότερους, αλλά αποτελούν κάπως στατιστική εξαίρεση. Συνήθως ανά τμήμα υπάρχουν έως 6-7 ταυτόχρονες διαλέξεις. Επίσης δημιουργείται ένα θέμα με τα εργαστήρια, το οποίο δεν λύνεται με τηλε-εκπαίδευση.

Τέλος το διαδίκτυο θα πρέπει να παρέχεται σε όλους τους μαθητές φοιτητές καθηγητές δωρεάν και σε αποδεκτές ταχύτητες, τουλάχιστον (50down/5up), αλλιώς δεν μιλάμε για δημόσια παιδεία, αλλά για μία παιδεία των ανισοτήτων.

2 «Μου αρέσει»

Σ αυτό το θέμα θα μπορούσαμε να συζητάμε πολλές ώρες.
Αυτό που έγραψες είναι το πρώτο βήμα, αποκεντρωμένο ανά εκπαιδευτική περιφέρεια και όχι ένα κεντρική μεγάλη υποδομή.
Ένα άλλο είναι να ξεδιαλύνουν πόσοι, ποιοι και πότε χρειάζονται ασύγχρονη ή σύγχρονη τηλετάξη. είναι μεγάλη η διαφορά σε απαιτήσεις υποδομών.
Τελικά όμως θα μείνουμε στις συζητήσεις γιατί οι ασκούντες την κεντρική διοίκηση είναι τεχνολογικά αμόρφωτοι και έρμαια συμφερόντων.

3 «Μου αρέσει»

γιατί θα πρέπει κάποιος να χρησιμοποιήσει για ασύγχρονη τηλεκπαίδευση το πσδ? τι εξυπηρετεί αυτό και ποιον? εμένα πάντως όχι. και δεν βάζω τίποτα στους σερβερ τους. έχω άλλη λύση.

1 «Μου αρέσει»

Δεν αναφερόμουν στο ΠΣΔ, αλλά σε κάποια νέα αποκεντρωμένη πλατφόρμα.
Φυσικά υπάρχουν κι άλλες λύσεις για τον καθένα μας, μα εδώ μιλούσαμε για κάτι άλλο.

σε συνέχεια των όσων ανέφερες για τις υποδομές με δεδομένη την τρέχουσα κατάσταση που τη ζω απο κοντά.
Η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών που ζουν εκτός μεγάλων αστικών κέντρων ανα νομό δεν έχει καταρχάς πρόσβαση σε υπολογιστή και στο διαδίκτυο.
Η εγγραφή των μαθητών στις πλατφόρμες που χρησιμοποιούνται (e-class και e-me) καθώς και η καταγραφή των εγγεγραμμένων μαθητών σ αυτές είναι το λιγότερο ανακριβής και ανούσια με δεδόμένο οτι θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο για επικοινωνιακούς λόγους, παρα για να λειτουργήσει ουσιαστικά.
Αν με αφορμή τη κατάσταση που περνάμε δε δούμε την επόμενη μέρα μια πρωτοβουλία εγκατάστασης πρόσβασης στο διαδίκτυο στο σπίτι κάθε μαθητή απο τη Πρώτη Δημοτικού, τη παροχή δωρεάν υπολογιστή, τη συστηματική εισαγωγή της πληροφορικής απο τα πρώτα στάδια της εκπαίδευσης, τότε σε λίγο καιρό θα ξανασυζητάμε τα ίδια…
Ειναι off topic η παρέμβασή μου και με συγχωρείτε αλλά βλέπω καθημερινά την άθλια κατάσταση να συζητάμε για τηλεκπαίδευση, ασύγχρονη και σύγχρονη, για πλατφόρμες και λογισμικό παραβλέποντας ίσως τη πραγματικότητα ότι ο μαθητικός πληθυσμός είναι λειτουργικά αναλφάβητος όσον αφορά στην πληροφορική.

3 «Μου αρέσει»

Κάθε άλλο θα έλεγα, νομίζω ότι η ουσία δεν είναι μόνο οι υποδομές αλλά και πως κοινοποιηθεί η τεχνολογία αυτή σε όσο το δυνατό περισσότερους.

1 «Μου αρέσει»

Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής (έχω κόρη στη Β’ Δημοτικού) είναι τραγική… υπάρχουν τόσα εργαλεία και το μόνο που κάνουν είναι να μας στέλνουν φυλλάδια με το κιλό… Σήμερα μάλιστα θα πρέπει ουσιαστικά ΕΓΩ να κάνω παράδοση… Είσαι εκπαιδευτικός και περιμένεις να σου δώσουν οδηγίες για το webex, αλλιώς δεν κάνεις τίποτα; ούτε κάν το πιο απλό να πάρεις το κινητό σου ή τον υπολογιστή σου και να δημιούργησεις ένα βιντεάκι, έλεος δηλαδή… αναρωτιέμαι αν είχαν φροντιστήριο το ίδιο θα κάνανε; Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν ΜΕΡΑΚΙ… και όσο το υπουργείο πετάει αετό το ίδιο θα κάνουν και αυτοί… συγνώμη για το ύφος μου αλλά είμαι κάπως έτσι…

2 «Μου αρέσει»

Παρατήρηση μιας καλής φίλης

Διαβάζω εκτεταμένες αναλύσεις, παράπονα, διαμαρτυρίες, σχόλια. Μεταξύ άλλων, προκύπτει το εξής παράδοξο:

Οι εκπαιδευτικοί διαμαρτύρονται εντονότατα για έλλειψη γνώσεων χειρισμού των ηλεκτρονικών μέσων. Δεν εντοπίζω διαμαρτυρίες για έλλειψη εξοπλισμού.

Οι μαθητές όμως λέει δεν έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για να συνδεθούν στις ηλεκτρονικές πλατφόρμες και να κάνουν τα μαθήματά τους. Δεν εντοπίζω διαμαρτυρίες για έλλειψη γνώσεων χειρισμού από την πλευρά των μαθητών.

Συμπέρασμα: Οι εκπαιδευτικοί διαθέτουν ηλεκτρονικό εξοπλισμό αλλά δεν ξέρουν πώς να τον χρησιμοποιήσουν. Οι μαθητές δεν διαθέτουν εξοπλισμό αλλά ξέρουν να τον χρησιμοποιήσουν.

Η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών κάνει ηρωικές προσπάθειες. Αν δεν γνωρίζουν το πως, αν κάνουν μια ώρα να συνδεθούν στο e-class δεν φταίνε αυτοί. Αν το plaisio δεν έχει άχρηστους υπολογιστές να σπρώξει δεν φταίει το υπουργείο. Έτσι και αλλιώς πάντα ήταν αλλιώς στο Κολωνάκι, και αλλιώς στην Γράβα.

Για άλλη μια φορά εμείς θα πρέπει να σηκώσουμε τα μανίκια. Εμείς μπορούμε να ζητήσουμε την βοήθεια των συλλόγων των γονέων και να βοηθήσουμε τους εκπαιδευτικούς να φτιάξουν τις υποδομές για κάθε σχολείο. Αν αυτό εδώ το φορουμ μπορεί να λειτουργήσει με 10€ τον μήνα, με το ίδιο κόστος μπορεί να φτιάξει υποδομές ο καθένας μας για το σχολείο των παιδιών του.

5 «Μου αρέσει»

Είναι λίγο «άδικη» αυτή η παρατήρηση γιατί η δημιουργία μιας ηλεκτρονικής τάξης είναι τεχνικά πιο δύσκολη υπόθεση από την σύνδεση σε αυτήν.

Ποιος είναι κατάλληλος εξοπλισμός; Πόσοι γονείς δεν έχουν ίντερνετ, τουλάχιστον ένα smartphone ή υπολογιστή; Αν υπάρχουν, είναι ελάχιστοι και θα μπορούσαν να δανειστούν έναν υπολογιστή από το εργαστήριο του σχολείου, όσο για το ίντερνετ θα μπορούσε να καλύψει το κόστος ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ή η Σχολική επιτροπή για 1-2 μήνες…

Η μέχρι τώρα εφαρμογή με τα φυλλάδια απαιτεί όλα τα παραπάνω + εκτυπωτή και ίσως σκάνερ…

Υποδομή τα σχολειά έχουν δεν τους λείπει κάτι, τώρα αν κάποιος δάσκαλος δεν έχει ίντερνετ και υπολογιστή μπορεί απλά να πάει στο Σχολείο και να δουλέψει από κει…

Υ.Γ. για να προλάβω μερικούς τα Σχολεία είναι κλειστά εδώ και 1 μήνα, δηλαδή ένα μήνα δεν χρησιμοποιούν θέρμανση που συνεπάγεται με μεγάλη εξοικονόμηση χρημάτων που ξεπερνάει κατά πολύ τα 1.000 ευρώ…

Ακόμα κι όσοι έχουν μεράκι αγαπητέ μου, απογοητεύονται στη πορεία, μπροστά στο τείχος της ανυπαρξίας υποδομών και εκπαίδευσης. Θυμήσου ότι το μεγαλύτερο μέρος των αναγκών της εκπαίδευσης πέραν των αστικών κέντρων το καλύπτουν αναπληρωτές δάσκαλοι και καθηγητές που πληρώνονται μέσω ΕΣΠΑ.
Κακοπληρωμένοι και απολυμένοι μετά το τέλος κάθε σχολικής χρονιάς να αντιμετωπίσουν ειδικά στη μεθόριο βασικά λειτουργικά προβλήματα στο κάθε σχολείο (θέρμανση, ειδικές ανάγκες μαθητών με μαθησιακά προβλήματα, έλλειψη επαρκούς προσωπικού…).
Βάλε τώρα στην εξίσωση και τον παράγοντα που ανέφερε πιο πάνω ο billniakas, την ανύπαρκτη εξοικείωση μαθητών και γονέων με τη τεχνολογία γενικότερα, πέραν του κινητού τηλεφώνου και φτάνουμε στη σημερινή κατάσταση να υπάρχουν γύρω μας τα πάντα και να μη μπορούμε να τα αξιοποιήσουμε.
Σημειώνω ότι δεν είμαι εκπαιδευτικός, η σύντροφός μου διδάσκει σε δημοτικό σχολείο της μεθορίου στο οποίο απο τους 13 μαθητές της οι περισσότεροι δεν διαθέτουν στο σπίτι τους, ίντερνετ, υπολογιστή, email. Στέλνει μαθήματα και οδηγίες μέσω μηνυμάτων στο κινητό σε κάποιους.
Προσπάθησε να στείλει σε κάποιους διαδραστικά βίντεο για τις μικρές τάξεις που υπήρχε δυνατότητα να λάβουν email…με αποτέλεσμα να μη μπορούν να ανοίξουν καν τα βίντεο.
Και κάποια στιγμή θα ακούσεις ότι λειτούργησε άψογα η τηλεκπαίδευση, θα μας παραθέσουν κάμποσα νούμερα τα οποία θα διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα που εσύ κι εγώ βιώνουμε και θα συνεχίσουμε όπως ημασταν πρίν.

Με κάθε σεβασμό Argi θα διαφωνήσω, μέσα απο την έμμεση εμπειρία που έχω.
Πέραν των αστικών κέντρων η κατάσταση είναι χωρίς υπερβολές τραγική όσον αφορά στις υποδομές μέσα στο κάθε σπίτι.
Κινητό τηλέφωνο με δεδομένα είναι το ιντερνετ.
Μη κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια. Στο δικό μας περιβάλλον έχουν όλοι ιντερνετ, υπολογιστή και μια μέση εξοικείωση.
Η χώρα μας έχει χιλιάδες ορεινά και παραμεθόρια σχολεία.
Αλλά και μέσα στα αστικά κέντρα ανάλογα με το βιωτικό επίπεδο υπάρχουν τεράστιες ελλείψεις.
Μέχρι να ακούσουμε απο νομοθέτη,
τη χαμηλού κόστους παροχή σύνδεσης με το διαδίκτυο, τη δωρεάν παροχή υπολογιστή και την εισαγωγή της πληροφορικής ως υποχρεωτικό μάθημα απ τη πρώτη δημοτικού, μη ελπίζουμε να ανταποκριθεί ο καθένας απο μόνος του σε τέτοιες ακραίες καταστάσεις και να δούμε ουσιαστικά αποτελέσματα.

2 «Μου αρέσει»

Οκ, σε κάποιες περιοχές υπάρχει πρόβλημα στις υπόλοιπες γιατί δεν δουλεύει τίποτα; Στο χωριό μου πχ που βρίσκεται στο Ν.Δράμας στα Δημοτικά Σχολεία έχουν ικανοποιητική επάρκεια σε υλικό - υποδομές και με ταχύτητες κοντά στα 120Mbps up/down. Στην Δράμα που μένω πλέον μια από τα ίδια…

Από την εικόνα που έχω ως μαθητής μαθητής την προηγούμενη δεκαετίαο εξοπλισμός των σχολίων είναι τραγικά παμπάλαιος. Τα τελευταία χρόνια στο Λύκειο (επαρχιακή πόλη > 60.000 κατοίκων) ο εξοπλισμός μας ήταν τουλάχιστον 8ετίας, δηλαδή το 2016 είχαμε εξοπλισμό του 2008. Όλα σέρνονταν και δεν υπήρχε καμία περίπτωση ένας τέτοιος υπολογιστής να αντέξει βιντεοκλήση σε ανθρώπινες συνθήκες, εδώ ζορίζονταν με απλό broswing.

Η εμπειρία που έχω γιατί σχετίζομαι με διάφορους εκπαιδευτικούς (δημόσιας και ιδιωτικής παιδίας) είναι πως οι ίδιοι έχουν καταβάλει τεράστια προσπάθεια, απολύτως μόνοι τους για να ξεπεράσουν τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό τους και σήμερα κάνουν μαθήματα μέσω τηλε-διασκέψεων. Έχω παραδείγματα ακόμα και για άτομα που δεν μπορούν να ανοίξουν ένα e-mail, ενώ τους πήρε μία 3ετία για να μάθουν να μπαίνουν σε μία ιστοσελίδα.

Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο με την απαγόρευση κυκλοφορίας, ειδικά αν γίνει και πιο σκληρή όπως λένε.

Νομίζω πως η μόνη βιώσιμη λύση αυτή την περίοδο είναι η επιχορήγηση μαθητών για να εξοπλιστούν με υπολογιστές και η επίταξη των μεγάλων παρόχων (Wind, Cosmote, Vodafone) για παροχή δωρεάν στους μαθητές και καθηγητές νέες συνδέσεις και αναβάθμιση συνδέσεων σε VDSL 24/1 το λιγότερο. Φυσικά κάτι τέτοιο είναι τρελό ως έργο, αλλά είναι κάτι που πρέπει να γίνει κάποια στιγμή.

Βγήκε ο Κ.Μητσοτάκης και είπε πως η χώρα προχώρα γρήγορα στην ψηφιακή εποχή, γιατί κάνανε το gov.gr (που είναι ακόμα beta) και θα επιβάλει την αποστολή SMS για , ενώ την ίδια στιγμή μόνο 76% των πολιτών της χώρα έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο (2018). Ενώ η διείσδυση των κινητών τηλεφώνων είναι περίπου στο 92%, δηλαδή 8 στους 100 δεν θα μπορούν να βγουν από το σπίτι τους αν καταργηθεί η χειρώγραφη και η εκτυπώσιμη βεβαίωση για μετακίνηση.

Αναφέρω τα παραπάνω ως ενδεικτικά στοιχεία του προβλήματος, τα οποία δεν μπορούν να απαντηθούν μεμονωμένα από τον καθένα, αλλά χρειάζονται συνολική προσέγγιση και κρατική παρέμβαση. Αν θέλουμε να μιλάμε για Κοινωνία της Πληροφορίας, τότε άμεση πρόσβαση σε Διαδίκτυο και υπολογιστή είναι θεμελιώδη δικαιώματα της ανθρώπινης ύπαρξης και ίσα με το φαγητό και το νερό.

Υ.Γ. Εδώ βέβαια καταργούν το δικαίωμα στην κατοικία. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω γιατί πάει αλλού μετά η κουβέντα και γίνεται πολύ πολιτική πράγμα που όπως είπαμε δεν θέλουμε σε αυτό το φόρουμ.

4 «Μου αρέσει»

δυσκολο και να αποφευχθει βεβαια αφου το ολο θεμα δειχνει να ειναι περισσοτερο πολιτικες αποφασεις με διαπλεκομενη χροια παρα τεχνικες δυσκολιες. Δηλαδη οκ υπαρχουν τεχνικοι περιορισμοι (που εχουν αναφερθει εδω στο φορουμ) αλλά υπαρχουν και άλλες προτασεις για τις οποιες δεν εγινε καμια ενεργεια να διερευνηθουν, ποσο μαλλον να δοκιμαστουν. Απο την άλλη μερια δε νομιζω κιολας οτι χρειαζεται να γινει «πολιτικη» κουβεντα και τοσο, αφου η φαση ειναι εν πολλοις τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια. Όσο για την επιταξη που λες, αν ειναι οπως ακουμε με τις ιδιωτικες κλινικες και τις ΜΕΘ οπου δινει το δημοσιο στους ιδιωτες τα διπλα λεφτα απο οσο χρεωνουν συνηθως οι ιδιωτες, τοτε ασε καλλιτερα…

4 «Μου αρέσει»

Στις επικοινωνίες έχει γίνει εδώ και πολύ καιρό αν σκεφτούμε πως για τα έργα υποδομών που γίνονται οι τρεις μεγάλοι(Cosmote,Vodaone, Wind) δεν βάζουν σχεδόν καθόλου το χέρι στην τσέπη αφού όλα είναι κρατικές επιχορηγήσεις, ενώ ταυτόχρονα έχουμε το πιο ακριβό διαδίκτυο κινητής τηλεφωνίας και από τα πιο ακριβά σταθερά στην Ευρώπη. Και φυσικά δεν θα μιλήσω για την ποιότητα γιατί θα βγούμε εκτός θέματος.

4 «Μου αρέσει»

Υπάρχει όμως και μια ιεράρχηση των αναγκών

72.168 ευρώ κόστισε η κατασκευή της ιστοσελίδας του υπουργείου Παιδείας «Μαθαίνουμε στο σπίτι», όπως και η δημιουργία εικαστικού υλικού για αναρτήσεις στα social media (facebook, twitter και instagram), σύμφωνα με πρόσφατη απόφαση της υπουργού Νίκης Κεραμέως, η οποία αναθέτει το έργο στην ιδιωτική εταιρία Interweave και όχι στις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου

6 «Μου αρέσει»

Η παραπληροφόρηση έχει ξεκινήσει πάντως στο ζήτημα και από ότι φαίνεται με βάση πηγές του υπουργείου Παιδείας και όπως μεταφέρουν τα ΜΜΕ το θέμα οι μαθητές που παρακολουθούν τηλεδιασκέψεις είναι περισσότεροι από τους μαθητές που πηγαίνουν σχολείο.

Ακόμα στο τέλος λέει ότι στα πανεπιστήμια γίνεται διαδικτυακά 96,35% των μαθημάτων, ενώ το 3,5% που δεν γίνεται είναι γιατί είναι εργαστήρια/ κλινικές. Γελάνε και οι πέτρες.
Το μόνο στατιστικό που έχει σημασία είναι εκεί που λέει πως 400.000 μαθητές μόνο παρακολουθούν τηλεδιασκέψεις, λιγότερο από 1 στους 3 δηλαδή.

Η κακή πηγή της παραπληροφόρησης και της στρατευμένης δημοσιογραφίας.

5 «Μου αρέσει»

Jitsi πάντως έχει γίνει βελτιωθεί τρομερά τελευταία χρόνια. Μετά από ένα χρόνο (και μερικές μέρες) διαδικτυακών μαθημάτων η μόνη έλλειψη που έχει (από όταν το είχα δοκιμάσει πέρυσι) σε σχέση με WebEx και Zoom είναι η αδυναμία file sharing και μη ύπαρξη whiteboard. Αλλά και τα δύο καλύπτονται από τρίτα εργαλεία. Συγκεκριμένα για whiteboard υπάρχει το WBO που γίνεται integrate με το Jitsi. Επίσης τα Windows αν δεν κάνω λάθος έχουν κάποιο και ως built-in ή optional feature.

EDIT: Φτιάξιμο λινκς.

1 «Μου αρέσει»

Το ΒΒΒ (big blue button) είναι επίσης φοβερό το δοκίμασα στην πράξη, βρήκα ευκολότερο να μοιράσω το παράθυρο μιας εικονικής μηχανής, έτσι είχα την άλλη οθόνη στην διάθεση μου και έπαιξε άψογα.

Επιστρέφοντας στην αρχική ανάρτηση του Γιώργου, πέτυχε το κόστος που δώσαμε στην Cisco για την “δωρεά” μόνο που είναι 3 φορές περισσότερα από το αν άφηνε το υπουργείο ανθρώπους που ξέρουν ή τα ελληνικά πανεπιστήμια να το υλοποιήσουν. Αλλά ποιος θέλει στις μέρες μας να δίνει λεφτά στα πανεπιστήμια, εφόσον υπάρχει το σκόιλ ελικίκιου;

2 «Μου αρέσει»

Το BBB είναι πιο ολοκληρωμένο αλλά κάθε φορά που το χρησιμοποιούσαμε είχε θέματα σε εικόνα και ήχο, το οποίο μάλλον ήταν λόγο φόρτου του συστήματος που ήρθε από μη-αναμενόμενη υπερχρήση. Πάντως ναι, για διδακτικούς σκοπούς, BBB είναι καλύτερη επιλογή (όχι μόνο από Jitsi αλλά και τα υπόλοιπα).

Επίσης σημείωση στα πανεπιστήμια (τουλάχιστον στο ΑΠΘ) χρησιμοποιούνταν Skype for Business και Zoom που σημαίνει επιπλέον χρήματα. Το SfB είχε κι αυτό θέματα. Βασικά μόνο το Zoom δούλευε χωρίς πρόβλημα.