Μια πρόταση για τηλετάξεις

Έχω στήσει μια πλατφόρμα για «τηλετάξη» με ελεύθερο λογισμικό σε ενοικιασμένο εικονικό server με 9 ευρώ το μήνα (με ΦΠΑ).

Με πραγματικά δεδομένα (μετά από χρήση) μπορεί να φιλοξενήσει έως και 160 ταυτόχρονους χρήστες να έχουν όλοι ήχο και εικόνα. Επίσης μπορεί να φιλοξενήσει έως και 400 ταυτόχρονους χρήστες αν μόνο ο διδάσκων έχει την κάμερα ανοιχτή.

Υποθέτουμε ότι μόνο στις τάξεις του δημοτικού έχουν όλοι τις κάμερες ανοιχτές για να βλέπονται τα παιδιά μεταξύ τους. Η συντηρητική εκτίμηση είναι 250 ταυτόχρονοι χρήστες
Όλοι οι μαθητές και δασκάλοι/καθηγητές δημοτικού, γυμνασίου λυκείου είναι 1.400.000, οπότε με την παραπάνω ανάλυση χρειάζονται 5600 servers ή περίπου 50.000 ευρώ το μήνα.
Επίσης θα χρειαστεί η εργασία των IT στο ΠΣΔ, οι οποίοι γνωρίζω από προηγούμενη εμπειρία ότι είναι ικανότατοι, και όλα τα πανεπιστήμια έχουν ήδη τέτοιες πλατφόρμες σε χρήση.

Επίσης (#2) αν αντί για ενοικίαση εικονικού server, αγοραστούν 20 μηχανήματα κοστους 15000 (χωρίς ΦΠΑ) ευρώ έκαστος (servers) το κόστος θα είναι 372.000 ευρώ ή σε βάθος τριετίας 10.000 ευρώ το μήνα και σου μένει και η υπηρεσία.

Η cisco δίνει το webex με 25.65 ανά μήνα ανά server και μπορεί να φιλοξενήσει 200 συμμετέχοντες, άρα θα χρειαστούμε 7000 συνδρομές ή περίπου 180.000 ευρώ ανά μήνα. Γνωρίζω από πρότερη εμπειρία ότι η cisco κάνει 30% έκπτωση στην δημόσια εκπαίδευση άρα το κόστος πέφτει στα 126.000 ευρώ ή 150.000 ευρώ με ΦΠΑ το μήνα

Θα ήθελα από το Υπουργείο παιδείας να μας ενημερώσει πόσο πληρώνει την υπηρεσία webex στην Cisco μηνιαία και γιατί προτίμησε την πιο ακριβή και μη βιώσιμη λύση.

[Του Giorgos Kissandrakis]

ΥΓ: Από όσο γνωρίζω η Cisco παρέχει την υπηρεσία δωρεάν σήμερα, αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι. [Talos]

3 «Μου αρέσει»
  1. Στησιμο και προωθηση χωρις προβληματα δεν υπαρχει περιπτωση να μπορει να σταθει. Μιλαμε για 100δες server και σιγουρα δεν θα υπαρξει υποστηριξη σε τοσο μεγαλη κλιμακα απο κανεναν τεχνικο… Το προσωπικο που θα χρειαστει γι αυτη την δουλεια θα ειναι τοσο που δεν θα μπορει να ανταπεξελθει στον ογκο εργασιας οταν θα αρχισουν να πεφτουν μαζεμενα προβληματα. Θα χρειαστει cloud computing πολυ μεγαλης κλιμακας. Φανταζομαι οτι οι τιμες εκει ειναι υπερπολαπλασιες αλλα τουλαχιστον θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο τα προβληματα συνδεσεων και hardware που θα προκυπτουν. Φυσικα παλι θα πρεπει να απασχοληθει αρκετο τεχνικο προσωπικο για το κομματι του software. Ειναι αλλιως να φτιαχνει καποιος ενα αυτοκινητο με το να προσπαθει να φτιαξει αυτοκινητοβιομηχανια. (στους υπολογισμους φανταζομαι οτι συνυπολογιστηκε το bandwidth που δινει η εταιρεια hosting στα 9€, που φυσικα μπορει να “ειναι” unmetered η unlimited " αυτο ομως ειναι ουσιαστικα οτι οταν περασει ταυτοχρονα καποιος μεγαλος ογκος δεδομενων, τοτε η κλειδωνει σε πολυ χαμηλη ταχυτητα, η σε κοβει εντελως… υπαρχουν και τα iops και πολλα αλλα για να σε κοψει οταν θελει. Ειδικα στο streaming πρεπει ταυτοχρονα να εχεις και streaming server με πρωτοκολλα τυπου rtsp, που εκει φυσικα οι συμμετεχοντες ειναι ελαχιστοι.)

  2. Εδω παλι το κοστος θα ανεβαινε μονο απο τις υποδομες που θα χρειαζοταν το κεντρικο server room. 10.000€ το χρονο, μπορεις να παρεις μια μισθωμενη γραμμη απο τον οτε με ολα τα προβληματα και τα εξτρα κοστη που θα υπαρχουν. Αντιστοιχα πρεπει να υπαρχει πολυ προσωπικο ωστε να καλυπτει σε προβληματικες μερες, σε ddos attack και γενικα σε ολο το φασμα της λειτουργιας.
    (Μια μισθωμενη γραμμη 1gbit δεν νομιζω οτι θα καλυψει ολο αυτο το project. Για την ιστορια η ιστοσελιδα του taxis που ειναι πολυ απλη, λογω του φορτου εργασιας και παρα τις συνεχεις αναβαθμισεις πεφτει συνεχως οταν υπαρχει αρκετο κοινο… Και υποψιν δεν εχει καμια υπηρεσια live streaming…)

  3. Γενικα το να απευθυνεσαι σε μια εταιρεια γνωριζεις εκ των προτερων οτι αν παρουσιαστει καποιο προβλημα θα λυθει γρηγορα. Ο λογος ειναι οτι εταιρειες τυπου cisco εχουν ολο το προσωπικο για να καλυψουν και τα πιο δυσκολα προβληματα. Αυτο γινεται γιατι ενας τεχνικος εκει δεν ασχοληται αποκλειστικα με αυτο το κομματι, αλλα μπορει σε ηρεμες περιοδους να ασχοληται με αλλο project και ετσι ειναι πιο φθηνος και πιο παραγωγικος.

3 «Μου αρέσει»

Πρώτον υπάρχει η κρατική υπηρεσία epresence και δεύτερον το https://meet.jit.si/ πόσα άτομα σηκώνει; κάπου πήρε το μάτι μου ότι μετά τα 500 άτομα σε μία τηλεδιάσκεψη ίσως υπάρχουν προβλήματα, οπότε για 20-30 άτομα που είναι μια τάξη λογικά δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα…

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και από εμένα :slight_smile:

Απαντήσεις:

  1. Υπάρχει επαρκής αριθμός τεχνικών υπαλλήλων ανά δημόσιο φορέα να αναλάβει αυτό το έργο. Επίσης το κόστος και το φορτίο του δικτύου μπορούν να το αναλάβουν κεντρικοί φορείς / πάροχοι διαδικτύου ώστε να ελαχιστοποιηθεί η κίνηση
  2. Ο σέρβερ που χρειάζεται είναι εξαιρετικά ελαφρύς ως υλικό. Το πιο σημαντικό είναι η υποδομή δικτύου. Εκτιμώ (πρόχειρα) ότι ένα rasberry με 1G δίκτυο και 4Gb μνήμη κρατάει άνετα μία τάξη.
  3. Οι οδηγίες και η υποστήριξη της κοινότητας στα ΕΛΛΑΚ είναι δεδομένη.

Το ίδρυμα στο οποίο διδάσκω με υποχρεώνει να χρησιμοποιήσω κλειστή πλατφόρμα. Έστειλα ανάλογη επιστολή με όλα τα θέματα που έχω μέχρι στιγμής αντιμετωπίσει από τεχνικά μέχρι και νομικά (μην με περιμένουν αύριο βροχή οι μηνύσεις) και απάντηση δεν πήρα.
Κατά την εκκίνηση κάθε μαθήματος δηλώνω ρητά ότι εκτελείται με τους όρους του ιδρύματος και με πλήρη και αποκλειστική ευθύνη του και όποιος δεν συμφωνεί…

Λέφτερα,
Ch Iossif

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @chiossif στην παρέα μας :hugs:
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Αναμένουμε να δούμε τις εξελίξεις στο θέμα

Επειδη λογω και των ετων εργασιας σε σερβερ και σε project αλλα και ολη η φιλοσοφια μου, δεν στηριζεται στη θεωρια αλλα στην πραξη… το καλυτερο ειναι να στησει καποιος σε εναν σερβερ μια πλατφορμα (το raspberry φυσικα το παιρνω σαν πλακα μιας και δεν μπορει να διαχειριστει πολλες ταυτοχρονες συνδεσεις λογω της δομης του. Εχει φτιαχτει ετσι για να ειναι μικρο το κοστος για hobby δουλειες και φυσικα εκει τα καταφερνει μια χαρα. Αν ηταν να στηθει κατι σε sbc δεν νομιζω να μπορουσε να γινει σε κατι λιγοτερο απο apu pcengines η και καποια αξιολογα της ti… ) Στην ηδη στημενη πλατφορμα μπορουμε να προσπαθησουμε να μπουμε ταυτοχρονα 500-1000 ατομα με σχετικο καλεσμα στο fb και φυσικα εκει θ φανει αν ειναι εφικτο. Βεβαια η αξιοπιστια ειναι ενα θεμα που δεν θα μπορουμε να το δουμε αμεσα αλλα μονο σε λειτουργια καποιων μηνων. Το να σκεφτεσαι ελευθερα δεν ειναι κακο. Απλα πολλες φορες υπαρχουν και πραγματα που δεν ειναι εφικτα να γινουν. Οταν οπως ειπωθηκε παραπανω θες να συνδεθουν ταυτοχρονα 1.400.000 ατομα, και με την προσφατη εμπειρια που εχουμε απο το taxis βλεπουμε οτι ειναι ενα πολυ δυσκολο project.

(Εκτος θεματος. Φυσικα καποιος σκεφτεται γιατι να τα δωσω στη χ εταιρεια και ν μην το κανω δωρεαν. Αυτο ειναι μεν το τελος του καπιταλισμου αλλα θα πρεπει να σκεφτει ολοκληρο τον κοσμο χωρις ερευνα, χωρις δομες και χωρις χρηματα. Μπορει τωρα να λεμε για μια εταιρεια, που ομως εχει κανει πολυ σοβαρη ερευνα για να φτασει να πουλαει οτι πουλαει… Πολλα πραγματα που χρησιμοποιουμε ολοι μας δεν θα υπηρχαν αν δεν υπηρχε η cisco η ibm η microsoft και ολοι οι εργαζομενοι τους. Γιατι καταβαθος ολες οι εταιρειες στηριζονται στους εργαζομενους τους…)

και η παραπανω φωτογραφια δειχνει ποσο κοστιζει μηνιαια το dedicated bandwidth 1 gbit

1 «Μου αρέσει»

Στην αρχική ανάρτηση υπάρχει κάποιος που το έφταιξε και το δοκίμασε σε συνθήκες μάχης, και σας διαβεβαιώ πως είναι αξιόπιστος. Και έδωσε νούμερα και ξέρει και από μέσα τι συμβαίνει. Και ανήκει στα άτομα που θα υποστηρίξουν κάτι τέτοιο στο ελληνικό δημόσιο.

[ Και ποιος είπε πως μια τέτοια λύση είναι χωρίς χρήματα; Οι εργαζόμενοι θέλουν τους μισθούς τους. Επίσης η έρευνα για να είναι αποτελεσματική θα πρέπει να είναι προσβάσιμη σε όλους, άρα από τα πανεπιστήμια, και όχι πχ να βρει κάποια εταιρεία κάτι για τον κορονοϊό και να μην το μοιράσει μπας και βγάλει κανένα φράγκο παραπάνω. Τα Πανεπιστήμια δεν θα πρέπει να βγάζουν λεφτά από την “σύνδεση με την παραγωγή”. Έτσι θα μπορώ να ξέρω ότι πχ μια έρευνα για το Χ φυτοφάρμακο δεν έχει πληρωθεί από την εταιρεία που το βγάζει. Επίσης το να σου πουλάει μια ιδιωτική κλινική ένα τεστ για 150€ και να το στέλνει στο Παστερ για 15€, δεν είναι καπιταλισμός είναι κάτι άλλο. Δηλαδή ακόμα και αν δεν έχεις πρόβλημα με τον καπιταλισμό, δεν είναι ανάγκη να πληρώνεις σαν μ… Και πολλά πράγματα τα έχουν φτιάξει εταιρείες και οι εργαζόμενοι τους, πολλά άλλα τα έχουν βγάλει ερευνητικές ομάδες, και πολλά άλλα άλλοι μηχανισμοί. Και μιας και λέμε για routers το καλύτερο λειτουργικό δεν το έχει βγάλει καμιά εταιρεία, το καλύτερο λειτουργικό το έχουν βγάλει οι χρήστες που με πολύ κόπο ξεκλείδωσαν κάποια μοντέλα. Και το ότι κάθε εταιρεία στηρίζεται στους εργαζόμενους δεν είναι κατά βάθος είναι εμφανέστατο. αυτό που είναι στο βάθος είναι οι μισθοί τους σε σχέση με του κέω ]

4 «Μου αρέσει»

Γενικα το ιδιο λεμε. Η βασικη διαφορα ειναι οτι οταν δουλευεις με ελευθερα λογισμικα σε επαγγελματικο περιβαλλον το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο. Απλα μερικοι δεν το καταλαβαινουν γιατι βλεπουν το δεντρο (opensource) και οχι το δασος (στησιμο και συντηρηση.) Εγω στην εταιρεια μου αν ετρεχα σε closed source θα ειχα μικροτερο κοστος λειτουργιας της εταιρειας. Ομως το κοινο που απευθυνομαι και οι εταιρειες που τρεχουν τα app τους σε μενα θελουν ταχυτητα και αξιοπιστια. Η λυση ηταν ενδιαμεση στο linux που ετσι κι αλλιως γνωριζω και γω αρκετα. Ομως τωρα που διαχειριζομαστε 30-40 server εχουμε πιασει και μεις ταβανι. Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οταν πρεπει να εχεις 97+ % uptime… (η καλυτερη λυση ειδικα για περιεχομενο video ειναι το bsd αλλα ειναι σχεδον απιθανο να βρεις επαγγελματικη υποστηριξη στην ελλαδα)

2 «Μου αρέσει»

παρα πολυ ωραια συζητηση…
θελω τη γνωμη σας, δηλαδη να πειτε περισσοτερα για το τι νομιζετε πιο συγκεκριμενα για αυτο που ειπε ο @anon88072451, οτι δηλαδη αλλιως ειναι να φτιαχνεις την υποδομη για μια ταξη και αλλιως για το συστημα ολοκληρο. Υπαρχει αντιρηση σε αυτο; Μπορει να εχει ηδη απαντηθει καπου αλλά μαλλον το εχασα.

Σε ένα μεγάλο βαθμό ο Κώστας έχει δίκιο. Άλλο να στήσεις ένα δικό σου Nextcloud και άλλο να φτιάξεις ένα ελληνικό dropbox. Η διαφωνία μου είναι στο ότι στο ελληνικό δημόσιο έχουμε και την τεχνογνωσία και τα άτομα για να το υλοποιήσουν (και τα άτομα αυτά έχουν ακόμα το ποιο σημαντικό: την όρεξη).

Θα πρέπει επίσης όμως και να αναρωτηθούμε και το τι είναι καλύτερο και ευκολότερο να υποστηριχθεί. Μια κεντρική μεγάλη υποδομή ή πολλές μικρές και κατανεμημένες. Σε αυτό δεν είναι εύκολο να δοθεί μια απλή απάντηση.

Και εδώ ο ανοικτός κώδικας και οι κοινότητες βοηθούν. Γιατί άλλο να φτιάξεις κάτι από το μηδέν με αναθέσεις αξιοκρατικές βεβαίως βεβαίως, και πάνω σε κλειστό λογισμικό, και άλλο να παραμετροποιήσεις και να συντηρήσεις μια λύση με ανοικτό κώδικα.

Σε αυτό που υπάρχει πρόβλημα είναι στην εκπαίδευση των χρηστών. Και όσο ποιο πολύ εφαρμόζεις τέτοιες λύσεις, τόσο ποιο πολλούς θα έχεις διαθέσιμους να τις υποστηρίξουν.

2 «Μου αρέσει»

Πάντως, το σύστημα με τα μαθήματα των παιδιών δε λειτουργού καθόλου. Σχεδόν ούτε login δεν μπορώ να κάνω σήμερα ΚΥΡΙΑΚΗ.

Και για να τα λέμε όλα ορθά … από τη Δευτέρα προσπαθώ να κάνω εγγραφή τα παιδιά μου. Στο τελευταίο στάδιο πάντα έκανε connection error.Με τα πολλά κατάφερα την Παρασκευή κατά τις 1 το βράδυ να μπω και να τελειώσω την εγγραφή. Σήμερα το μεσημέρι μπορώ να κάνω login τα πάντα λειτουργούν αργά και δεν έχω υπομονή.
Να αναφέρω ότι ο υπολογιστής είναι με καινούργια εγκατάσταση (peppermint) και τα πάντα λειτουργούν άψογα.Σε Windows δεν μπαίνει καν στη σελίδα, λογικά γιατί έχουν διαφορετικούς χρόνους αναμονής.

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Προφανώς ο @anon12951060 αναφέρεται στο : https://e-me.edu.gr/

Α οκ δεν το γνώριζα. Το δικό μου παιδί θέλει κάμποσα χρόνια μέχρι να πάει σχολείο :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

@Maras Έχεις και εσύ το ίδιο πρόβλημα ???

Αν και είδα ότι έβγαλαν και ανακοίνωση

Έχω παρατήρησει ότι μεσημέρι-απόγευμα είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσεις την πλατφόρμα χωρίς να σπάσουν τα νεύρα σου. Οι ιδανικές ώρες είναι αργά το βράδυ(μετά τις 12) και χάραμα.
Επίσης η αναζήτηση μελών είναι προβληματική ακόμα.

Λοιπον εσεις οι φαμιλιερηδες με μικρα-νεαρα παιδια και οι εκπαιδευτικοι του φορουμ, πλιζ συνεχιστε να μας δινετε ενημερωση, το θεμα ειναι ενδιαφερον.

αυτη ηταν η επομενη ερωτηση που ηθελα να κανω. Να το συζητησουμε και ας μην ειναι ευκολο; Φαινεται να εχεις καποια αποψη στο θεμα @Asfodelus. Θελεις να τη μοιραστεις; Και οποιος άλλος θελει εννοειται…

Νομιζω η ερωτηση ειναι… θελουμε να εχουμε μια κεντρικη πυλη (στο στυλ του TAXIS) που ΟΛΟΙ θα πηγαινουν και θα κανουν τα μαθηματα τους; Η μικρες πυλες ανα δημους και περιφερειες οπου θα μπαινουν τα σχολεια και οι μαθητες και θα κανουν την δουλεια τους αναλογα με τις δυνατοτητες της καθε περιφερειας;

Για μενα προσωπικα η δευτερη λυση φαινεται η ποιο πρακτικη.

Αλλο ειναι να υπαρχουν σε εναν server 20-30 συνδεσεις (οσες και μια ταξη) x ποσες ταξεις υπαρχουν σε ενα σχολειο… παρα 20-30 συνδεσεις x ποσες ταξεις, x ποσα σχολεια στην Ελλαδα, σε εναν και μονο server.

Για να δουλεψει κατι τετοιο (δηλαδη μονο ενας Server για μαθηματα εξ’ ποστασεως) και να μην γονατισει ο server θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενος στο backbone του GRNet. Αν κανει καποιος μερικους προχειρους υπολογισμους… θα δει οτι μονο ετσι θα βγουν τα νουμερα.

Συν του οτι θα πρεπει για να γινει σωστη δουλεια και απο μεριας υπουργειου αλλα και απο πλευρας περιφερειων και μαθητων θα πρεπει να υπαρχει ενα συστημα που να τρεχει σε οσο το μεγαλυτερο ευρος υλικου (hardware) και το λογισμικο (software) να τρεξει σε οσες περισσοτερες πλατφορμες ειναι δυνατον καθω και να υπαρχει η απαραιτητη προσβαση στο Internet για ολους τους μαθητες ανεξαρτητου βαθμιδας, που χρειαζεται να κανουν μαθηματα εξ’αποστασεως οπως πχ στην παρουσα φαση… πραγμα που σημαινει οτι πρωτα θα πρεπει να γεφυρωθει το ψηφιακο χασμα και μετα να μιλαμε για μαθηματα εξ’αποστασεως και την καταλληλη υποδομη. Γιατι αλλιως (για μενα τουλαχιστον) ολα αυτα ειναι ημιμετρα.

1 «Μου αρέσει»

Αυτο δεν θα δουλευε στην επαρχια και στα νησια. Στο πρωτο προβλημα, θα το παραταγανε και θα πηγαιναν σε οτιδηποτε αλλο. Οπως συμβαινει με ολα στα δημοσια σχολεια. Θυμαμαι παντα οτι στην Αθηνα ειχαμε τα παντα (που λεει ο λογος) ενω η επαρχια θυμιζε φτωχο συγγενη στα σχολεια. Παντως επειδη μου ζητηθηκε για καποιο εκπαιδευτηριο να φτιαξω μια e-learning πλατφορμα και να εχω και τη συντηρηση προ λιγων ημερων, το απεριψα. Η εμπειρια μου, βασικα το απεριψε. Δε στηνεται τιποτα σε 10 μερες και να παιξει απροβληματιστα. Ουτε να το κοστολογησω μπορω, ουτε να το προσαρμοσω στις αναγκες του καθε εκπαιδευτηριου. Αυτα θελουν τρομερο testing και το πιο πιθανο ειναι να πληρωσω και τη ρητρα αντι να βγει και κατι.

Και μιλαμε απλα για 1000 παιδια… Η κλιμακα ειναι το πρωτο προβλημα. Τωρα για το οτι υπαρχουν ανθρωποι με ορεξη στο δημοσιο δεν θα διαφωνησω… ομως… Οταν αυτοι , φυγουν, κουραστουν, συνταξιοδοτηθουν… θα υπαρχουν το ιδιο ορεξατοι και με τεχνογνωσια πισω τους?

Θυμαμαι στο στρατο (καποτε) που εφτιαξα αυτοματισμους στο excel για σκοπιες και βαρδιες και γενικα οργανωση ολοκληρου του στρατευματος… Οταν απολυθηκα με παιρναν τηλεφωνο μεχρι και 2 χρονια μετα για να τους βοηθησω στην διαχειρηση των αρχειων. Οταν αλλαξα κινητο σταματησαν και τα τηλεφωνα.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν καποιος αναλαμβανει ενα project πρεπει να ειναι σιγουρος οτι θα ειναι online παντα. Αυτο επιτυγχανεται μονο με μονιμους προγραμματιστες, δικτυαδες και τεχνικους. Αλλιως η πλατφορμα μια θα ειναι online και μια offline. Αυτα τα project θελουν υπερβολικη προσοχη.

Τωρα για τα οικονομικα που αναφερθηκαν… 150.000€ το μηνα για 1.400.000 ατομα δεν ειναι πολλα.

Πολλα ειναι 11.000.000€ διαφημιση για τον κορονοιο που ετσι κι αλλιως παιζει 24 ωρες σε ολα τα μεσα…

3 «Μου αρέσει»

Ναι αλλα ουτε και αυτο που εχουν τωρα δουλευει. Και ολοι περιμενουν τους sysadmins του υπουργειου να δουν πως θα το λυσουν το προβλημα που στην ουσια δεν λυνεται γιατι οπως προειπες ειναι θεμα κλιμακας.

Εδω το Youtube και το Netflix κατεβασαν την ποιοτητα των video τους για να αντιμετωπησουν την μεγαλη ζητηση.

Το ζητημα ομως με την κλιμακα δεν υπαρχει περιπτωση να λυθει μονο με επικεντρωμενους servers ουτε με data centers… θελει διαφορετικη σχεδιαση και αρχιτεκτονικη.

Δεν γινεται το συστημα να παθαινει πατατρακ και να αφηνει απρακτους τοσες χιλιαδες μαθητες… Εκει που υπαρχει bottleneck αν υπολειτουργησει θα το καταλαβω αλλα να ψαχνονται οι γονεις ποτε θα πρεπει να μπουν τα ξημερωματα για να κανουν εγγραφη; Αν ετσι λεμε οτι το συστημα δουλευει καπου εχουμε εμεις θεμα με τους ορισμους μας.

Και στο κατω κατω της γραφης ας βαλουν εναν πληροφορικαριο ανα σχολειο για να λυνει τα προβληματα στα συστηματα του καθε σχολειου και να κανει και σχετικη επιμορφωση στους χρηστες του συστηματος καθηγητες και μαθητες… δεν ειναι δηνατον να λεμε… “θα τα παρατησουν με την πρωτη και θα πανει σε αλλη λυση”. αν ηταν ετσι γιατι δεν παρατανε το Webex για κατι αλλο; οσοι χρηστες GNU/Linux μας ρωτανε στο FB για το webex ολοι τους λενε “απο το υπουργειο αυτο μας λενε να χρησιμοποιησουμε”.

Ειναι καλητερο να δινεις λεφτα σε αμερικανικη εταιρια και να μην επενδυεις σε ελληνες πληροφορικαριους; Γιατι δεν μπορει απο την μια να πεις οτι δινεις 11 εκατομυρια για μια διαφημηση… και να τσιγκουνευτεις τα λεφτα για μια σωστα σχεδιασμενη υποδομη για e-learning που στο κατω κατω της γραφης μπορουν να αξιοποιηθουν και αφοτου ξεφυγουμε απο την μπορα του κοροναιου (γιατι μπορα ειναι και θα περασει οπως και αρκετες αλλες);

Προσωπικα πρωτιμω το να υπαρχει ενα λογισμικο στα μετρα των εκπαιδευτικων μας ιδρυματων με αποθετηρια ανοιχτου κωδικα ετσι ωστε η σωστη του μελοντικη τροποποιηση και υποστηριξη να μην ειναι οσο “ακριβη” νομιζουμε οτι ειναι, παρα να παρω μια αρπα κολα απο την Cisco. Βεβαια εγω δεν ειμαι αυτος που αποφασισε οτι το Webex ειναι το καλητερο συστημα με την καλυτερη υποστηριξη κλπ κλπ… αραγε ξερουμε ποσο χρεωνουν το υπουργειο οι CCNAs οι CCNEs και γενικα οι Cisco Certified οτιδηπωτε για support; Γιατι το Webex μπορει ναι ειναι τσαμπα… αλλα στο support και στις λεπτομεριες θα μας γδαρουν… και πρεπει να ρωταμε αυτα και να μην λεμε απλα … ειναι η καλητερη λυση… γιατι αυτα ειναι λεφτα ολων.

3 «Μου αρέσει»