Μια καλόπιστη κριτική για το forum

Απλα ολα συνυπαρχουν “αρμονικα”…

Οπως ειπα δεν εχω χρονο για ερευνες αλλα το διαδικτυο εδω ειναι και ο καθενας μπορει να ψαξει. Πχ ο platinum δωρητης στην opensource mariadb ειναι η microsoft. Δηλαδη η εταιρεια που εχει την MS SQL δινει τα περισσοτερα χρηματα στη mariadb… Βασικα αν αρχισεις να ψαχνεις τους δωρητες σε διανομες linux, στα ιδρυματα που υποστηριζουν το ελευθερο λογισμικο, στα εργα opensource κτλ… θα πεσεις πολλες φορες στα ονοματα Microsoft, Google, IBM, Canonical, και αλλους που δεν φανταζεσαι. Αυτο τι παει να πει? Οτι οι εταιρειες κλεβουν το εργο των κακομοιρων ερευνητων του opensource???

Οχι. Ετσι δουλευει το συστημα. Οι software developers φτιαχνουν πραγματα χωρις κανενα αφεντικο και οι εταιρειες χρηματοδοτουν. Αυτο συνεβαινε παντα. Γι αυτο βολευουν κιολας οι αδειες GPL… win win.

Αλλα υπαρχουν και εργα που δεν εχουν platinum δωρητες… Για να δουμε ενα… Linux Mint. Πρωτον δεν αναφερει για καποιο λογο ολους τους δωρητες που το θεωρω ασχημο… Δευτερον… ενω σαν χωρα εχουμε καλο κομματι της πιτας σε mint , περαν απο εναν giorgos p. με δωρεα 5 ολοκληρων ευρω δεν θα δεις και πολλους αλλους ελληνες να εχουν κανει καποιο donation. Ομως βλεπεις donations απο πιο φτωχες χωρες και με λιγοτερο πληθυσμό απο την Ελλάδα…
Το linux Mint στηριζεται σε ubuntu! Δηλαδη στην Canonical… και περαν των οικιακων εγκαταστασεων δεν εχω δει και πολλες επαγγελματικες… αυτα…

Καλο ειναι να κοιταμε το δασος. Δεν μπορει να τρεχουν τοσες χιλιαδες opensource projects και να απαιτουμε οι προγραμματιστες να μην πληρωνονται. Αυτο εγινε στο τελος της δεκαετιας του 90. Ομως οταν τα donations ειναι πενταροδεκαρες και για να στηριχτει ενα μεγαλο project χρειαζεται αρκετες χιλιαδες ευρω, λογικο ειναι να κοιταζουν για χρηματοδοτες. Το linux mint εχει εταιρεια απο πισω στο δουβλινο. Αν υποθεσουμε οτι στην εταιρεια συμμετεχουν 3-5 ατομα και προσθεσουμε και τα εταιρικα εξοδα, φορους κλπ, τοτε θα πρεπει να εχει εσοδα σαν εταιρεια 80-100.000 το χρονο… με πενταροδεκαρες δεν βαφονται αυγα

@Maria_Afentouli δεκτό το καλοπροαίρετο ποστ, αλλά χρειάζεται συγκεκριμένα παραδείγματα για να καταλάβουμε τι εννοείς.

Ο @Asfodelus απέδειξε με στοιχεία ότι μια χαρά τα πάει το φόρουμ.

Εγώ θα έλεγα ότι το μόνο που λείπει είναι μια καθημερινή αρθρογραφία για να μας δίνει λόγους να συζητάμε περισσότερο.

Κατά τα άλλα μια χαρά το χειρίζονται τα παιδιά, από όσο μπορώ να γνωρίζω.

2 «Μου αρέσει»

Δεν είπα αυτό ακριβώς.

Είπα ότι αν μια συμμετοχή σε ένα φόρουμ σταματάει μόνο στα όσα ανέφερα, σαφώς και είναι αμφίβολη.

Αυτό το λέω, σαν άνθρωπος/χρήστρια που το βλέπω απ’ έξω. Κάτι που προφανώς κάνουν και άλλοι.

@ Mintux αν όμως εκφράζει δεξιές, ακροδεξιές «ιδεολογίες», δεν θα είχες πρόβλημα υποθέτω;

Αυτό το ρωτάω γιατί είσαι ο μόνος στο παρόν νήμα που δεν έχεις καταλάβει ότι η αναφορά στην πολιτική γίνεται με την κοινωνική της σημασία. Και γιατί είσαι ο μόνος που πάντα εκφράζεις μια τέτοια «άποψη» χωρίς ποτέ κανένας να έχει δώσει το δικαίωμα. Επιθετικό και μονομερές το βρίσκω.

Αυτό το ένα.

Το άλλο επειδή δεν σε είδα να παρουσιάζεις τον ίδιο ζήλο όταν κάποιος άλλος, σε διαφορετικό νήμα, έλεγε για τα θετικά του φασισμού (βέβαια, τα σχετικά σε εκείνο το νήμα σβήστηκαν από τον… «αμερόληπτο» διαχειριστή μόνο όταν οι υπόλοιποι προσπάθησαν, ήπια, ευγενικά και με επιχειρηματολογία να βάλουν στη θέση του τον υπερασπιστή του φασισμού).

Άραγε, επειδή ήσουν σύμφωνος με αυτό;

@ Asfodelus αυτό στην παραπάνω πρόταση, που είναι σε παρένθεση, αφορά ένα από εκείνα που ανέφερα αρχικά και που ήταν το μόνο που δεν είπες κάτι.

Δεν το λέω σαν κατηγορία αυτό. Το λέω, όπως ξεκαθάρισα, ότι αυτά είναι ορατά στους απ’ έξω. Δεν είναι όλοι χαμηλής νοημοσύνης ώστε να μην τα αντιλαμβάνονται.

Είμαι περίεργη τι θα συμβεί και σε αυτό. Άραγε, θα γίνουν split στο «Περί ανέμων και υδάτων» ή από κάποιο σημείο και μετά θα αφαιρεθούν τελείως;

@Stelios_Haralabidis , χαίρομαι να σε διαβάζω.

@Chris , δεν αναφέρθηκα ούτε σε επισκεψιμότητα, ούτε σε κακοδιαχείριση.

Διάβασε πάλι προσεκτικά τι γράφω.

1 «Μου αρέσει»

@Maria_Afentouli ισχύει. Εγώ αναφέρθηκα σε αυτά και βλέπω ότι όλα πάνε καλά.

Από εσένα Μαρία μου θα ήθελα συγκεκριμένα παραδείγματα για να κράξω (καλοπροαίρετα) τους διαχειριστές αν έχουν συμβεί αυτά που γράφεις.

Και για να μην παρεξηγούμαι, θα κράξω επειδή σέβομαι το φόρουμ και δε θέλω να το χαλάσουν.

3 «Μου αρέσει»

@Chris ,
Το κράξιμο δεν βοηθάει. Όμως, έμπειρος είσαι και μέσα στα πράγματα∙ μπορείς εύκολα να τα βρεις αν πράγματι δεν έχεις ακόμα ενημερωθεί.

Εγώ, απλά εξέφρασα κάτι που κάποιοι από έξω, ίσως, το βλέπουν αλλιώς. Αυτό και μόνο. Από εκεί και πέρα, δουλειά της διαχειριστικής ομάδας είναι.

Επίσης, όλοι, σίγουρα, είμαστε σύμφωνοι στην ύπαρξη ενός ΚΑΛΟΥ Linux forum στα ελληνικά.

Όμως, θα ήθελα την άποψή σου για κάτι, πάνω σε αυτά που είπα αρχικά.

Υπάρχει ένας όρος (δεν τον θυμάμαι τώρα) που χαρακτηρίζει αυτούς που ψάχνουν παλιές αναρτήσεις σε forums και τις φέρνουν επάνω προκειμένου είτε να τρολλάρουν, είτε να σπαμάρουν.

Πώς θα χαρακτήριζες κάποιον που (τυχαίο παράδειγμα), ξεθάβει μια ερώτηση 8-9 μηνών παλιά ώστε να σπαμάρει, απλά για να δώσει link προς το blog του (δηλαδή, για hits);

1 «Μου αρέσει»

O όρος που αναζητάς είναι «necrobump». Στους κανόνες λειτουργίας του παρόντος δεν υπάρχει κάποιος κανόνας ενάντια σε αυτό, πέραν τις κοινής λογικής. Εξαίρεση ότι έχει ρυθμιστεί να κλείνει αυτόματα στη «Αντιμετώπιση προβλημάτων». Αν και τείνω να πιστέψω πως το πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι Ad Hominem.

1 «Μου αρέσει»

@Maria_Afentouli δε θα τον χαρακτήριζα αλλά ως διαχειριστής θα του έδινα μια προειδοποίηση και στη συνέχεια θα τον έκοβα μετά από δύο, τρεις προσπάθειές του.

Όπως με έχουν κόψει και εμένα (ορθώς) από άλλα μέρη στο ίντερνετ.

Αλλά εδώ δεν είμαι διαχειριστής, ούτε ιδιοκτήτης και δε θα πω σε κανέναν πώς θα χειριστεί τα του οίκου του.

Βρε να πάρω πτυχίο και θα ξαναγεμίσει spam το forum με Ultimate Linux Terminal Tutorials και Blockchain Security :stuck_out_tongue:

Επίσης πρέπει να επισημανθεί ότι εκτός από το πανέμορφο φόρουμ, υπάρχει και Telegram κανάλι που συζητάμε και λέμε και κανά νέο τις ημέρες που είμαστε πιο busy. Δεν υπάρχει μέρα που να μην υπάρχει ενεργή συμμετοχή από εκεί ως community!!

2 «Μου αρέσει»

Άρα, είναι γεγονός πως από κάποιους λείπει η κοινή λογική.

Γνωστό και δεκτό.

Πάντως, ad hominem από πλευράς μου δεν τίθεται.

Συμφωνούμε. Και γι’ αυτό είπα ότι είναι θέματα διαχειριστικής ομάδας αλλά και κοινής λογικής όπως σωστά είπε ο Aσφοδελους.

Και στοιχειώδους σεβασμού της νοημοσύνης, μας θα συμπληρώσω.

Εγώ αντίθετα νομίζω πως είναι ο ορισμός του ad hominem :slight_smile:

Εξωτερικές κόντρες και αντιπάθειες δεν αφορούν το παρόν. Το ίδιο και αναφορές για κρυψίματα post για υποθετικές παραβιάσεις των κανόνων από κάθε πλευρά. Καταντάει κουραστικό.

Το φόρουμ έχει εργαλεία, και ναι μέσα σε αυτά είναι και η επισήμανση δημοσιεύσεων, τις ελάχιστες που λαμβάνουμε τις εξετάζουμε προσεκτικά. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε πάντα. Επίσης, περιέχει ενότητα για όποιον θέλει να προτείνει αλλαγές στους κανόνες λειτουργίας.

Συμμετοχή σε κάθε χώρο προϋποθέτει καταρχήν τον σεβασμό του και την τήρηση των κανόνων του. Το παρόν είναι φτιαγμένο από μια ιδρυτική ομάδα που ένα μέλος της δηλώνει φιλελεύθερος και όπου ένα άλλο μέλος έχει ξεκινήσει μια εφημερίδα με τον τίτλο άπατρις (κάτι που κακώς αναφέρω, αυτά δεν αφορούν κανέναν). Και θέλουμε να είναι μια πηγή γνώσης και διαλόγου, όχι ένα μέρος που να έχουμε στείρες αντιπαραθέσεις.

2 «Μου αρέσει»

Επίσης, υπάρχει και το να είσαι εντός του θέματος, όπως και το να είσαι εκτός :-)

Προσωπική επίθεση βλέπω και επιτηδευμένη διαστρέβλωση. Μην προσπαθείς άλλο, κατάλαβα, όσο κι αν θες να κρύψεις. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να χάσω τον χρόνο μου για να σου απαντήσω. Καλή συνέχεια σε όλους στο παρόν νήμα.

Συγγνώμη, είστε στα καλά σας; Με ποιο δικαίωμα με αποκαλείς φασίστα; Επειδή διαφωνώ με τους αριστερούς; Επιβεβαιώνεις δηλαδή πλήρως αυτό που είπα παραπάνω; Άντε γεια, που θα κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω.

Διαπιστώνω ότι η συζήτηση έχει εκτραπεί, σε ΑΣΧΕΤΑ, θέματα, που δεν εμπίπτουν στην φιλοσοφία του Linux και αν βιαίως, επιχειρηθεί να γίνει κάτι τέτοιο, την υποβιβάζουν και την διαβρώνουν!

2 «Μου αρέσει»

@Stelios_Haralabidis συμφωνώ και επαυξάνω.
Δεν μπορούμε να εστιάσουμε στο αρχικό ερώτημα/παρατήρηση οπότε τελικά το νήμα αξίζει περισσότερο τη διαγραφή παρά τη συνέχεια της συζήτησης.

1 «Μου αρέσει»

Το παρόν νήμα ξέφυγε από την καλόπιστη κριτική και μετετράπη σε μια χάβρα πολιτικών αντιπαραθέσεων (κάτι που εναντιώνεται στους κανόνες του forum).

Η όποια καλόπιστη κριτική είναι πάντοτε καλοδεχούμενη

5 «Μου αρέσει»