Mήνυμα K0 -P0 -NI -OY

Επειδή όλη αυτή την κατάσταση με τον εγκ -λεισ -μό δεν την παλεύω προσπαθώ να εφευρίσκω διεξόδους. Δεν μπορώ πχ με τίποτα να χωνέψω ότι θα πρέπει να φοράω μάσκα και να έχω χαρτί όταν περπατάω μόνος μου στη φύση, ούτε γιατί δεν μπορώ μόνος μου να κάτσω στην προβλήτα και να ρίχνω πετονιά. Έχω όπως και πάρα πολλοί άλλοι τις αμφιβολίες μου γι αυτό που συμβαίνει αλλά καλού κακού τηρώ τα μέτρα που θεωρώ σωστά.
Ένας τρόπος τρολαρίσματος του συ- στη - ματ -ος είναι να γράφεις δυο τρία χαρτιά για διαφορετικούς λόγους. Δεν μπορώ να καταλάβω ότι πρέπει(κατά το σu -στn -μα) να δηλώσω ότι πάω για περπάτημα στην περιμετρική, ότι πάω για ψώνια στα SM, ότι πάω στον γιατρό (από που κι ως που πρέπει να ξέρει ο kw -λο -μπa -tsοσ ότι εγώ πάω σε γιατρό, και σε τι γιατρό; Ένας άλλος τρόπος τpo -λα -pi -σμα -τοσ είναι να έχω στυλό που σβήνει και να αλλάζω κατά το δοκούν το κωλόχαρτο.
Σκέφτηκα αν κάποιος έξυπνος νέος με καλές γνώσεις προγραμματισμού μπορεί να φτιάξει μια εφαρμογή κινητού που να προσομοιάζει το περιβάλλον των μη -vυ -μά -των του κι -vη -τού και να παρουσιάζει τάχατες μή -v -υμα προς το δέκα τρία 0 τριάντα 3 και την υποτιθέμενη απάντησή του.
Να πατάς το εικονίδιο του στην οθόνη του υπολογιστή (να είναι ίδιο με αυτό των μη- vυ -μάτων), να δείχνει μαύρη οθόνη μέχρι να πατήσεις το νούμερο για τον λόγο της εξόδου σου και μετά να εμφανίζει ότι έστειλες μή -vυ -μα πριν 20 λεπτά και ότι πήρες απάντηση.
Ο λόγος; βαριέμαι και συχαίνομαι να συμπληρώνω κωλό -χαρτα και δεν γουστάρω να δίνω τον εαυτό μου στο σύ -στn -μα για το που είμαι και τι κάνω. Κλείνω το Γπσ, το ξέρω δεν είναι αρκετό.

Ε αν ειναι για τοσο σοβαρο λογο να σε βοηθησουμε :slight_smile: Αν ξοδευαμε την φαια ουσια μας σε πιο παραγωγικους τομεις απο το να κλεψουμε ή να κοροιδεψουμε το συστημα , θα ειχαμε παει σε αλλους γαλαξιες!
Προσωπικα εχω εκτυπωσει 20 χαρτια για μενα και 20 για τους γονεις μου , όποτε χρειαστει να βγω εξω το συμπληρωνω , πανω απο 1 λεπτο δεν μου παιρνει και βγαινω εξω κυριος. Ουτε sms ουτε τιποτα , σε περιπτωση που δεν θελω να με “φακελωσει” το συστημα που αλλη εννοια δεν ειχε να ασχολειται με το φακελωμα που δεν τους εχω ικανους για τετοια θεματα…

Απο την αλλη αν ημουν κυβερνηση θα αντιμετωπιζα την κατασταση αλλιως. Ειστε ενηλικοι , καντε ο,τι καταλαβαινετε. Αν γεμισουν οι ΜΕΘ , γεμισαν , οι υπολοιποι καθιστε να πεθανετε στο σπιτι σας. Τοσες ειναι οι ανοχες του ΕΣΥ , ας ψηφιζατε τοσα χρονια αλλες κυβερνησεις να ειχαν θωρακισει την υγεια καλυτερα.
Αν φτανει ενα κρατος στο σημειο να λεει σε ΕΝΗΛΙΚΟΥΣ πως πρεπει να συμπεριφερονται και να προσπαθει να τους εξηγησει τι σημαινει “ατομικη ευθυνη” , τοτε εχει αποτυχει στην διαπαιδαγωγηση αυτων των γενεων.
Αλλα μιλαμε για κρατη προνοιας που πρεπει να περιθαλπουν τους παντες…για αυτο γινονται ολα αυτα…τεσπα…αναλισκεσαι σε βλακειες και σορρυ κιολας που στο λεω ετσι ωμα … παιχτο νομιμα , γιατι εμενα προσωπικα δεν μου περισσευουν 300αρια…αν σου περισσευουν εσενα δοκιμασε διαφορα και πες μας τι δουλεψε :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Καποια στιγμη παντως, πρεπει να καταλαβουμε οτι το φακελωμα ειναι αναγκαιο, εφοσον οι κοινωνιες μας θελουν να ειναι ανεξαρτητες. Αυτο ακουγεται καπως, αλλα δυστηχως ετσι ειναι.

Υποθετουμε οτι ο κορωνοιος υπαρχει και ειναι οσο θανατηφορος λεγεται. Πιθανων να πρεπει να γινει lockdown για να προστατευθουν οι μεγαλυτεροι. Μεχρι εδω καλα… αν ομως δεν ελεγθει το lockdown, τοτε ολοι θα ειμαστε εξω και θα δημιουργησουμε προβλημα στους μεγαλυτερους. Αρα πρεπει να φακελωθουμε γιατι θελουμε να ειμαστε ελευθεροι. Να βγαινουμε;… οχι να ζησουν καποιοι που ισως εχουν προβλημα απο τη δικη μας εξοδο.

Υπαρχουν χωρες που δεν κανουν lockdown. οπως η Σουηδια. Αλλα εκει σεβονται και το διπλανο τους και τον εαυτο τους. Το κερδισανε… εμεις τι να κερδισουμε; οτι και να γινει ειμαστε αντιθετοι και συνηθως εκθειαζουμε το κακο, εχουμε τη συνωμοσιολογια πρωτη και προσπαθουμε να δουμε αν τελικα ζει η κατσικα του γειτονα.

Και μιας και ειμαστε σε ενα opensource forum να θυμισω οτι ειμασταν ενας λαος που παντα προσπαθουσε να βρει τσαμπα πραγματα εις βαρος των αλλων. Ολοι κατεβασαμε καποια στιγμη σπασμενα προγραμματα και χαιρομασταν. Και φυσικα πολλοι χρησιμοποιουν διανομες και προγραμματα στο linux χωρις να κανουν δωρεα ουτε ενα ευρω (καποτε ημουν σ αυτους οποτε δειχνω και τον εαυτο μου στα παραπανω)

Δειτε το βιντεο στο youtube με τιτλο “sms στην τυχη”. Παρα τα γελια που μπορει να βγαζει ο τυπος… μαλλον καπου εκει, αλλος λιγο κι αλλος πολυ, ειμαστε σαν λαος

εμένα πάλι μου κάνει φο-βε-ρή εντύπωση ότι ενήλικες που τους ζητάνε να επιδείξουν συγκ συμπεριφορά, για το καλό όλων, δλδ να παραβλέψουν την ατομικότητα για χάρη της συλλογικότητας, για κάποιο ΜΟΝΟ διάστημα (μετά, ΑΝ συνεχίσει ο έλεγχος κι εγώ στους δρόμους…), ψάχνουν τρόπους να ταλαιπωρήσουν το σύ-στη-μα (αυτό δεν το κάναμε στην εφηβεία?), το οποίο οι ΙΔΙΟΙ ψηφίζουν ΚΑΙ συντηρούν με τους φόρους τους (χρησιμοποιώντας το κάθε στιγμή, φυσικά /…ως προβλέπεται άλλωστε). θα ήταν ευκολότερο να υιοθετηθούν οι οδηγίες, να δούμε όλοι που θα καταλήξει το πανηγύρι κι ΑΝ παρατηρήσουμε ΜΕΤΑ το πέρας κινδύνου (ποιου κινδύνουν θα μου πεις, αφού δεν υπάρχει τπτ κ τα νοσοκομεία τα γεμίζουν ηθοποιοί…? αυτή κι αν είναι σφαλιάρα στα μούτρα νοσηλευτών!), ΑΝ! συνεχιστεί τότε… φυσικά να τους κρεμάσουμε από τα μπαλάκια.

Θύμιο μου, ΜΠΟΡΕΙΣ κάθε στιγμή να βγεις εκτός συστήματος, απορρίπτοντας την νομισματικότητα κ διαμένοντας (με ιδία μέσα) μακριά από οργανωμένες πόλεις ή κ κοινωνία γενικότερα, στην εξοχή (υπάρχουν πραγματικά άπειρα σημεία πλανήτη κι αν πλασάρεται ένα ψέμα είναι αυτό πως ο υπερπληθυσμός δεν θα έχει ΧΩΡΟ -όχι τρόφιμα- να διαμείνει). έως να το κάνεις, αφού συνεχίζεις ν’ αναλώνεις πόρους του συ-στή-μα-τος, κάνε μου την χάρη για αυτό το διάστημα να φερθείς σαν υπεύθυνος ενήλικας (ασχέτως των -ιατρικά τεκμηριωμένων?- απόψεών σου) κι εφόσον αποδειχτείς δίκαιως, εγώ θα σε ακολουθήσω στην επανάσταση, πρώτος. έως τότε, ΔΕΝ έχεις δικαίωμα, όσο δεν έχεις και να παρακάρεις κλείνωντας τον δρόμο, βάζοντας μουσική το ξημέρωμα, πετώντας τα σκουπίδια σου όπου σου αρέσει.

έχεις κάθε δικαίωμα να λες την άποψή σου (ευτυχώς ή δυστυχώς =σημειώνω ευτυχώς),
έχεις κάθε δικαίωμα να τρέξεις για κυβερνήτης (ώστε να ηγηθείς της αλλαγής που οραματίζεσαι),
να κατηγορήσεις (έως κ ν’ αποδείξεις) το σύστημα ως λανθασμένο, κάνοντας χρήση όλων των εργαλείων που αυτό -το ίδιο- σου παρέχει (ναι, έως κι αυτό μπορείς φυσικά),
μπορείς να σπουδάσεις ιατρική και ν’ αποδείξεις την σκευωρία, ή νομική κτλ
μπορείς τέλος, να δεις την έξοδο.

αλλά δεν μπορείς ούτε εσύ, ούτε εγώ, να κάνουμε ότι μας βολεύει (κάτι που φαντάζομαι θα απαιτείς κιόλας να σου παρέχεται -και μάλιστα με διαφύλαξη- όταν θα έχεις εξαρτώμενα μέλη).

=
ο καθένας στον πλανήτη ΤΟΥ, μπορεί να έχει τους κανόνες του, όχι στον κοινό πλανήτη όμως.

Κανενα lockdown δεν πρεπει να γινει. Το να παραδιδεις την ελευθερια σου για την ασφαλεια σου καταντας να μην αξιζεις κανενα απο τα δυο.
Αρα ουτε φακελωμα ουτε lockdown. Γιατι το πρωτο δεν γινεται με τις πιο αγνες προθεσεις. Το δευτερο γιατι αν ειχαμε παιδεια θα ξεραμε απο ατομικες ευθυνες , απο καθαριοτητα και δεν θα θελαμε εναν αστυνομικο πανω απο το κεφαλι μας για τα βασικα.
Αφου λοιπον δεν ξερουμε απο τα βασικα , νομιμοποιουμε οτι μας κανουν…τοσο απλα.

Δεν κανω δωρεες σε χομπιστες. Σορρυ κιολας αν καποιος φτιαχνει κατι γιατι ετσι θελει , πρεπει να πληρωθει κιολας ? Αν ειναι να κανω δωρεες παω και παιρνω το επι πληρωμη προιον . Το ιδιο ειναι και θα πιασει και τοπο ο παρας μου , αντι να τον δωσω στον χομπιστα που αυριο μεθαυριο βαρεθει και παρατησει το προτζεκτ.

Ειναι λιγο ισοπεδοτικο αυτο που λες γιατι πολλα προτζεκτ ειχαν ή εχουν την προοπτικη να εξελιχθουν σε κατι καλο που θα ωφελουσε περισσοτερο αν ειχε τους πορους… και αυτο ειναι ενα μονο σημειο. Καταλαβαινω αυτο που λες οτι αυριο μεθαυριο μπορει να βαρεθει κλπ, αλλά ειναι λιγο ισοπεδοτικο

Ουτε εγω. Και πρεπει ενα προγραμμα να μου αποδειξει οτι ειναι επαγγελματικο και μου βγαζει τη δουλεια. Τοτε δεν εχω προβλημα να πληρωσω. Οπως πχ με το elementaryos η και καποια opensource προγραμματα που εχω στην παραγωγη στην εταιρεια μου.

Για ολα τα υπολοιπα του lockdown μενω στη θεση του προηγουμενου ποστ μου

Ναι ειναι , αλλα ειναι και αληθεια αυτο που περιγραφω. Ξερεις ποσα καλα προτζεκτς παρατηθηκαν ? Ποσες καλες διανομες τελειωσαν ? Και οχι γιατι δεν ειχαν πορους απο δωρεες , αλλα επειδη δεν ειχαν χρονο μιας και ειχαν αλλες δουλειες , γιατι δεν ειχαν προσωπικο , γιατι ηταν ερασιτεχνικες προσπαθειες…και μενει ο κοσμος ξεκρεμαστος και οι δωρεες επιασαν τοπο προσωρινα . Προτιμω να δωσω λεφτα σε καποιον/καποιους που ειναι πιο οργανωμενοι/επαγγελματιες και να εξελιξουν το προιον τους για πολυ καιρο.

Δυστυχως πολλοι “ερασιτεχνες” κανουν θεικα πραγματα , αλλα δεν εχουν συνεχεια και μελλον…

Ναι βεβαια. Αρκετα ομως επειδη ειχαν φτασει ηδη σε ενα ενδιαφερον σημειο, εγιναν φορκ και συνεχιστηκαν και τα απολαμβανουμε ή οδηγησαν σε άλλα προτζεκτ πιο ενδιαφερων. Δεν ειναι ολα ιδια. Γνωμη μου ειναι πως η κατασταση ειναι κανε το καλο και ριξτο στο γιαλό. Ειναι το λιθαρακι που μπορει να βαλει καποιος και μετα οτι θελει ας γινει. Ετσι και αλλιως δε νομιζω οτι θα παραξοδευτει κανεις… (σπανια)