Μετάβαση σε Linux Mint ή σε άλλη distro.

Έχω ένα σταθερό PC με Intel I9-9000, 32 G DDR4, 250 M2 drive + 2T σκληρούς, RX 550 Pulse κάρτα γραφικών και motherboard MSI Z390 Gaming Eddge. Από Linux είμαι αρχάριος, δουλεύω πολύ Office και cloud one drive. Σε μετάβαση πιο distro θα μου προτείνατε, το mint π.χ., ώστε να μην έχω πρόβλημα με drivers (η motherboard υποστηρίζει και wifi); Γνωρίζω ότι θα αποχωριστώ το office, οπότε ακούω και προτάσεις για συμβατά Alternatives (Γνωρίζω το Libre και έχει τα θεματάκια του στο compability!

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Stratospor στο linux-user.gr

Νομίζω το LinuxMint :mint: είναι η ποιο κατάλληλη διανομή για κάποιον που ξεκινάει στον κόσμο του Linux. Δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα, και αν υπάρξουν εδώ είμαστε. Τις πρώτες μέρες θα βρεθείς έξω από τα νερά σου, χωρίς antivirus και χωρίς να κυνηγάς και να κατεβάζεις το λογισμικό από εδώ και από εκεί, αλλά μετά θα απορείς πως ζούσες με τα Windows τόσο καιρό.

Όσο για την σουίτα γραφείου εξαρτάτε κατά πολύ και από την χρήση που θέλεις να κάνεις.

2 «Μου αρέσει»

Παρουσιάσεις τύπου Powerpoint, Βάσεις δεδομένων, και ανάλυση στατιστικών τύπου exel. Είχα δουλέψει σε mint αρκετό καιρό στο παρελθόν, αλλά “προπαγανδίστηκα” ξανά με τα χαζοwindows. Εκνευρίζομαι γιατί οι πόροι που καταναλώνει είναι άπειροι, και επίσης ότι κυκλοφορεί πληρώνεται…Ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή

για ξεκινημα linux mint δαγκωτο.

2 «Μου αρέσει»

Σίγουρα είναι κάτι πολύ ποιο επαγγελματικό απο το Excel, και ίσως να μην θέλεις τόση δύναμη. Επίσης θέλει και λίγο διάβασμα, αλλά ρίξε μια ματιά και εδώ

καθώς και εδώ

Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις, αλλά το LibreOffice είναι αρκετά πίσω, σε αυτόν τον τομέα, σε σχέση με το Excel. Αν απλά έχεις απλά στατιστικά θα σε καλύψει, αλλά για πολυπαραμετρικά μοντέλα χλωμό. Επίσης έχω βρει εξαιρετικά χρήσιμο για να καταλάβεις πολυδιάστατα δεδομένα, να κάνεις PCA κλπ το

http://ggobi.org/

Ελπίζω να μην σε τρόμαξα αν οι ανάγκες σου είναι ποιο απλές :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Καθόλου, όλες οι πληροφορίες καλοδεχούμενες. Λοιπόν, νομίζω ότι ήρθε η ώρα για αλλαγή, μόνιμη αυτή τη φορά. Ευχαριστώ πολύ

3 «Μου αρέσει»

Από ότι βλέπω έχεις δυνατό μηχάνημα. Θα σου πρότεινα να στίσεις σε ένα VirtualBox ένα linux distro (πχ Mint) και να το δοκιμάσεις.

Όσο για το Office, αν το χρησιμοποιείς συχνά θα χρειαστείς πολλή υπομονή για να συνηθίσεις το Libre Office ή κάποιο παρόμοιο (δες και το WPS). Δυστυχώς υπάρχει αρκετή ασυμβατότητα ακόμα στα αρχεία που δημιουργούνται σε office και σε αυτά που δημιουργεί το Liber Office και τα σώζεις σε format του ms office (πχ xlsx, docx). Το μεγαλύτερο για μένα πρόβλημα είναι το Outlook, αν έχεις outlook.com ή hotmail account ή Microsoft 365 δεν θα μπορέσεις με καμία εφαρμογή ή add-on (ακόμα και επί πληρωμής) να βρεις την λειτουργικότητα του Outlook (με Exchange ActiveSync, όχι IMAP ή άλλα κόλπα).

Όσο για το OneDrive δεν υπάρχει επίσημα linux app. Μπορείς να βρεις κάποιες προσπάθειες από προγραμματιστές να φτιάξουν εφαρμογή για linux αλλά είναι αμφιβόλου αποτελεσματικότητας.

Όπως και να 'χει… “καλό κουράγιο”!

1 «Μου αρέσει»

Mint και από μένα. Προσωπικά office χρησιμοποιώ το WPS, αν και ασχολούμαι με ακαδημαϊκή έρευνα σπάνια έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, το οποίο συνήθως το λύνω με την online έκδοση του office (ουσιαστικά κάνω μετατροπή). Εύκολη λύση δεν έχω βρει στο one drive αν και έχω ακαδημαϊκό λογαριασμό, χρησιμοποιώ πάλι την online έκδοση, που δεν βολεύει όταν θέλεις να συνεργαστείς σε έγγραφο. Από κει και πέρα, αν απλά θέλεις να αποθηκεύεις αρχεία το google drive δουλεύει εύκολα, καθώς και το pcloud που έχει native linux client.

1 «Μου αρέσει»

Η ερωτηση για μενα ειναι αν εξαρταται το μεροκαματο σου απ το office.
ΝΑΙ θα πει κατσε εκει που εισαι, δεν ειναι εποχες για πειραματα.
Αν παρουμε σαν υποθεση εργασιας οτι δεν θα πεινασεις χωρις το office τοτε προτεινω και γω τον συνδιασμο LinuxMint, VirtualBox με φιλοξενουμενο συστημα τα Παραθυρα μεχρι να περασει το συνδρομο στερησης και WPS για δουλειες γραφειου.
Υποψιν η αλλαγη απαιτει ΧΡΟΝΟ και διαθεση για μαθηση.
Για οποιαδηποτε απορια εχεις μη διστασεις να ρωτησεις, ετσι ξεκινησαμε ολοι.
Οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω, ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!

Y.Γ. Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι η καρτα γραφικων υποστηριζεται επισημα απ τον κατασκευαστη με οδηγους radeon.
Η μητρικη ειναι τσεκαρισμενη και δουλευει αψογα σε ubuntu 20.04.1 αρα και σε Mint 20.1
Αν εισαι τυχερος και η καρτα WιFι εχει τσιπακι Intel π.χ. AC 9560 τοτε τρεχεις τον Οδηγο Υλικου και εχεις αμεσως wifi και Bluetooth.

1 «Μου αρέσει»

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ. Όχι, το μεροκάματο δεν απαιτεί office, ευτυχώς. Το καλό είναι ότι δούλεψα για ένα 6μηνο mint και ubuntu, οπότε υπάρχει μια αρχάρια εξοικείωση. Για cloud κλείνω προς το google drive. Όσο για τη μητρική, φοράει τσιπάκι Intel, οπότε αυτό μου λύνει τα χέρια!

Αν σε ενδιαφέρει ο συγχρονισμός αρχείων, σου υπενθυμίζω ότι υπάρχει και το mega drive, με περισσότερο χώρο, μεγαλύτερη ασφάλεια και καλύτερη υοστήριξη για λινουξ.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα.
Νομίζω ότι όποια διανομή και να διαλέξεις (τουλάχιστον από τις “μεγάλες” τύπου Ubuntu, Mint, Manjaro) θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος. Είναι εξαιρετικά σταθερές, δεν κουβαλούν τα προβλήματα αναβαθμίσεων των Windows.

Περισσότερη σημασία δώσε στο desktop που θα διαλέξεις. Πιο κοντά στα Windows είναι το Cinnamon που έτσι κι αλλιώς υποστηρίζει και αναπτύσει η Mint. Το desktop είναι προσωπικό θέμα, πρωτίστως αισθητικής, δευτερευόντως λειτουργικότητας. Γνωρίζω ότι κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν με αυτή την τοποθέτησή μου.

Για office τώρα. Παρά την εξαιρετική επίδοση του Libre, προτιμώ/χρησιμοποιώ και προτείνω το FreeOffice της Softmaker. Και ας είναι κλειστού κώδικα (ε και;). Είναι άριστη εναλλακτική του msoffice.

Τέλος, συγρονισμό με το onedrive μπορείς να πετύχεις με 100% επιτυχία με το rclone. Δεν θα χρειαστείς περισσότερο από πέντε-δέκα λεπτά για να το εγκαταστήσεις και ρυθμίσεις.

Αυτά και πάλι την καλημέρα μου.

2 «Μου αρέσει»