Μετά τον firefox τι;

Κάποιες σκέψεις πάνω στις αλλαγές στον Chromium Browser :

Αναφέρει και κάποια στοιχεία για τον Falkon.

1 «Μου αρέσει»

η επιστήμη το έχει λύσει το θέμα, και δεν είναι από την μια μέρα στην άλλη αλλά ακόμα και λάθη να διατυπώνονται σε βάθος χρόνου με την επιστημονική μέθοδο διορθώνονται και αποτραβιούνται από την “αποδεκτή” (factual) σφαίρα γνώσης. Το θέμα είναι εάν θέλουμε ή όχι να κρατήσουμε στα πάντα τους ορισμούς των επιστημόνων. Εμένα μου κάνει γτ συνήθως είναι και δίκαιοι, σε άλλα άτομα δεν τους κάνει και είναι σεβαστό. (συνήθως αυτή η διαδικασία ξεπερνάει το life-span μας και σπάνια έχουμε τόση υπομονή όση χρειάζεται η επιστήμη να αποσαφηνίσει ορισμούς ή να τους αποδεχτεί όλη η κοινωνία που μας περιβάλει)

και φυσικά εκεί έγκειται το πρόβλημα, όπως εύστοχα μας έδωσε το quote @anarch
και άρα η λύση είναι να αλλάξουν οι προτεραιότητες μας είτε σε προσωπικό επίπεδο είτε σε επίπεδο εταιριών που προωθούν το click-bait και το fast publishing με fake news, και πόσο ανεχόμαστε τέτοιες πρακτικές σαν “διαδυκτιακοί πολίτες”.

και αυτό είναι μια καλή αρχή και σε ατομικό επίπεδο είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει κανείς για το άτομό του.

σύμφωνα με την CEO και το κείμενο προχωράς με διαδικασίες διαφάνειας (π.χ. δεν επιτρέπεις στον αλγόριθμο feed του fb ή του yt να είναι κρυφός) ώστε να ξέρουμε τι ενισχύεται και τι όχι. μια πολύ καλή συζήτηση γύρω από τέτοια θέματα γίνεται και σε αυτό το podcast (με focus στις πρακτικές/ιστορία του facebook) όπου οι ομιλητές συζητάνε για γνωστές περιστάσεις όπου έχει γίνει εμφανής ή έχει δημοσιευτεί η λειτουργία των αλγορίθμων αυτών και των πειραμάτων που έχει πράξει η εταιρία στους χρήστες της στο παρελθόν. μπορεί να σας ενδιαφέρει: Ep 15 – Terms of Service

οι επιστημονες περνανε τις δικες τους προκαταληψεις σε αλγορυθμους κλπ, οπως ειναι σχετικα γνωστο, πχ → https://www.secnews.gr/314171/algorithmoi-machine-learning-ai/
που ειναι ενας ακομη λογος να μην θεωρεις λυμενο το θεμα για πολλα πεδια, οπως πχ τι ειναι factual voice στην πολιτικη; ερωτημα που δεν το λεω τυχαια, καθοτι…

το κειμενο που ανηρτησε η ceo ηταν επι αφορμης, απο οτι φαινεται, μιας δικης της υποκειμενικης πολιτικης διαφωνιας (βλεπε τραμπ) οπου ειχε οπως καταλαβαινω προαποφασισει τι εστι factual voice για την ιδια.
Ναι φυσικα και ειναι καλο να ειναι οι αλγορυθμοι κλπ φανεροι, αλλά δε νομιζω οτι αυτο θα λυσει το θεμα…

ναι είναι γνωστό. δεν μιλάω για αυτό όμως μιλάω για τους ορισμούς. (π.χ. τι είναι factual και τι disimformation, αν είναι η γη επίπεδη, αν υπήρχαν ρώσικες παρεμβολές στις εκλογές του 2020 στις ΗΠΑ, αν ο γάιδαρος πετάει, αν το φύλο είναι δυαδικό ή όχι, αν το υδρογόνο είναι ελαφρύτερο του άνθρακα, κτλ). Αυτά τα λύνει η επιστήμη και η επιστημονική μέθοδος. Μερικά τα έχει λύση ήδη. Γι αυτό λέω ότι

και δεν λέω ότι οι αλγόριθμοι είναι επιστημονικοί και άρα σωστοί. Αν μη τι άλλο είπα το ανάποδο καθώς συμφώνησα με τους υπόλοιπους στο ότι οι αλγόριθμοι είναι κατευθυνόμενοι όπως και οι πληροφορίες που δεχόμαστε από αυτούς (προγραμματισμένοι από ανθρώπους μαζί με τις προκαραλήψεις τους όπως σωστά λες). Εξού και εικάζω (εγώ και άλλοι) ότι με την διαφάνειά τους θα έχουμε ορατότητα στο τι κάνει ποιος και άρα με τι σκοπιμότητα, ώστε να εκλείπουν τέτοια φαινόμενα. Με τον ίδιο τρόπο που πασχίζουμε στο foss community να υπάρχει διαφάνεια για έλεγχο από μεριά του end-user για την εγκυρότητα της χρήσης των τεχνολογιών. Είναι μέρος της λύσης δηλαδή.

1 «Μου αρέσει»

Πολυ ωραια

Ναι σαφως το ανοιγμα των αλγορυθμων ειναι στη σωστη κατευθυνση. Ομως εν τελει, δε μπορουμε να μιλαμε για ενισχυση αποψεων βασισμενοι σε αλγορυθμους, ετσι δεν ειναι;
Ισως και να μην χρειαζεται καν να μιλαμε για ενισχυση αποψεων εξαρχης…

Ισως λίγο off-topic, μας χαρίζουνε γάιδαρο και τον κοιτάμε στα δόντια.

Τζάμπα είναι είναι οι browsers. Τζάμπα με περιτύλιγμα.

Αν δεν μας αρέσει φτιάχνουμε δικούς μας. Μπορούμε;

Σιγουρα μπορουμε να υποκριθουμε οτι μας αρεσει και να κανουμε τον κινεζο…
Και το android καταπληκτικο ειναι…

Το αγαπημενο μου θεμα. Η αυταπατη του τσαμπα και το πως το χαφτουμε :slight_smile:

Το τσαμπα οπως το θεωρουμε εμεις δεν ειναι το ιδιο οπως το θεωρουν αυτοι που μας το σερβιρουν. Οι browsers μπορει να ειναι τσαμπα… αλλα… η τελεμετρεια που χωρις να το θελουμε τρωμε με “προιοντα” ορισμενων εταιριων χωρις να το εχουμε διαλεξει και τις χαζομαρες με τις διαφημησεις που κανουν αλλες… στο τελος δεν ειναι αυτα τα “προιοντα” αλλα μας εχουν κανει εμας το προιον.

Μπορουμε να φτιαξουμε τους δικους μας; Ισως ναι ισως οχι. Αλλα μπορουμε να επιλεξουμε να μην χρησιμοποιουμε συγκεκριμενα χαρακτηριστικα που στο τελος θα μας βοηθησουν να επιλεξουμε εναλλακτικους browsers και ενναλακτικες λυσεις για διαφημησεις και τηλεμετρια και ολα τα αλλα.

Στο τελος η επιλογη ειναι απλη αλλα και διπλη. Ή καταλαβαινουμε οτι πρεπει απο καταναλωτες να γινουμε χρηστες και να παρουμε τους υπολογιστες στα χερια μας (που αυτο σημαινει οτι πρεπει αντι να περιμενουμε τις εταιριες που “εμπιστευομαστε” να κανουν το σωστο θα πρεπει να αρχιζουμε να μαθαινουμε καινουργια κολπα αντι να αναθεματιζουμε και να προσευχομαστε οτι καποια εταιρια θα μας ακουσει…) ή απλα δεχομαστε την μοιρα μας και λεμε και ευχαριστω.

Ο καθενας μπορει να κανει την επιλογη του.

1 «Μου αρέσει»

@raik
Συμφωνώ ότι και το android καταπληκτικό είναι. Παρά ταύτα χρησιμοποιώ iOS και φαντάζομαι ότι είμαστε έτοιμοι να πιάσουμε κουβέντα για το πόσο ακριβά είναι τα προιόντα της apple και αν αξίζουν τα λεφτά τους και και και…

Κινέζος δεν είμαι.

@GNUTechie
Η έμμεση αναφορά σου, στη ρήση του Tim Cook, για το ποιός είναι προιόν, ενδιαφέρουσα. Αντίθετα με σένα, διαφωνώ μαζί του.

Συμφωνώ όμως μαζί σου ότι μπορούμε να επιλέγουμε. Μεταξύ διαφημίσεων ή/και τηλεμετρίας κατά τα γραφόμενά σου.

Εσύ συμφωνείς ότι “δωρεάν γεύμα δεν υπάρχει;”
Μήπως συμφωνείς ότι “δωρεάν γεύμα -υπό προυποθέσεις- υπάρχει”;

Κάπου πρέπει να καταλήξω. Δεν είναι και σωστό να κάνω κατάχρηση χώρου που και αυτός μου προσφέρεται δωρεάν.
Ισως λόγω ηλικίας/ιδιοσυγκρασίας βλέπω πλέον τα πράγματα με 1-0 0-1. Συνεπώς,
Κάθε υλικό ή υπηρεσία έχει τίμημα. Τα περί επιλογών τα αφήνω στους νεώτερους.

@m01 Δεν συμφωνω με την εννοια του τσαμπα υπο προυποθεσεις γιατι στην ουσια… και παλι προκειτε για αλισβεριση. Σου δινω κατι και μου δινεις κατι. Δεν εχει σημασια αν μιλαμε για λεφτα κρυπτονομισματα ή τα δεδομενα μου σαν εμπορευσιμο προιον και παλι μιλαμε για συναλλαγη.
Ζητησαμε ποτε απο το τσαμπα λογαριασμο του gmail να μας διχνει διαφημισεις; Η απο το τσαμπα λογαριασμο του youtube να μας διχνει διαφημησεις; Υπαρχει επιλογη στις δυο αυτες εφαρμογες της Google… “Δεν θελω διαφημισεις”; Οχι. Σου λενε… παρε το τσαμπα… με τα αχριαστα… και οταν θες να μην βλεπεις διαφημησεις… αλλα θα σου κραταμε και την τηλεμετρια ετσι γιατι θελουμε να ξερουμε τι στα κομματια κανεις… πληρωσε μας κιολας για κατι που θα επρεπε να ειναi αυτονοητο.|

Κατι που ειναι εκ διαμετρου αντιθετο με την εννοια του τσαμπα που στην ουσια σου δινουν κατι για τιποτα. Δεν εχω εκφρασει κανενος το μαντρα αλλα ειναι διαπιστωση απο χρονια διαφημισεων και γκαλοπ και διαφορων αλλων τροπων για να παρουν την γνωμη μας τις συνηθειες μας τις προτιμησεις μας … για να μπορουν να μας στελνουν περισσοτερες διαφημισεις… που στην ουσια… ουτε θελουμε ουτε ζητησαμε.

Οταν αγωραζεις κατι με τα λεφτα σου… ας πουμε ενα iPhone 12 αγωραζεις ενα προιον… με χαρακτηριστικα… και τα συν του και τα μειων του οπως και αν αγωραζει κανεις ενα Samsung Galaxy S21+.

Οταν ομως βρησκονται μπροστα σε καταστασεις κατα τις οιποιες χανουν τον ελεγχο της συσκευης που αγωρασαν με 1000 ευρω απο τα λεφτα που κοπιασανε να αγορασουν… τι αγοραζουν στην ουσια; Γιατι πχ το iPhone και το ιPad δεν εχουν built-in ad blocker σαν επιλογη; Γιατι πρεπει ΠΑΝΤΑ να χρειαζεται να βαλει κανεις τις εφαρμογες στο Apple Store (μην μου πεις για ασφαλεια γιατι δεν ειναι για αυτο). Γιατι πρεπει το iPhone να το κανεις jailbreak για να βαλεις τις δικες σου open source εφαρμογες με αποτελεσμα το iPhone ή το iPad να υπολειτουργει; Γιατι ο χρηστης ενως iPhone δεν μπορει να μην αλλαξει συγκεκριμενα χαλασμενα κομματια του τηλεφωνου του ή της ταμπλετας του για να το εχει περισσοτερα χρονια και να χρειαζεται να το παει στο Apple Store για να το δει καποιος Apple Genious (δηλαδη… ενας απλος τεχνικος που ουτε επισκευη κανει ουτε τιποτα απλα μπαζει βγαζει… τι genious ειναι τελικα δεν ξερω); Τι ακριβως δινει ο αγοραστης ενως Samsung Galaxy S21+ οταν δεν μπορει να αλλαξει απο μονος του μια μπαταρια οταν χαλασει;

Οπως ακριβως λες καθε υλικο και υπηρεσια εχει τιμημα. Μονο που πια δεν δειχνουμε τι τιμημα εχουν οι επιλογες του καθε χρηστη για να μπορουν να κανουν… αν μη τι αλλο… κατατοπισμενες επιλογες.

Συγνωμη για το σεντονι απλα ειναι πολλα πραγματα που για το συγκεκριμενο θεμα… καπου πρεπει να συζητιουνται εστω και αν καταληγουμε να γραφουμε ελεγειες.

Eχω πει σε μερικους ανθρωπους οτι προϊόντα της apple δεν προκειται να παρω ποτέ. Δυο απο αυτους τους ανθρωπους (προφανως ηταν καλοι ανθρωποι) προσφερθηκαν να μου χαρισουν ενα iphone και ενα λαπτοπ αντιστοιχα, γιατι νομιζαν οτι ηταν θεμα χρηματων :upside_down_face: . Δεν ειναι αυτο το θεμα ομως…
Επισης custom rom εχω στο κινητο μου…
Τεσπα οπως νομιζει ο καθενας, καλο ειναι να καταγραφοντε διαφορετικες αποψεις.

1 «Μου αρέσει»

Δες και αυτόν :
https://nyxt.atlas.engineer/

1 «Μου αρέσει»

Vivaldi, χρησιμοποιεί τον πυρήνα του chromioum και τίποτα άλλο.

Δες και το Seamonkey ! Βλέπω το αναβαθμίζουν τακτικά , ασχολούνται κάποιοι στα σοβαρά δηλαδή…και όχι μόνον στα 64bit , τον διαθέτουν ακόμη και για μηχανές 32bit και μάλλον έτσι το συμπάθησα κι εγώ , επειδή έχω ένα παλιό μαραφέτι και τα πήγε μια χαρά ο seamonkey εκεί ενώ, πολλές άλλες αντίστοιχες εφαρμογές που υποτίθεται ότι θα ήταν κατάλληλες για 32 bit δεν τα πήγαν καθόλου καλά. Δεν γνωρίζω όμως θέματα “πολιτικής” του προϊόντος αυτού.

1 «Μου αρέσει»