Μαζική εγκατάσταση Linux σε σχολική μονάδα

Σε μας υπάρχει ειδικό λογισμικό στον proxy που κόβει τα πάντα. (Proprietary και αυτό δυστυχώς…)

1 «Μου αρέσει»

θα μπορούσατε και αυτό να το αλλάξετε με PiHole. Λειτουργεί και σε κανονικούς υπολογιστές, όχι μόνο σε Pi. Αλλά και πάλι το μεγαλύτερο θέμα Windows 10 στους σχολικούς υπολογιστές είναι το bloatware. Προσπαθείς σε έναν υπολογιστή περιορισμένων δυνατοτήτων να τρέξεις ένα βαρύ λειτουργικό που στην επιφάνεια εργασίας τρώει πάνω από τη μισή σου RAM και αρκετό επεξεργαστή και αυτό πριν ξεκινήσουν οι άχρηστες εφαρμογές που σου τρώνε και άλλο. Προσωπικά θα έλεγα ως έναν παραπάνω λόγο το πόσο καλύτερα θα συνεργαστεί το Linux με τους υπολογιστές του σχολείου.

1 «Μου αρέσει»

Παιδιά το μεγάλο εμπόδιο είναι οι IT υπάλληλοι. Είναι θέμα επαγγελματικού εγωισμού. Φαντάζεστε να γινόταν η μετάβαση σε ανοικτό λογισμικό; Θα γυρνούσε ο εργοδότης να τους πει “Ρε μ@λ@κες τόσα χρόνια έχω πληρώσει εκατομμύρια και τώρα μου το λέτε;” . Καταλαβαίνετε ότι ακόμα και αν ξέρουν να το υλοποιήσουν (που αμφιβάλλω) δεν θα το παραδεχτούν ποτέ. Εγώ είμαι ο δάσκαλος (και μάλιστα συνδικαλιστής, άρα μαύρο πρόβατο) και αυτοί οι “ειδικοί”…

3 «Μου αρέσει»

απο την εν διαμορφωση επιστολη, φαινεται οτι αν η διοικηση ακολουθησει τον δρομο της πελατειακης εξαρτησης απο τη μικρομαλακή, τοτε θα μπορουν να συνεχισουν να κανουν ολοι (και οι εκπαιδευτικοι) οτι κανουν και τωρα χωρις καποιο προβλημα, με μονο θεμα οτι οι εκπαιδευτικοι ξεχνανε καποιο επιδομα, αν καταλαβα καλα, κατι που δε νομιζω να ειναι στις προτεραιοτητες της διοικησης. Αν πανε σε λινουξ, τοτε η διοικηση περνει ευθυνη για ενα θεμα που δεν κατεχει και ενω περνει εισηγησεις απο αυτους που υποτιθεται το κατεχουν, οτι η αλλαγη ειναι επισφαλης και ενω φαινεται και απο τη δικη σου επιστολη οτι μπορει να υπαρξουν θεματα με εφαρμογες οπως πχ των ξενων γλωσσων. Γενικοτερα παρουσιαζεται καπως το ζητημα σαν να ειναι το λινουξ ενα φτηνο αλλά μπελαλιδικο υποκαταστατο (και ισως για αυτο να το επελεξε το ανταγωνιστικο σχολειο μπορει να υποθεσει καποιος). Δεν ξερω κατα ποσο θα μετρησει η διαφορα στο κοστος που φαινεται να ειναι υπερ του λινουξ, παντως μου ειναι δυσκολο να μην παρατηρησω οτι κανενας απο τη διοικηση τους ΙΤ και τους εκπαιδευτικους, δε φαινεται να ειχε προβλημα αν οι μαθητες οδηγουντε σε πελατειακή δια βίου εξάρτηση από μια πολυεθνική εταιρεία, αν δεν συνετρεχαν θεματα οικονομικων απολαβων, βολεματος και μειωση δαπανων.

2 «Μου αρέσει»

Φίλε @raik
Αλλάζουμε τον κόσμο one step at a time… Το θέμα που θίγεις (και που θίγω και εγώ στην επιστολή, περί πελατειακής εξάρτησης κτλ), ποιο ποσοστό των Ελλήνων εκπαιδευτικών νομίζεις ότι το καταλαβαίνει ή το απασχολεί; Για να πετύχουμε την όποια αλλαγή όσοι από εμάς είμαστε ονειροπόλοι και ιδεαλιστές, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε έξυπνες μεθόδους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το τυράκι για τους αδαείς (κακώς) εκπαιδευτικούς αλλά και για τη διοίκηση είναι το οικονομικό. Αν εξοικονομηθούν πόροι και επιστραφούν στους εκπαιδευτικούς, θα είναι win-win σενάριο. Ναι χέστηκε η διοίκηση να μας δώσει επίδομα, αλλά δεν θα την χαλούσε να είμαστε και λίγο ευχαριστημένοι γιατί η δυσαρέσκεια λόγω χαμηλών μισθών έχει βαρέσει κόκκινο και αυτό έχει τις συνέπειές του…

2 «Μου αρέσει»

οκ, αυτο λοιπον ειναι ενα σημειο που πρεπει να πατησεις, ΑΝ το επιτρεπουν οι συσχετισμοι (που εμεις δεν τους ξερουμε), δηλαδη αν μπορεις να φερεις τη διοικηση και τους ΙΤ προ των ευθυνων τους, τουτεστιν να τους καταστησεις υπολογους στο στυλ για παραδειγμα «μπορει να δωθει επαρκης εξηγηση στους γονεις, για ποιο λογο τα παιδια τους διδασκοντε απο κακοπληρωμενους και εν μερη λογω αυτου αδιαφορους εκπαιδευτικους;». Δυστυχως φαινεται πως πρεπει να τους αναγκασεις. Εισαι σε θεση να μπορεις να το κανεις; Μπορει η μεταβαση σε λινουξ να γινει απροβληματιστα; πχ με τις εφαρμογες ξενων γλωσσων; Γιατι αν μπορει να γινει απροβληματιστα και ειναι και πιο φθηνο θα δυσκολευτεις πολυ λιγοτερο. Επομενως ισως πρεπει να το δουλεψεις λιγο ακομα σε μερικα σημεια. Φανταζομαι για να παρεις καποια τετοια γνωμη θελεις, για αυτο μας τα λες πιστευω, και για αυτο τα λεω.

2 «Μου αρέσει»

Κάποια πράγματα δεν γράφονται αλλά λέγονται προφορικά. Το επιχείρημα που γράφεις περί κακοπληρωμένων εκπαιδευτικών έχει ειπωθεί καταλλήλως και αρμοδίως εκεί που πρέπει. Όπως καταλαβαίνεις σε επίσημο έγγραφο που θα κοινοποιηθεί στους πάντες (και μέσω back channels και στους γονείς) δεν μπορεί να γραφτεί η φράση “αδιάφορος εκπαιδευτικός” κτλ. Υπάρχουν πολλές προεκτάσεις και συσχετισμοί ιδιαίτεροι και δεν μπορώ να γράψω τα πάντα. Αν διάβασες προσεκτικά, γράφω κάπου για 4 λόγους που οι IT αρνούνται. τους 3 δεν τους αναφέρω, γιατί δεν γράφονται. Αν “τσιμπήσει” θα με καλέσει να τους πω προφορικά…

Για το λογισμικό των Αγγλικών που λες, ξέρω ότι και Cambridge και Oxford πλέον το κυκλοφορούν και σε Linux. Για γαλλικά και γερμανικά που επίσης διδάσκονται δεν ξέρω, αλλά δεν μπορώ να ερευνήσω για τα πάντα ούτε και για πιθανά λογισμικά που χρησιμοποιούν -αν χρησιμοποιούν- στη δευτεροβάθμια. Εγώ είμαι πρωτοβάθμια. Το θέμα είναι να τους πείσω έστω και πιλοτικά να γίνει δοκιμή σε 5-10 υπολογιστές.

3 «Μου αρέσει»

Γενικά θα μπορούσε ίσως να μπει πως είναι ένα λειτουργικό βαθιά συνδεδεμένο με την εκπαίδευση, αφού προέρχεται από τα Πανεπιστήμια. Ταυτόχρονα πέτα και το εξαιρετικό τυράκι, ότι είναι διεθνώς αναγνωρισμένο στην εκπαίδευση αφού χρησιμοποιείται από πανεπιστήμια και σχολία, ακόμα και στην ΕΕ (ακούνε όλοι εξωτερικό στην Ελλάδα και τρελένονται). Να υπενθυμίσω πως η πρώτη μου επαφή με Linux (Ubuntu γύρω στην έκδοση 12) ήταν σε υπολογιστές σχολίου της Ισπανίας (δεν ξέρω μόνο αν ήταν ιδιωτικό ή δημόσιο). Θα συμφωνήσω με τον @raik πως φαίνεται από το κείμενο πως υπάρχει μία αμφιβολία ως προς το αποτέλεσμα.

Επίσης αν κάτι πρέπει να γίνει ξεκάθαρο (όχι απαραίτητα στο κείμενο) είναι πως πλέον την ευθύνη λειτουργικότητας δεν θα την έχει κάποια εταιρία, δεν υπάρχει εγγύηση. Αυτό θα είναι πλέον δουλειά του IT.

Πάντως από την αρίθμηση που υπάρχει στις παραγράφους, εγώ θεώρησα πως είναι η απάντηση για το IT κάπως. Αν σκεφτώ κάτι παραπάνω θα προσθέσω και αργότερα.

3 «Μου αρέσει»

( @linuxobios απλά μπράβο! ο κόσμος αλλάζει απο όσους επιδιώκουν την αλλαγή προς βελτίωση κ δεν διστάζουν να τα βάζουν με τους πολλούς )

παρακολουθώ με ενδιαφέρον

Να πω την αλήθεια το θέμα μού θυμίζει ανάρτηση που είχα κάνει στα αστεία:

αντικαταστήστε το “TΙΒΕΤ” με “SOFTWARE” και θα έλεγα διατηρεί το νόημα.

Το βασικό ζήτημα για μένα είναι πώς θα αναπτύξουμε κουλτούρα καινοτομίας. Το πραγματικά απεχθές για μένα είναι ότι το σύστημα ουσιαστικά απαγορεύει στα παιδιά να πειραματιστούν. Από τις παραπάνω αναρτήσεις φαίνεται ότι τα σχολεία προτιμούν να πετάξουν υπολογιστές παρά να επιτρέψουν στα παιδιά να πειραματιστούν μαζί τους. Σε αυτό το πλαίσιο κουλτούρας φαίνεται γιατί οι και ΙΤ λειτουργούν έτσι, δεν είναι θέμα ασχετοσύνης είναι θέμα κουλτούρας στην οποία ΙΤ, διοίκηση και δάσκαλοι είναι συνυπεύθυνοι όχι για άγνοια αλλά επειδή φοβούνται τον πειραματισμό και την συνεπακόλουθη αποτυχία και το χειρότερο είναι ότι περνάνε αυτόν τον φόβο και στα παιδιά.

3 «Μου αρέσει»

πολυ σωστο σχόλιο @lucinos, πολυ μου αρεσε (και επρεπε να το γραψω οτι μου αρεσε :grinning: )

βρήκα και το απόφθεγμα που έγραψα :smile: (στο περίπου)

Τελικά τι έγινε με το θέμα; Μπήκε Linux;

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι όλα και όλοι έτσι. Το 5ο εσπερινό ΕΠΑΛ στην Θεσσαλονίκη έχει 100 υπολογιστές και έχει σε όλους Debian 8 mate. Σε αυτά τα pc κάνουν 3 διαφορετικές σχολικές μονάδες μαθήματα όπως programming, Design κτλπ.

5 «Μου αρέσει»