Μαζική εγκατάσταση Linux σε σχολική μονάδα

Και επαναλαμβάνω ότι το βλέπεις από τη λάθος σκοπιά. Αν εγώ ο “αδαής” εργοδότης μου έλεγε ένας υπάλληλος μου ότι απλά είναι οικονομικότερο και καλύτερο γιατί να επενδύσω να το κάνω (ασχέτως αν μου κοστίσει λιγότερα); Μόνο και μόνο επειδή το λέει; Αν το όλον εγχείρημα αποτύχει, δε θα πρέπει να πληρώσει για άδειες και νέο υλικό;

Άλλαξε την οπτική για να μπορέσεις να προσεγγίσεις πιο σφαιρικά το ζήτημα.

Αν γίνει η μετάβαση, είτε θα τα αναλάβει κάποιος που ξέρει, είτε θα το φορτωθείς εσύ και θα φταις για το οτιδήποτε: όπως πχ που δεν τυπώνει γιατί δεν είναι στην πρίζα ο εκτυπωτής.

Και τα πράγματα είτε θα πάνε καλά είτε όχι. Στην πρώτη περίπτωση δεν θα γίνει τίποτα, στην δεύτερη περίπτωση όμως ουδείς εκ της διοίκησης και ουδείς εκ των καθηγητών θα θέλει να ακούσει το παραμικρό για Linux για τις επόμενες δυο δεκαετίες.

3 «Μου αρέσει»

Λοιπόν μια καλή λύση είναι να επισκεφτείς ένα σχολείο που έχει στήσει δίκτυο με linux, να μιλήσεις με τον συνάδελφο σου που έστησε ή συντηρεί το δίκτυο για τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ και τα ΘΕΤΙΚΑ της συγκεκριμένης υλοποίησης, να προμηθευτείς οδηγούς και ότι άλλο από πληροφορίες μπορείς να βρεις. Να ετοιμάσεις μια ωραία παρουσίαση με ανοιχτό λογισμικό πχ libreoffice και να την παρουσιάσεις από ένα laptop που τρέχει linux μπροστά σε όλους τους ενδιαφερόμενους. Μετά είναι θέμα διοίκησης και IT, εσύ παίρνεις καφεδάκι, ποπ κορν και αράζεις στην άκρη!

1 «Μου αρέσει»

Από όλα τα προηγούμενα δεν νομίζω ότι κανείς μπορεί να περιμένει τίποτα ούτε από την διοίκηση ούτε το ΙΤ. Είτε θα πρέπει να βρεθούν άλλοι ΙΤ που να κάνουν προσφορά που θα αρέσει για κάποιο λόγο στην διοίκηση, είτε με κάποιον τρόπο θα μαζευτούν οι δάσκαλοι θα μάθουν οι ίδιοι όσα χρειάζονται και θα πείσουν με κάποιον τρόπο ότι δεν χρειάζονται IT για αυτήν την δουλειά και θα το αναλάβουν πάνω τους. Αν υπήρχαν πολλοί λινουξόβιοι δάσκαλοι μέσα ίσως και να έπιανε.

2 «Μου αρέσει»

Προφανώς δε μιλάμε για δημόσιο σχολείo, γιατί εκεί ο υπεύθυνος IT είναι ένας μόνο («υπευθυνος ΣΕΠΕΗΥ»). Δεν νομίζω ότι υπάρχει ελπίς πάντως στην περίπτωσή σας, γιατί ακόμα και σε περιβάλλον δημοσίου σχολείου, με 1PC στο γραφείο δασκάλων, 1 στο διευθυντή και 12-14 PC και όχι 200, όπως σε εσάς, δεν υπήρχε περίπτωση να πεισθούν να μπει Ubuntu έστω στα κοινόχρηστα PC, ενώ έβλεπαν στην πράξη πόσο εύχρηστο ήταν το Ubuntu Mate LTSP που είχα βάλει στο εργαστήριο πληροφορικής. Και μιλάμε ότι είχαν κάτι σάπια Win7 ή ακόμα και XP (πριν 2 χρόνια αυτά που σου λέω). Εδώ ήρθε γονιός και μου έκανε παρατήρηση γιατί διδάσκω στα παιδιά μόνο Linux και δεν τους μαθαίνω και Windows. Συν ότι την επόμενη χρονιά που ήμουν σε άλλο σχολείο, με έπαιρνε τηλέφωνο η διάδοχός μου και έκανε παράπονα γιατί «δε μπορούσε να το δουλέψει» το LTSP (με 50 σελίδες documentation που είχα αφήσει).

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς όλα τα κακά ξεκινούν μέσα από την οικογένεια. Λυπάμαι όχι για το γονιό αλλά για τους καλοπροαίρετους εκπαιδευτικούς που σπανίζουν και βάζουν πάνω από όλα το λειτούργημα τους και με γνώμονα τη γνώση βοηθούν σημαντικά στη δημιουργία σκεπτόμενων ανθρώπων.

Κακώς και εσύ, έπρεπε να είχες εγκαταστήσει μια πασιέντζα :joy:. Πέρα από τα αστεία το πρόβλημα είναι μεγάλο γιατί πως να εκπαιδεύσει κάποιος που οριακά ξεφεύγει από το να χαρακτηριστεί τεχνολογικά αναλφάβητος;

2 «Μου αρέσει»

Άσε δεν βγάζεις άκρη. Εδώ γονείς ζητάνε απο τους καθηγητές γλώσσες με το σκεπτικό ότι αυτές θέλει η αγορά. Λες και θα τεlέιώσεις ένα λύκειο και θα πας να δουλέψεις στο Facebook.

Αλλά στην Ελλάδα πάνω στο φιλότιμο κάποιων ανθρώπων έχει γίνει δουλεία και έχουμε ένα στατιστικά σημαντικό ποσοστό εγκαταστάσεων. Κάποια εποχή είχε και την πρωτιά σε εγκαταστάσεις LTSP. Αυτά είναι τα κακά νέα. Τα κακά νέα είναι πως ελάχιστοι καθηγητές μπήκαν στον κόπο (και μην ξεχνάμε πως πολλοί από αυτούς ήταν θεολόγοι που έκαναν ένα σεμινάριο πληροφορικής) ενώ πολλοί το σαμποτάρισαν. Αν μιλήσεις με κάποιον από την ομάδα υποστήριξης θα έχει να σου πει ενδιαφέρουσες ιστορίες.

5 «Μου αρέσει»

Επικουρικά, μια που είσαι συνάδελφος (όχι ίδιο ΠΕ με μένα), παραθέτω απόσπασμα από έγγραφο μου προς τη Διοίκηση το 2014 που έχω ξεκινήσει να αγωνίζομαι για να τους πείσω (και τώρα ξεκινάω νέο κύκλο αγώνα με αφορμή θέματα που δεν μπορώ να αναφέρω):

[…]2. Εφόσον συμφωνούμε ότι Πληροφορική ≠ Microsoft, προτείνω να διερευνηθεί το κατά πόσο οι υπολογιστές στα εργαστήρια (μάθημα Πληροφορικής) και οι υπολογιστές στις τάξεις είναι απαραίτητο να τρέχουν λογισμικό της εν λόγω εταιρείας. Χρειάζεται να αναρωτηθούμε αν […] Σχολεία διδάσκεται η Πληροφορική στα πλαίσια των γενικότερων στόχων της εκπαίδευσης ή διδάσκεται απλά ως δεξιότητα η χρήση MS Windows και MS Office. Θέλουμε να ανοίγουμε δρόμους για ελεύθερα και κριτικά σκεπτόμενους ανθρώπους, ή να οδηγούμε τους νέους μαθητές σε πελατειακή δια βίου εξάρτηση από μια πολυεθνική εταιρεία, η οποία προκειμένου να πετυχαίνει τους στόχους της έχει φτάσει στο σημείο να «κλείνει συμφωνίες» με πρωθυπουργούς και κράτη, ενώ εναντίον της εκκρεμούν αρκετές υποθέσεις στη Δικαιοσύνη, τόσο στην Ευρώπη, όσο και σε άλλες ηπείρους;

Και σε άλλο σημείο του ίδιου εγγράφου

[…]Αξιότιμοι κύριοι, αγαπητοί συνάδελφοι,
Παρά τους ενδεχόμενους ενδοιασμούς κάποιων, είναι γεγονός ότι οι ΤΠΕ είναι άρρηκτα δεμένες με την εκπαιδευτική διαδικασία και αυτός ο σύνδεσμος, προϊόντος του χρόνου, θα γίνεται όλο και πιο ισχυρός. Κατά συνέπεια, ένα ιδιωτικό σχολείο προκειμένου να είναι ανταγωνιστικό, θα πρέπει να επενδύει όλο και περισσότερο στις ΤΠΕ, να καταρτίζει τους εκπαιδευτικούς του, να ερευνά και, ιδανικά, να οδηγεί τις εξελίξεις. Η Διοίκηση […] φαίνεται ότι έχει αντιληφθεί την αναγκαιότητα της εκπαιδευτικής αυτής επένδυσης, σε μια πρωτόγνωρη οικονομική συγκυρία. Απομένει η διαρκής αναζήτηση για το «πώς». Εύχομαι και ελπίζω όσα αναγράφονται σε αυτή την επιστολή να συνδράμουν θετικά προς αυτή την κατεύθυνση. Αν όχι, μου αρκεί η ηθική ικανοποίηση αφενός του εκπαιδευτικού που μάχεται για μια Παιδεία με λιγότερες εξαρτήσεις, ελεύθερη και δημοκρατική, αφετέρου του εκπροσώπου που διεκδικεί τη βελτίωση των εργασιακών συνθηκών των συναδέλφων του.

Αυτά μπορείς να τα λες στους γονιούς και στους ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ συναδέλφους.

Όσο για την περίπτωση του αρχικού ποστ, έχω ήδη ξεκινήσει online έρευνα στους συναδέλφους και συντάσσω επιστολή που θα απευθύνεται στη διοίκηση με σοβαρά επιχειρήματα, για άλλη μια φορά.

Δυστυχώς οι IT α) είτε δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι η μετάβαση είναι εφικτή, διότι μετά θα “χρεωθούν” τα μερικά μύρια που έχασε το σχολείο σε proprietary λογισμικό β) είτε δεν θέλουν να δουλέψουν για την μετάβαση είτε γ) δεν ξέρουν να το κάνουν και ντρέπονται να παραδεχτούν ότι δεν γνωρίζουν είτε δ) δεν παίζει μίζα

11 «Μου αρέσει»

Εδώ είναι εξαιρετική η τοποθέτησή σου!
Αυτός είναι και ο τελικός σκοπός, εκτός από τις δεξιότητες που παίρνουν τα παιδιά, να σκέφτονται και ευρύτερα και να μη δεσμεύονται από τις συγκεκριμένες τεχνολογίες ή μια εταιρία.

3 «Μου αρέσει»

Στο σχολείο μου φέτος πέρασα στον υπολογιστή μου Linux Mint, αλλά κανονικά με τον καθηγητή είχαμε κανονίσει να τα περάσουμε σε όλους τους υπολογιστές του εργαστηρίου (σε ένα απλό γυμνάσιο πάω, δεν έχουμε IT και τέτοιες πολυτέλειες) όμως το πρόβλημα είναι ότι η καθηγήτρια (ναι έχουμε 2 καθηγητές πληροφορικής) που έχει το εργαστήριο έλεγε ότι θα είναι δύσκολο θέμα η μετάβαση και η συντήρηση. Τέλος πάντων ο καθηγητής που κάνουμε εμείς μάθημα μαζί του με άφησε να βάλω Mint στον δικό μου υπολογιστή με δική του ευθύνη και προσπαθούμε να δείξουμε πόσο εύκολη είναι όντως η μετάβαση και πόσο πιο φθηνή. Ο δήμος Γλυφάδας μας έδωσε καινούργιους υπολογιστές πέρυσι και τουλάχιστον δεν έχουμε PC με Windows 7 στο εργαστήριο, αλλά είχαν λέει εντολή τους παλιούς υπολογιστές να τους βγάλουν άμα δεν τρέχουν Windows 10 ή οτιδήποτε που υποστηρίζεται και για αυτόν τον λόγο δεν έχουν μερικά παιδιά υπολογιστές στα μεγάλα τμήματα (π.χ. το Β1, άσχετο) ενώ άμα περνούσαμε Linux Mint που θα έτρεχε μια χαρά με από 2 μέχρι 4GB RAM που έχουν οι υπολογιστές και επεξεργαστές Intel Core 2 Duo σχετικά γρήγορους θα είχαν όλοι PC.

Τέλος πάντων μετά το τέλος της (μάλλον εκτός θέματος) ιστοριούλας μου υποθέτω ότι όλοι οι υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι στο internet με ethernet κατευθείαν στον server, οπότε θα έλεγα άμα καταφέρεις να πείσεις τους ΙΤ ή τη διοίκηση μπορείς να κάνεις γρήγορα εγκατάσταση Linux σε όλους τους υπολογιστές χρησιμοποιώντας ένα netboot image, χωρίς να χρειάζεται στικάκια και φυσική επαφή με τους υπολογιστές. Όλα γίνονται εύκολα με ένα image. Μετά για διαχείριση μεγάλων δικτύων είδα πρόσφτα αυτό στο Zorin OS newsletter: https://zorinos.com/grid/ το οποίο δυστυχώς θα είναι διαθέσιμο το καλοκαίρι και όχι τώρα. Αυτά από 'μένα

3 «Μου αρέσει»

ασχετο ισως με το θεμα. σε ενα γυμνασιο που πηγαινω , οχι ως μαθητης, στους υπολογιστες στο εργ. πληροφορικης εχει windows 7 και κρατηθητε ubuntu 12!!!

1 «Μου αρέσει»

ερωτηση κρισεως: αυτοι οι υπολογιστες ειναι συνδεδεμενοι με το ιντερνετ;
τι ρωταω τωρα, οι κακες γλωσσες λενε οτι στο ελλαντα οι τραπεζες εχουν υπολογιστες με XP στο ιντερνετ …

ναι ειναι. και διδασκουν οι καθηγητες πληροφορικης. δειχνουν ofice, libreoffice , word κλπ κλπ

Για πείτε μου τη γνώμη σας για το προσχέδιο

(έχω αφαιρέσει όλες τις αναφορές που μπορούν να ταυτοποιήσουν την ιδιωτική μονάδα)

Η λήξη υποστήριξης του λειτουργικού συστήματος Windows 7 ως αφορμή για τη μετάβαση των ψηφιακών υποδομών […] σε εναλλακτικό πρότυπο χρήσης με σημαντικά οικονομικά (και όχι μόνο) οφέλη.

Αξιότιμε κ. Διευθυντή,

[…]

1. Λογισμικό ψηφιακών υποδομών […]

Πιθανότατα να έχετε ενημερωθεί από τους ειδικούς ότι η υποστήριξη του λειτουργικού συστήματος Windows 7 από τη Microsoft έληξε στις 14 Ιανουαριου 2020. Αυτό σημαίνει ότι η πλειονότητα των υπολογιστών που υπάρχουν στις αίθουσες […] δεν θα λαμβάνουν πλέον ενημερώσεις ασφαλείας κάτι που αυξάνει καθημερινά τον κίνδυνο οι ψηφιακές υποδομές […] να αποτελέσουν στόχο εκούσιας ή ακούσιας κυβερνοεπίθεσης, κάτι που στο παρελθόν έχει συμβεί. Υποθέτω ότι αργά ή γρήγορα […] θα προχωρήσει σε αναβάθμιση του κυρίαρχου λειτουργικού συστήματος στους υπολογιστές των Σχολείων, οπότε θα σημάνει η έναρξη ενός νέου κύκλου αγορών και εξόδων τα οποία η Διοίκηση […] θα κληθεί να πληρώσει.

Δεν γνωρίζω ποιο είναι το ετήσιο κόστος για τις ψηφιακές υποδομές […], καθώς δεν μας αποκαλύπτετε τα οικονομικά στοιχεία διαχείρισης της[…], όπως όμως παραδέχτηκε ο ίδιος ο Πρόεδρος[…] σε πρόσφατη επιστολή του προς τους γονείς, ασφαλώς είναι σημαντικό.

Προς την κατεύθυνση της εξοικονόμησης πόρων, που τόσο πολύ[…] χρειάζεται, σας προτείνω για άλλη μια φορά να εξετάσετε την υιοθέτηση ανοικτού λογισμικού για τις ψηφιακές υποδομές […]Συγκεκριμένα, προτείνω, τουλάχιστον για τους υπολογιστές των τάξεων, η μετάβαση να γίνει σταδιακά σε λειτουργικό σύστημα Linux και όχι σε Windows 10, καθώς και σε εφαρμογές ανοικτού λογισμικού.

Το Linux είναι λειτουργικό σύστημα ανοικτού κώδικα (μεταξύ άλλων και δωρεάν) που δεν απαιτεί κόστος αδειών χρήσης, δεν απαιτεί αγορά σουίτας Office (ούτε και τα Windows, αλλά […] αγοράζει), δεν απαιτεί κόστος antivirus (γιατί είναι ασφαλές), δεν απαιτεί ακριβές αναβαθμίσεις σε καινούργιους υπολογιστές κ.α. Όλος ο πλανήτης χρησιμοποιεί Linux (π.χ. το Android των κινητών τηλεφώνων βασίζεται σε Linux). Το Linux χρησιμοποιείται στις περισσότερες από τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου (π.χ. Google), αλλά και από μεγάλους εκπαιδευτικούς οργανισμούς. Ως ενεργό μέλος της ελληνικής κοινότητας ανοικτού λογισμικού και χρήστης αποκλειστικά ανοικτού λογισμικού τα τελευταία 5 χρόνια, είμαι έτοιμος όποτε μου ζητηθεί να παρουσιάσω την τεχνολογία αυτή σε οποιαδήποτε επιτροπή επιθυμείτε.

Όταν, με ενέργειες του[…], καταφέραμε μία μοναδική φορά να συζητήσουμε το θέμα το 2014, η απάντηση (on the record και off the record) ήταν ότι “δεν γίνεται γιατί το Linux δεν υποστηρίζει Active Directory” και ότι οι “εκπαιδευτικοί δεν θα γνωρίζουν να το λειτουργήσουν”. Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω και με τις δύο απόψεις.

Κατ’ αρχάς, η τελευταία φορά που δεν δούλεψε το Active Directory με Linux clients ήταν το 2010. Έκτοτε έχει παρέλθει μια δεκαετία, η βιβλιογραφία δε για το πώς επιτυγχάνεται η συνεργασία αυτή υπάρχει ελεύθερη στο διαδίκτυο εδώ και χρόνια (ενδεικτικά: http://bit.ly/32jnFPY). Για να το θέσω διαφορετικά, όπως λέμε συχνά εμείς οι δάσκαλοι στους μαθητές μας, δεν υπάρχει «δεν μπορώ», υπάρχει «δεν θέλω».

Γνωρίζω ότι οι ειδικοί […] έχουν τοποθετηθεί αρνητικά όταν ερωτήθηκαν για μια τέτοια μετάβαση. Μπορώ να σκεφτώ 4 λόγους για τους οποίους υπάρχει μια τέτοια τοποθέτηση. Ο ένας είναι ότι η πρότασή μου είναι μη υλοποιήσιμη ή δεν έχει νόημα. Αν έχετε πειστεί γι’αυτό, τότε δεν χρειάζεται να έχουμε μια διά ζώσης επικοινωνία για να σας αναπτύξω τους άλλους τρεις.

Στο δεύτερο θέμα που αφορά στη χρήση από εκπαιδευτικούς, με μία γρήγορη πρόχειρη έρευνα που πραγματοποίησα στους εκπαιδευτικούς […], όταν παρουσιάστηκαν δύο στιγμιότυπα χρήσης στους ερωτηθέντες, το 80% απάντησε ότι δεν αντιλαμβάνεται κάποια λειτουργική διαφορά και ότι θα μπορούσε να εργαστεί τόσο με Windows 10 UI (User Interface) όσο και με Linux Mint Cinnamon 19.3 UI. Επίσης, στο ερώτημα «Αν σας έλεγαν ότι εγκαθιστώντας λειτουργικό Linux σε όλους τους υπολογιστές […] θα μπορούσαν να εξοικονομηθούν σημαντικά ποσά, που ενδεχομένως η Διοίκηση[…] να τα επέστρεφε στους εκπαιδευτικούς, θα δεχόσασταν οι υπολογιστές των τάξεων να τρέχουν Linux και όχι Windows;», το 39% απάντησε ότι θα δεχόταν «ακόμα και αν χρειάζεται να αλλάξει ελαφρώς τις συνήθειές του», ενώ το 25% απάντησε ότι θα δεχόταν «να δουλέψει ακόμα και με μαυροπίνακα προκειμένου να εξοικονομηθούν πόροι για να επαναχορηγηθεί κάποιο επίδομα στους εκπαιδευτικούς». Τέλος, το 29% απάντησε ότι θα δεχόταν «με προϋπόθεση να υπάρχει ίδια λειτουργικότητα». Συνολικά, το 97% των εκπαιδευτικών δέχονται να γίνει αυτή η αλλαγή στις ψηφιακές υποδομές, εάν πρόκειται να εξοικονομηθούν ποσά που ενδεχομένως θα επέστρεφαν στους εκπαιδευτικούς.

Ας εξετάσουμε λοιπόν το θέμα της λειτουργικότητας… Πώς αξιοποιούν οι εκπαιδευτικοί […]τους υπολογιστές; Ακολουθεί ο πίνακας με τις απαντήσεις:

1 Άνοιγμα PDF αρχείων. 75%
2 Άνοιγμα ή επεξεργασία αρχείων κειμένου (π.χ. MS Word, Libre Writer κ.α.) 57%
3 Άνοιγμα ή επεξεργασία λογιστικών φύλλων (π.χ. MS Excel, Libre Calc κ.α) 24%
4 Άνοιγμα ή επεξεργασία παρουσιάσεων (π.χ. MS Powerpoint, Libre Impress κ.α.) 45%
5 Άνοιγμα ή επεξεργασία εικόνων. 61%
6 Αναπαραγωγή ή επεξεργασία αρχείων μουσικής. 56%
7 Αναπαραγωγή ή επεξεργασία αρχείων video. 70%
8 Περιήγηση ή επίδειξη περιεχομένου από το Internet (μέσω Chrome, Firefox κ.α.) 64%
9 […] πλατφόρμα 68%
10 Εκτέλεση εκπαιδευτικών εφαρμογών, που είναι εγκατεστημένες τοπικά στον υπολογιστή 43%
11 Εκτέλεση εκπαιδευτικών εφαρμογών που βρίσκονται στο διαδίκτυο (μέσω browser) 42%
12 Άλλο… 2%

Σε όλα τα παραπάνω σενάρια χρήσης, πλην ενός, το Linux μπορεί να παρέχει 100% την ίδια λειτουργικότητα. Διευκρινίζεται ότι κάποια βαριά και σύνθετα έγγραφα MS Office μπορεί να ανοίξουν από Libre Office ή WPS Office με μικρές διαφορές στη μορφοποίηση, αλλά το ίδιο συμβαίνει και με έγγραφο που έχει φτιαχτεί π.χ. με MS Office 2016 και το ανοίγουμε με προγενέστερο Office σπίτι μας ή το ανάποδο είτε το ανοίγουμε με Οffice 365.

Η μοναδική περίπτωση που το Linux μπορεί να μην παρέχει την ίδια λειτουργικότητα με Windows είναι σε αυτή των windows only proprietary εφαρμογών (α/α 10 στον πίνακα, π.χ. οι εφαρμογές ξένων γλωσσών). Όμως και σε αυτό το θέμα, οι διεθνείς εκδοτικοί οίκοι π.χ. Oxford και Cambridge ήδη παρέχουν το λογισμικό τους και σε περιβάλλον Linux, ενώ ακόμα και στο σενάριο που κάποια εφαρμογή δεν παρέχεται για Linux (σήμερα, καθώς τα πράγματα αλλάζουν διαρκώς), υπάρχει η δυνατότητα εκτέλεσης με compatibility layer μέσω WINE. Αλήθεια, γνωρίζει κανείς από τους ειδικούς αν υπάρχουν και πόσες και ποιες είναι οι εφαρμογές που υποτίθεται ότι δεν θα τρέχουν σε Linux; Έγινε κάποια έρευνα και διαπιστώθηκε το ανέφικτο του πράγματος; Πολύ θα ενδιαφερόμουν να μάθω το περιεχόμενο της απάντησης σε αυτή την ερώτηση.

Σε κάθε περίπτωση, αναρωτιέμαι γιατί […] δεν μπορούν να οδηγήσουν τις εξελίξεις και να πρωτοπορήσουν σε αυτό το θέμα, ακόμα και πιλοτικά, δοκιμάζοντας ένα εναλλακτικό μοντέλο ψηφιακής υποδομής με εθελοντές εκπαιδευτικούς. Καμία αλλαγή δεν γίνεται με τρόπο μαγικό από τη μια μέρα στην άλλη και καμία βελτίωση δεν πραγματοποιείται αν απλά ακολουθούμε πεπατημένες, χωρίς την τόλμη να δοκιμάζουμε νέα πράγματα. Πόσο μάλλον, όταν υπάρχει πάντα στον ορίζοντα η δυνατότητα εξοικονόμησης σημαντικών ποσών…

2. Vendor lock-in (κλείδωμα σε προμηθευτή).

Αντιλαμβάνομαι ότι ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του και ότι εγώ δεν ασκώ Διοίκηση. Ακόμα και αν δεχτώ ότι οι απόψεις μου είναι εσφαλμένες, η Διοίκηση οφείλει να λάβει σοβαρά υπόψιν της την παράμετρο του κλειδώματος σε κάποιον προμηθευτή και τις συνέπειές της.

Vendor lock-in: In economics, vendor lock-in, also known as proprietary lock-in or customer lock-in, makes a customer dependent on a vendor for products and services, unable to use another vendor without substantial switching costs.

Πηγή: wikipedia

Απλό παράδειγμα: Έστω ότι μια εταιρεία επιλέγει να αγοράσει 1000 εκτυπωτές που συνεργάζονται μόνο με το λογισμικό Α. Στο μέλλον η ίδια εταιρεία αποφασίζει για λόγους κόστους ή λειτουργικούς να αλλάξει το λογισμικό Α σε λογισμικό Β. Συναντάει, όμως, εμπόδιο γιατί οι εκτυπωτές που αγοράστηκαν υποστηρίζουν μόνο το Α. Είτε, λοιπόν, η εταιρεία θα πρέπει να παραμείνει στο λογισμικό Α είτε να αντικαταστήσει τους εκτυπωτές της για να μεταβεί στο λογισμικό Β, με δυσβάσταχτο κόστος.

Το παραπάνω σενάριο είναι ενδεικτικό και μπορείτε να φανταστείτε τις προεκτάσεις του με οποιονδήποτε συνδυασμό υλικού και λογισμικού μεταξύ των x00-x00 υπολογιστών και πολλαπλάσιων λογισμικών που χρησιμοποιούνται […]. Εύχομαι και ελπίζω οι όποιες αποφάσεις λαμβάνονται για θέματα ψηφιακών υποδομών να εξετάζουν και το κατά πόσο οι επιλογές που γίνονται είναι διαλειτουργικές (cross-platform) ή εάν θα δεσμεύουν και μια μελλοντική Διοίκηση που θα είναι “κλειδωμένη” σε συγκεκριμένες εταιρείες.

3. Πληροφορική ≠ Microsoft

Ως εκπαιδευτικός που υπηρετεί τις γενικές και ειδικές αρχές της εκπαίδευσης, προβληματίζομαι ιδιαίτερα για την ορθότητα των επιλογών λογισμικού στους υπολογιστές των τάξεων, στους υπολογιστές των αιθουσών πληροφορικής, αλλά και το περιεχόμενο των συνοδευτικών φυλλαδίων. Επαναφέρω τον προβληματισμό μου (όπως τον είχα διατυπώσει το 2014), με αφορμή την αναφορά του Προέδρου […], σε πρόσφατη επιστολή του προς τους γονείς, περί ψηφιακής εγγραμματοσύνης: «Χρειάζεται να αναρωτηθούμε αν[…] διδάσκεται η Πληροφορική στα πλαίσια των γενικότερων στόχων της εκπαίδευσης ή διδάσκεται απλά ως δεξιότητα η χρήση MS Windows και MS Office. Θέλουμε να ανοίγουμε δρόμους για ελεύθερα και κριτικά σκεπτόμενους ανθρώπους, ή να οδηγούμε τους νέους μαθητές σε πελατειακή δια βίου εξάρτηση από μια πολυεθνική εταιρεία;»

Πρόσφατα μου προκάλεσε μεγάλη χαρά, αλλά και θλίψη, το φυλλάδιο Πληροφορικής για την ΠΕ ανταγωνιστικού ιδιωτικού σχολείου (έπεσε τυχαία στα χέρια μου) που αξιοποιεί για τη διδασκαλία της Πληροφορικής ανοικτό λογισμικό και όχι ιδιοταγές (proprietary) μιας πολυεθνικής εταιρείας…

4. Αντί επιλόγου…

[To do: Αλλαγή προλόγου και προσθήκη επιλόγου]

3 «Μου αρέσει»

Σχετικά με το θέμα της λειτουργικότητας η ένατη περίπτωση καλύπτεται από το linux απροβλημάτιστα;

2 «Μου αρέσει»

Ναι πρόκειται για το LMS (Learning Management System) των σχολείων (π.χ. moodle). Δεν είναι βασισμένο σε moodle, αλλά δεν χρειάζεται να γράψω ποιο είναι. Η πρόσβαση γίνεται μέσω browser. Συνεπώς η πρόσβαση είναι απροβλημάτιστη μέσω Linux.

1 «Μου αρέσει»

Ένα άλλο θέμα που θα με απασχολούσε προσωπικά αν διαχειριζόμουν υπολογιστές σχολείου είναι εκτός από το ιδιοταγές λογισμικό η παρακολούθηση που παραβιάζει την ιδιωτικότητα των μαθητών στο ίντερνετ και οι διαφημίσεις. Και τα 2 χρησιμοποιούνε παραπάνω πόρους από τους ήδη αδύναμους υπολογιστές που διαθέτουν τα σχολεία, και κάνουν την όλη εμπειρία πιο αργή. Στον υπολογιστή μου στο εργαστήριο με 4GB RAM και έναν απλό διπύρηνο να ανοίγει κάτι βασικές εφαρμογές έκανα σύγκριση Linux vs Windows Και τα Linux είναι μακράν πιο γρήγορα. Έχω σώσει πάνω από μισάωρο ανοίγοντας εφαρμογές εδώ και 4 μήνες που έχω κάνει την εγκατάσταση. Επίσης μπορώ με την ησυχία μου να διαχειριστώ εφαρμογές γρηγορότερα από τους άλλους με Windows και επίσης με όλες τις εφαρμογές που χρειάζονται προεγκατεστημένες έσωσα και χρόνο εγκατάστασης, άρα λίγοτερη ώρα να το στήσω. Τέλος έχω σημαντικές ενημερώσεις είτε ασφαλείας είτε σταθερότητας και μπορώ να τις κάνω χωρίς να διακοπεί η εργασία που κάνω, άρα δεν χάνω καθόλου χρόνο. Έχω δει περιπτώσεις ενημέρωσης Windows όσο άνοιγαν οι υπολογιστές, έχοντας αρκετή καθυστέρηση μαθήματος.

1 «Μου αρέσει»

Στη δικιά μας περίπτωση η πρόσβαση στο διαδίκτυο γίνεται μέσω proxy server που υπάρχει στη Διοίκηση. Οι διαφημίσεις (και το υπόλοιπο μισό internet δυστυχώς) είναι κομμένες ούτως ή άλλως.

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε μια πιθανή μετάβαση.

Το κείμενο θεωρώ ότι είναι άψογο! Και στο κάτω, κάτω μια μικρή δοκιμή δεν κοστίζει τίποτα μπορεί όμως να σώσει πολλά χρήματα…

2 «Μου αρέσει»

Ναι αλλά έχεις επίσης παρακολούθηση και bloatware προεγκατεστημένο που σου τρώει πόρους. Και στο σχολείο που πηγαίνω μέσω proxy γίνεται η πρόσβαση αλλά συνήθως στο λειτουργικό οι διαφημίσεις μένουν και ούτως ή άλλως έχω τα παραπάνω άχρηστα.

1 «Μου αρέσει»