Manjaro, σύντομες ερωτήσεις αρχαρίου

Manjaro (kde /5.9.8-2)

φανερά kernel boot messages
διαβάζοντας εδώ, δεν βρίσκω τι αλλάζω για εμφάνιση ΚΑΘΕ φορά όσων συμβαίνουν, δλδ όσα μπορώ μετά boot να δω πχ με sudo dmesg.

GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_TIMEOUT=3 (αλλαγή μου από 10)
GRUB_TIMEOUT_STYLE=menu (αλλαγή μου από hidden)
GRUB_DISTRIBUTOR="Manjaro"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet apparmor=1 security=apparmor resume=UUID=[μια αλφαριθμητική σκουλήκα] under'log_priority=3" (αλλάζω το quiet ή τα επόμ κινέζικα?**)
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

…μετά περιλαμβάνει διάφορες εντολές από τις οποίες πείραξα (έχω κάνει grub backup file) μόνο το beep, κάπου όμως λέει…

GRUB_TERMINAL_INPUT=console
#GRUB_TERMINAL_OUTPUT=console (απενεργοποιημένο)

απ’ ότι διαβάζω (κι αφού δεν περιέχει την γενική grub_terminal), καταλαβαίνω σωστά ότι απλά πρέπει να το ενεργοποιήσω ή θ’ ανατιναχτώ? μην με στείλετε στο info -f grub, χάθηκα ήδη κι εκεί…

**στο mx μου δίνει ένα απλό "quiet splash" που αφαίρεσα κι έτσι βλέπω πλέον το παραλήρημα :P όμως εκεί πάλι δεν μου παίζει beep η GRUB_INIT_TUNE="480 440 1", γιατί γιατρέ μου?


…διάολε, βρήκα το discourse-linebreak, κι έχασα το link… έπρεπε κ κενή γραμμή μετά εντολή < /br> (χωρίς κενό)? που πήγε το αρχαίο μου null-ascii255??


ssd trim:
τσεκάρω με sudo systemctl status fstrim.timer κι ενεργοποιώ με sudo systemctl start fstrim.timer, επειδή (κόπια με το μάτι) :

Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/fstrim.timer; disabled; vendor preset: disabled)
Active: inactive (dead) (…rip :P )
Trigger: n/a
Triggers: * fstrim.service
Docs: man:fstrim

μετά ενεργοποίηση, επιστρέφει πάντα ενεργό (αλλά έως reboot):

Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/fstrim.timer; disabled; vendor preset: disabled)
Active: active (waiting) since Sat 2020-11-21 18:47:29 EET; 4s ago
Trigger: Mon 2020-11-23 00:54:37 EET; 1 day 6h left
Triggers: * fstrim.service
Docs: man:fstrim

μετά reboot πάλι απενεργοποιημένο (επειδή δεν ξαναδώθηκε η εντολή κατά το νέο bootup /ή δεν τηρείται κάποια προγραμματισμένη πάγια διεργασία?). χρειάζομαι το αντίστοιχο win-task-scheduler, ώστε να θεσπίσω την επαναλληψιμότητα ή είναι αλλιώς εδώ τα πράγματα? btw, τι εννοεί “waiting since XX ago?!” (mcfly-timemachine?)

Βγάλε το quiet. Σου προτείνω να βάλεις το grub-customizer

2 «Μου αρέσει»

Πιθανότατα δεν έχεις εγκατεστημένο το sox.

Οι εντολές είναι:

  • systemctl status xxx (ΔΕΝ χρειάζεται το sudo για εντολές που απλά προβάλλουν μια κατάσταση)

  • sudo systemctl start xxx για να εκκινήσεις το service ή το timer (ακριβώς αυτό που έκανες δηλαδή αλλά όχι αυτό που θέλεις)

  • sudo systemctl enable xxx για να ενεργοποιήσεις το service ή το timer (αυτό που θέλεις αλλά δεν έκανες)

Αυτά για αρχή.

3 «Μου αρέσει»

παραξενο μου φαινεται αυτο με το beep. Εγω εχω ουτως ή άλλως τη sox αλλά δε θυμαμαι να ειχα τετοιο προβλημα. Ομως αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι: δεν πηγες μεσω mx boot options για να αφαιρεσεις το splash και να δεις το «παραληρημα»; (ειναι χρησιμο το «παραληρημα» αν και μπορει να μην ειναι ομορφο…)

1 «Μου αρέσει»

Το grub φορτώνει πριν το λειτουργικό. Το περισσότερο υλικό είναι ακόμα σε μια κατάσταση μη χρήσης, καθώς δεν έχει αναλάβει ακόμα ο πυρήνας να φορτώσει τους οδηγούς και να το αρχικοποιήσει. Στον ένα υπολογιστή μου έχω μια εξωτερική κάρτα ήχου συνδεμένη στο USB πως θα μπορούσε το grub να γνωρίζει πως να μιλήσει σε αυτήν;

Οπότε το grub παίζει τους ήχους χωρίς την κάρτα ήχου. Χωρίς την κάρτα; Πως μπορεί να γίνει αυτό; Ας δούμε μερικούς ήχους μπας και βγάλουμε άκρη. Γιατί αυτή η μυστηριώδης σύνταξη αντί για να παρέχουμε κάποιο αρχείο ήχου;

παραδείγματα ήχων
# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"
# On Wisconsin!
#GRUB_INIT_TUNE="600 294 5 277 2 330 4 294 5"
# Close Encounters
#GRUB_INIT_TUNE="220 900 2 1000 2 800 2 400 2 600 3"
# Twinkle, Twinkle
#GRUB_INIT_TUNE="300 294 1 294 1 440 1 440 1 494 1 494 1 440 2"
# Super Mario
#GRUB_INIT_TUNE="200 334 1 334 1 0 1 334 1 0 1 261 1 334 1 0 1 392 2 0 4 196 2"
# Close Encounters
#GRUB_INIT_TUNE="220 900 2 1000 2 800 2 400 2 600 3"
# Fuer Elise
#GRUB_INIT_TUNE="480 420 1 400 1 420 1 400 1 420 1 315 1 370 1 335 1 282 3 180 1 215 1 282 1 315 3 213 1 262 1 315 1 335 3 213 1 420 1 400 1 420 1 400 1 420 1 315 1 370 1 335 1 282 3 180 1 215 1 282 1 315 3 213 1 330 1 315 1 282 3"
# Star Wars: Imperial March
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 4 440 4 440 4 349 3 523 1 440 4 349 3 523 1 440 8 659 4 659 4 659 4 698 3 523 1 415 4 349 3 523 1 440 8"
# Wolfenstein 3D
#GRUB_INIT_TUNE="300 131 1 196 1 196 1 196 1 294 1 196 1 294 1 196 1 131 1"
# Mall (Nothing Special)
#GRUB_INIT_TUNE="180 440 1 554 1 659 1"
# My Little Pony
#GRUB_INIT_TUNE="2400 587 18 554 4 587 8 659 12 587 16 0 10 587 4 659 4 740 8 587 4 784 12 740 8 659 8 587 4 740 20 587 40"
# Shave and a Haircut
#GRUB_INIT_TUNE="400 523 2 392 1 392 1 440 2 392 2 1 2 494 2 523 2"

Είναι μια σειρά απο νότες εκφρασμένες σαν τριπλέτες (συχνότητα, διάρκεια, pitch). Αν σας θυμίζει κάτι σηκώστε το χέρι, αν δυσκολευτήκατε από τους ρευματισμούς το βρήκατε.

Ε λοιπόν μπορεί δεν βγάζει μόνο η κάρτα ήχου ήχους από τον υπολογιστή, υπάρχει και το μεγαφωνάκι. Σε όσους υπολογιστές έχουν ακόμα κάτι τέτοιο, γιατί πολλοί δεν έχουν καν στις μέρες μας. Άρα αν θέλεις να παίξει ήχους θα πρέπει να συνδέσεις ένα μεγαφωνάκι στην μητρική.

Σε τι θέλουμε λοιπόν το sox στο να μετατρέψουμε τους αριθμούς αυτούς σε κυματομορφή, ώστε να μπορεί να τους παίξει η κάρτα του υπολογιστή, όταν κάνουμε τις δοκιμές μας.

Προειδοποίηση: Δεν έχω πειραματιστεί καθόλου με τον ήχο στο grub, οπότε τα παραπάτω είναι αποτέλεσμα λογικής σκέψης και όχι πειραματισμού.

1 «Μου αρέσει»

και εγω δεν ξερω τι ρολο παιζει η sox σε αυτο, υπαρχει και η speaker-test αν θελει να τεσταρει το ηχειο πχ

speaker-test -t sine -f 500 -l 1

προσοχη μη το βαλετε δυνατα

Αλλά αν ειναι θεμα καρτας ηχου ισως να δοκιμασει το εργαλειο mx select sound οπου διαλεγει καρτα ηχου (λεω εγω τωρα)

1 «Μου αρέσει»

Όταν είμαστε σε περιβάλλον grub, δεν έχουμε λειτουργικό σύστημα, δεν έχουμε οδηγούς υλικού, (πέραν κάποιας στοιχειώδους συμβατότητας με ένα IBM PC της προηγούμενης χιλιετίας), άρα και ούτε πρόσβαση στην κάρτα ήχου.

1 «Μου αρέσει»

!! παίδες χίλια ευχαριστώ, δεν έχω βρει χρόνο, αύριο ελπ να τα δω, να απαντήσω και να σας… ξαναπροβληματίσω :D ευχαριστώ !!

λοιπόν, ένιωσα τρομερός χάκερ όταν είδα το παραλλήρημα :P (δεν μπορώ τις σικάτες παγωμένες οθόνες που δεν ξέρω αν κόλλησε /ειδικά σε φορητούς με απουσία hdd-led, οπότε μου παρείχες το ηρεμιστικό μου :P ).

τέλεια, ενεργοποιήθηκε! (απόλυτα λογική η διαφοροποίηση αλλά δεν την είχα φανταστεί).

(κάνα hint, pls?), μιλάμε για το sox και το τρέχω κάπως έτσι? :)

η εντολή αποδίδει μια χαρά (χρήσιμη, σημειώνεται κι αυτή!). είναι macbook οπότε ξεκινώντας, πριν οτιδήποτε, κάνει tada (bydef, rom φαντάζομαι, πριν καν efi), άρα ηχεία παίζουν εξ’ αρχής. αλλά η tune δεν ακούγεται στο “welcome to grub” (mx)msg. ανοίγω deb-thread…

από reviews, είχα αποφασίσει πως το mx σίγουρα κάπου θα το χρησιμοποιούσα, οπότε ποτέ δεν επαιξα vm (go figure). native το άφησα μόνο στο install επειδή δοκίμαζα απλά τι θα δεχτεί το mac γιατί πχ το manjaro (iso)stick πάγωνε. όμως τώρα καταλαβαίνω ότι θα μπορούσα στο mx-boot-options /messages-section, να είχα δώσει απλά “very detailed”, όπως σωστά είπες. ωραία φιλική απλούστευση και με 3 διαβαθμίσεις! (από null έως quiet hush).

έβαλα και grub customizer από mx-package-installer, όπως προτείνεις (στο δίπλα tab μου). mx φίλε, τι ωραίο!!



επόμενες απορίες:

. καταλαβαίνω σωστά ότι το kde-wallet είναι ένα bitwarden-like app?

. οτι τα timers στο systemd-settings είναι το αντίστοιχο win-task-scheduler που έψαχνα? να ρωτήσω τι κάνει καθένα, επιγραμματικά (ή που τα ψάχνω ας πούμε σωστότερα?). θα έχω ειδοποίηση όταν τρέχουν ή σιωπηλά? (κι αν reboot, θα διακόψω κάτι με ζημιά?)

πχ. pamac-mirrorless, systemd-tmpfiles-clean, shadow, logrotate, pamac-cleancashe, pkgfile-update, man-db ?

. σε win απενεργοποιούσα το indexing για να μην φθείρει ssd άδικα. εδώ (kde) η αντίστοιχη ρύθμιση δεν “άκουγε” στην απενεργοποίηση του home-indexing κι επανεμφανιζόταν. ψάχνω κάτι τέτοιο? (αν έχεις εικόνα πόσο δεν σταματάει να λιώνει το δίσκο το win), πόσο επίπονο είναι εδώ το indexing, έχω λόγο απενεργοποίησης?

. γενικά, όταν κρασάρει (εφαρμογή ή το σύστημα), αφήνει ανοιχτά αρχεία? και πως τα βρίσκω? bleachit?

. σε win πάντα είχα “utls”-(root)dir για τα portable-apps ή άλλα μικροπρογράμματα που ήθελα να είναι εκεί. ποιο είναι το ενδεδειγμένο σημείο δίσκου που μπορώ να διατηρώ ένα τέτοιο dir για manual-installs αλλά να το συμπεριλαμβάνει το όποιο backup-program, εφόσον όμως θέλω να εξαιρεί το home?

. αν θέλω να ομαδοποιήσω κάποιες cli-εντολές, ώστε να τις τρέχω με shortcut ονομασίας νέας εντολής (πχ η “vassilakis” να τρέχει 3 άλλες διαδοχικά), είναι αυτό που ψάχνω?

καλό βράδυ κι ευχαριστώ!!

δεν εχω ιδεα τι ειναι τα timers στο systemd-settings, μπορει να ειναι αυτο που ψαχνεις, αλλά καλο θα ηταν ουτως ή άλλως να δεις τις εντολες at , cron, anacron .
Υπηρχε και προγραμμα με gui, νομιζω λεγοταν gnome-scheduler αλλά καιρο εχω να το δω :slight_smile:

γενικα καλο ειναι να μαθεις τι κανει το bleachbit πιο καλα πριν το χρησιμοποιησεις γιατι πιθανοτατα δε θα σου βγει σε καλο να μαθεις «παιζοντας» με αυτο :slight_smile:

ναι γενικα

1 «Μου αρέσει»

Σύντομη απάντηση: ΟΧΙ

Το τι ακριβώς θα συμβεί σε κάθε περίπτωση πχ κόβεται το ρεύμα εξαρτάται από το σύστημα αρχείων αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα ειδικά με το ext4 πάντα απλά αυτοδιορθωνόταν.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι αν και ειδικά το baloo δεν είναι κακή ιδέα να το απενεργοποιήσεις

balooctl disable

όχι όμως γιατί έχει καμμία σχέση με τον ssd αλλά επειδή μού έχει συμβεί να πάθει αμόκ και έτσι και αλλιώς δεν έχω καταλάβει τι κάνει.

1 «Μου αρέσει»

Ναι, αλλά μόνο για εγαρμογές που συνεργάζονται με αυτό. Όχι για ιστοσελίδες κλπ.

Τα timers είναι το αντίστοιχο του cron στο Linux αλλά πιο ευέλικτα από αυτό. Η επίσημη τεκμηρίωσή τους είναι εδώ. Αντίστοιχα του Windows Task Scheduler είναι το GNOME Schedule ή το ομώνυμο Task Scheduler σε Plasma (System Settings → Startup and Shutdown → Task Scheduler).

Αυτό ίσχυε για τις πρώτες γενιές των SSDs. Οι σύγχρονοι έχουν διάρκεια ζωής όση και ένας συμβατικός HDD. Επιπλέον, το indexing δε λειτουργεί συνεχώς. Θα καταγράψει ό,τι χρειάζεται και θα σταματήσει, με στιγμιαία διαλείμματα όταν προκύψει κάποια αλλαγή ή δημιουργία αρχείου.

Παραδοσιακά χρησιμοποιούνται τα /usr/local και /opt για προγράμματα και εφαρμογές που δεν αποτελούν μέρος του συστήματος/δεν έχουν εγκατασταθεί με τον διαχειριστή πακέτων. Όμως, η ορθότερη πρακτική είναι να δημιουργήσεις έναν φάκελο στο $HOME σου (π.χ. $ΗΟΜΕ/.bin ή $HOME/.local/bin) για τέτοιου είδους εκτελέσιμα.

Θα φτιάξεις ένα script που θα τις περιέχει. Πρόσεξε όμως αν θέλεις να εκτελούνται με τη σειρά ή παράλληλα, όπως επίσης και αν έχει σημασία η δεύτερη εντολή π.χ. να εκτελεστεί μόνο αν η πρώτη έχει εκτελεστεί χωρίς μήνυμα λάθους. Μια γρήγορη ιδέα μπορείς να πάρεις εδώ.

Το baloo ευρετηριάζει αρχεία (που βρίσκονται στους φακέλους που θα του υποδείξουμε) σύμφωνα με την ονομασία τους αλλά μπορεί προαιρετικά να συμπεριλάβει και το περιεχόμενό τους, ώστε να τα αναζητούμε με κάποια λέξη ή φράση που περιέχουν, ακόμα κι αν δε θυμόμαστε την ονομασία τους. Επίσης, βοηθάει στην σύνδεση των αρχείων με ετικέτες.

1 «Μου αρέσει»

διάβασα σύμφωνα με οδηγίες σου κι ευχαριστώ! :)

ισχύει ότι λόγω απείρως χαμηλότερου γενικού κόστους, πραγματικά δεν υπάρχει λόγος. όμως… οι σύγχρονοι ssd “χαμηλότερου κόστους” με τριπλά ή τετραπλά κελιά φθείρονται απείρως περισσότερο (ακόμα κι οι 3d vnand). όμως… εμπειρικά, συνήθως καίγονται randomly κι όχι λόγω μείωσης ζωής από φθορά #true όμως… φύλαγε τα ρούχα σου :P anyway, ο καμμένος από win (όπου το indexing δουλεύει υπερωρίες λόγω και πάρα πολλών παρασκηνιακών εργασιών (chk scheduled tasks σε clean-install κ θα τρομάξεις)), απλά προσέχει ;) σε κάθε περίπτωση, (περί cpu-load) από manjaro-forum καταλαβαίνω πως κάποιοι δεν ξεχωρίζουν την διαφορά αρχικού indexing ή αν το έχουν αφήσει να ψάχνει περιεχόμενα κάθε εγγράφου και κάθε bookmark και κάθε ψίχουλου, οπότε αντί να το ρυθμίσουν απλά γκρινιάζουν. τέλος, παίζει να κρίνουν από indicators με ανανεώση 1sec οπότε δεν βλέπουν το διαδοχικό instant load-peaking αλλά 3min σχεδόν σταθερό μεγάλο φόρτο πχ. anywayz, έχεις ένα δίκιο :)

επιβεβαιώνεται από όσα διάβασα! απλά θέλω να εξαιρέσω εντελώς το home από backup (άρα μάλλον όχι εκεί). εδώ όμως έρχεται μία νέα ερώτηση:

  • το manually home backup (εκτός του δικού μου data-tree, που το ξέρω), να περιλαμβάνει κι όλα τα κρυφά κ φανερά συστημικά αρχεία ώστε σε reinstall (κ των εφαρμογών) να έχω τις ρυθμίσεις μου? (αφού δεν θέλω ξεχωριστό partition). το κάνει κανείς αυτό?

έφτιαξα ένα (το κανα exec, το 'βαλα στο path κτλ), αλλά όταν τις δίνω χειροκίνητα κάθε μία, η δουλειά μου γίνεται =καταλήγω χωρίς ιστορικότητα πατώντας πάνω βελάκι. όταν τρέχω το script η οθόνη μεν καθαρίζει, το μήνυμα εμφανίζεται (άρα δουλεύει) αλλά η history δεν καθαρίζει την μνήμη. γιατί? :)

#clear history & screen
#!/bin/bash
clear
echo "Ready"
history -c
history -w
history -c

(ευχαριστώ και καλό ΣΚ)

Δε θα σου απαντήσω πως να διορθώσεις τoν ανωτέρω κώδικα, αντ’αυτού θα σε παραπέμψω στο άρθρο που είχα γράψει τον καιρό των μνημονίων :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Ένα συνηθισμένο λάθος είναι να αφήνουν τον baloo με τις default ρυθμίσεις ή/και να είναι ενεργοποιημένη από τη διανομή η ευρετηρίαση του περιεχομένου των αρχείων.

Αυτό μπορεί να συμπεριλάβει στο indexing αρχεία μεγάλου μεγέθους (βίντεο, συμπιεσμένα κλπ.), όπως και αρχεία σε εξωτερικούς δίσκους. Αν λοιπόν έχουμε κάπου ένα .sql αρχείο των 17 GB και δεν το έχουμε αποκλείσει από την ευρετηρίαση, δε φταίει το baloo που προσπαθεί να ευρετηριάσει το περιεχόμενό του και ως αποτέλεσμα έχουμε μεγάλο load.

Το κάνει όποιος δε θέλει να ξαναρυθμίζει τα πάντα απ’ την αρχή (άρα είναι μια καλή πρακτική). Δε χρειάζονται όμως όλα τα κρυφά αρχεία. Π.χ. τον φάκελο $HOME/.config έχει νόημα να τον πάρεις ολόκληρο, όχι όμως και τον $HOME/.cache.

Σε κάθε περίπτωση, αποφασίζεις τι έχει σημασία για εσένα προσωπικά να διατηρηθεί σε περίπτωση επανεγκατάστασης και αναλόγως επιλέγεις τι θα περιέχει το backup σου.

Υποχρεωτική υπενθύμιση: 1 backup = κανένα backup, backups που βρίσκονται όλα στον ίδιο δίσκο είναι επισφαλή και τα backups είναι σαν τη γάτα του Schrödinger. Δεν ξέρεις αν είναι σωστά μέχρι να επαναφέρεις κάποιο επιτυχώς.

EDIT: για την τελευταία σου ερώτηση, το περιβάλλον όπου εκτελείς εντολές στο τερματικό και το αντίστοιχο όπου εκτελούνται τα scripts δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Μπορείς να διαβάσεις περί interactive - non-interactive shell.

1 «Μου αρέσει»

μπορώ να σηκώσω αυτούσιες και τις ρυθμίσεις ενός προγράμματος ((πχ ολόκληρο φάκελο thunderbird), να τις κοπιάρω σ’ άλλο pc (πιθανότατα με ίδια διανομή, ίδιο όνομα χρήστη) στο αντίστοιχο $HOME/.config, γλυτώνοντας το re-setting?!

ακριβώς! αλλά μην ανησυχείς, παίζει (λόγω επαγγέλματος) να έχω πλέον την πιο λεπτομερή (χειροκίνητη) διαδικασία backup όλων σας :P

έχει όμως σημασία ΚΑΙ ποιο πρόγραμμα τερματικού χρησιμοποιώ? (υποθέτω όχι). λοιπόν, άλλο ένα θέμα μελέτης! ;) :P

σ’ ευχαριστώ (εσένα κι όλους) για τον κόπο να διαμοιράσεις γνώση. σαφώς κ θα το τιμήσω …αμέσως τώρα! :) (αλλά αν δεν καταλάβω, αανγκαστικά θα επανέλθω :( )

1 «Μου αρέσει»

Φυσικά μπορείς. Η διανομή δεν παίζει ρόλο και μπορείς πάντα να μεταφέρεις τα δικαιώματα σε τυχόν διαφορετικό χρήστη. Το μόνο που παίζει ρόλο είναι η έκδοση της εφαρμογής, ώστε να υπάρχουν όλες οι ρυθμίσεις που μεταφέρθηκαν.

Δεν έχει σημασία το πρόγραμμα τερματικού, έχει όμως το shell. Τυπικά, το βασικό shell μιας διανομής είναι το /bin/sh, το οποίο με τη σειρά του είναι σύνδεσμος προς το /bin/bash (ή στο /bin/dash για το Debian και αρκετές *based διανομές) και αυτό καλείται από το πρόγραμμα τερματικού. Υπάρχουν όμως διάφορα άλλα shells (π.χ. zsh, fish, csh) με μικρές ή μεγαλύτερες διαφορές ως προς τις λειτουργίες τους και τη συμβατότητα με το bash.

Αυτά δε σε ενδιαφέρουν σε πρώτη φάση και τα ανέφερα απλά «εγκυκλοπαιδικά». Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ότι όταν ανοίγεις τερματικό και τρέχεις κάποια εντολή, αυτή εκτελείται στο περιβάλλον του χρήστη που την έτρεξε και σύμφωνα με τα δικαιώματα αυτού. Ένα script όμως δεν τρέχει απαραίτητα το ίδιο (αφού δεν το ζητάει άμεσα ο χρήστης στο τερματικό του), γι’ αυτό μπορεί η ίδια ακριβώς εντολή να έχει κάπως διαφορετική λειτουργία ή να μην εκτελείται καν.

1 «Μου αρέσει»

διάβασα, δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα πολλά αλλά όχι κ τπτ :P

δίνοντας [[ $- == *i* ]] && echo 'Interactive' || echo 'not-interactive παίρνω "Interactive",

δίνοντας shopt -q login_shell && echo 'login' παίρνω "not-login",

δίνοντας shopt | grep login_shell παίρνω "login_shell off".

καταλαβαίνω πως η history απλά δεν τρέχει (στο interactive περιβάλλον μου), αλλά δεν ξέρω κ πως να την κάνω να τρέξει όμως… :(

καλησπέρες,

kernel messages:
θέλω να διαβάσω τα μηνύματα εκκίνησης κατά την εκκίνηση (όχι μετά, με journalctl -b & dmesg πχ), πως μπορώ να παγώσω την ροή οθόνης, pls?
Ctrl+s & +q, από εδώ, δεν…

grub:
(μέσω customizer), δίνω διαφορετικό background αρχείο (αφού το έχω μεταφέρει στον σχετικό φάκελο), αλλά δεν το εμφανίζει (σωστή ανάλυση κτλ). φταίει που ισχύει κι η αμέσως επόμενη γραμμή theme? πρέπει να μην έχει ορισμένο theme για ν’ ακούει το απλό background image? /τότε γιατί δεν το βγάζει ανενεργο?

στην γραμμή gfxmode, άλλαξα το απλό “auto” σε “1920x1080x32,1280x780x32,auto”, καταλαβαίνω σωστά ότι έδωσα 2 καρφωτές αναλύσεις που αν είναι αδύνατες τότε μόνο θα καταλήξει σε auto επιλογή ή επειδή υφίσταται στην ίδια γραμμή η “auto” καταλήγει ν’ ακυρώνει τις υπόλοιπες? /τα 32 (χρώματα?) μπορούν να παραληφθούν από τον ορισμό?

window manager(?)
το dolphin, όπως και τα περισσότερα προγράμματα θυμούνται τις θέσεις που υπήρξαν κλείνοντας και τις ανακαλούν. άλλα, σαν το grub customizer πχ, ανοίγουν σε τυχαίες θέσεις. συνηθισμένο? που διαβάζω από τι εξαρτάται και πως ορίζεται?

Ενώ έχω χρησιμοποιήσει το GRUB Customizer, νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις κάποιες αλλαγές είναι να αλλάξεις τα αρχεία χειροκίνητα

Για να αλλάξεις το background, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις το αρχείο theme.txt στο /usr/share/grub/themes/[όνομα theme] και πιο συγκεκριμένα το desktop-image: [όνομα-αρχείου].jpg (υποστηρίζονται και τα αρχεία png).

Για το gfxmode δε μπόρεσα να βρω αρκετό documentation παρά μόνο αυτό, καθώς δεν έχω δοκιμάσει να το αλλάξω από το auto. Μπορείς να ρυθμίσεις μόνο την ανάλυση της οθόνης χωρίς το bit depth.

Όσον αφορά το τελευταίο κομμάτι της ερώτησης, γενικά δε συμπεριφέρονται όλα τα προγράμματα το ίδιο σε διαφορετικούς window managers. Συχνά προγράμματα που είναι γραμμένα με GTK+ δεν συμπεριφέρονται ακριβώς όπως πρέπει σε περιβάλλον βασισμένο σε Qt και αντίθετα.

1 «Μου αρέσει»