Manjaro με window manager αρχάριος σε windows managers

Παιδιά είμαι σχετικά νέος στο Linux και τις rolling διανομές. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με τον συγκεκριμένο window manager. Ξέρω να κάνω την εγκατάσταση με το architect. Απλά δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει window manager.

2 «Μου αρέσει»

Δεν έχεις πει τι ακριβώς θες να βάλεις και φαίνεται ότι δεν ξέρεις τι σημαίνει “window manager” γιατί όποιο γραφικό περιβάλλον και να έχεις χρησιμοποιήσει κάποιον window manager είχε. Πχ το KDE έχει το kwin, το Xfce έχει το xfwm και πάει λέγοντας.

1 «Μου αρέσει»

Xfce και KDE έχω χρησιμοποιήσει αλλά θέλω κάτι ελαφρύ σχετικά. Δεν ξέρω τι είναι ο window manager. Αφού είπα είμαι αρχάριος.

window manager είναι ο διαχειριστής παραθύρων. Κάθε γραφικό περιβάλλον κάνει διαχείριση παραθύρων. Υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί window manager.

Το πρώτο πράγμα που θα έλεγα είναι σταμάτα να διαβάζεις αυτήν την στιγμή, σταμάτα να ρωτάς γνώμες και απλά δοκίμαζε πράγματα. Μην ρωτάς γνώμες για να μάθεις, ρώτα συγκεκριμένα πράγματα. Πχ «θα έχω πρόβλημα» ρωτάς γνώμη και δεν λες είπες απολύτως τίποτα συγκεκριμένο. Καλύτερη ερώτηση είναι: «τι είναι ο window manager».

Το άλλο θέμα είναι γιατί θέλεις κάτι «ελαφρύτερο». Έχει σημασία. Μπορεί στην πράξη τελικά να μην κερδίσεις τίποτα (σε σχέση με το KDE). Πάντως για ελαφρύτερο γραφικό περιβάλλον σε manjaro μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στις Community Editions και από αυτές θα έλεγα δες το openbox.

7 «Μου αρέσει»

Για αρχή θέλεις κάτι σχετικά απλό όπως ο i3 ή ακόμα καλύτερα το openbox. Απέφυγε μάλλον περιπτώσεις τύπου dwm, xmonad ή qtile που απαιτούν στοιχειώδη γνώση c, haskell ή python αντίστοιχα για να ρυθμιστούν. Μια επίσης ενδιαφέρουσα περίπτωση είναι ο bspwm, αλλά προτείνω να του ρίξεις μια ματιά αφού ασχοληθείς για κάποιο χρονικό διάστημα με window managers.

2 «Μου αρέσει»