Manjaro με μαύρη οθόνη μετά από αλλαγές σε .conf

Άλλαξα μηνχάνημα πρόσφατα και πήρα Ryzen 9 3900X.
Έστησα καθαρό Manjaro 20 KDE Plasma κι όλα καλά.
Σήμερα ξεκίνησα τη διαδικασία να στήσω το KVM (vfio) και έκανα τα παρακάτω βήματα:

1. boot kernel parameters:
amd_iommu=on iommu=pt vfio-pci.ids=10de:1b06,10de:10ef,14e4:1677 systemd.unified_cgroup_hierarchy=1
  1. reboot
  2. check with: sudo dmesg | grep -i -e DMAR -e IOMMU
  3. sudo nano /etc/modprobe.d/vfio.conf
    options vfio-pci ids=10de:1b06,10de:10ef,14e4:1677
  4. sudo nano /etc/mkinitcpio.conf
    MODULES=(… vfio_pci vfio vfio_iommu_type1 vfio_virqfd …)
    HOOKS=(… modconf …)
  5. sudo mkinitcpio -P
  6. reboot

Μετά το reboot, φορτώνει grub, επιλέγω αυτό που θέλω (δοκίμασα και τις fallback επιλογές) και παίρνω μαύρη οθόνη. Για την ακρίβεια 3 μαύρες οθόνες, αφού η μία είναι στην κάρτα που κάνω passthrough και η άλλες 2 στην 2η VGA.

Σε αυτή τη φάση δε μπορώ να κάνω τίποτα, ή για να το θέσω καλύτερα, δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω.

Κάθε συμβουλή, ευπρόσδεκτη,

Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις boot σε text mode:


για την περίπτωση που είναι θέμα γραφικού περιβάλλοντος, και από εκεί να αναιρέσεις τις αλλαγές που έκανες.
Αν αυτό δε λειτουργήσει, τότε μπορείς με κάποια διανομή που έχει live περιβάλλον(δεν ξέρω αν το manjaro λειτουργεί και live), και με chroot να αναιρέσεις από εκεί τις αλλαγές.
1 «Μου αρέσει»

Δε δούλεψε ούτε το text mode…
Μπήκα με το live CD, και προσπαθώ να δουλέψω το chroot, χωρίς αποτέλεσμα.
Έκανα τις αλλαγές στα conf αλλά πρέπει να τρέξω το mkinitcpio πάλι…
Δε μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει το chroot.
Κάνω mount το root partition αλλά όταν τρέχω “chroot /mnt/nvme1n1p3” (δοκίμασα και “chroot /mnt”) παίρνω “No such file or directory”

Edit: sorry, με “chroot /mnt” παίρνω “Operation not permitted”

To chroot σε βάζει στο εγκατεστημένο σύστημα. Θα πρέπει να το τρέξεις με δικαιώματα root. Μάλλον γι’ αυτό παίρνεις “Operation not permitted”. Θα πρέπει πριν μπεις να κάνεις mount και κάποιους άλλους καταλόγους. Αν μπαίνεις από το live cd του manjaro δοκίμασε το arch-chroot(πιθανόν να το έχει), το οποίο τα κάνει αυτά αυτόματα. Διαφορετικά κάνε μια αναζήτηση για chroot στο google για να δεις πως λειτουργεί και τι πρέπει να κάνεις. Υπάρχουν πολλές σχετικές αναφορές και οδηγοί(ακόμη και σε ελληνικά).

Αφού κάνεις unmount με την εντολή sudo umount -Rl /mnt:

  1. su - (θα ζητήσει κωδικό)
  2. mount /to/root/partition /mnt (θα βρεις το root partition με την εντολή lsblk)
  3. cd /mnt
  4. mount -t proc /proc proc/
  5. mount --rbind /sys sys/
  6. mount --rbind /dev dev/
  7. mount --rbind /run run/
  8. manjaro-chroot /mnt /bin/bash

Κάνεις τις αλλαγές σου και έπειτα δίνεις με τη σειρά:

  1. cd
  2. umount -Rl /mnt
  3. exit

και επανεκκίνηση.

4 «Μου αρέσει»

To manjaro-chroot, πρέπει να είναι το αντίστοιχο του arch-chroot που ανέφερα, οπότε mounts θα γίνονται αυτόματα.
EDIT:
Φαίνεται πως λέγεται mhwd-chroot το script στο manjaro και δεν είναι ενσωματωμένο στο live cd. Πρέπει να εγκατασταθεί πρώτα(έτσι λέει τουλάχιστον εδώ):

Επεξηγηματικός και σωστός!
Δούλεψε. Ακύρωσα τις αλλαγές στα δύο .conf, μετά έτρεξα πάλι το “mkinitcpio -P”, reboot και τώρα γράφω από το σύστημά μου!

@dancaer69 δίκιο είχες πριν για το chroot, το έτρεχα χωρίς “sudo”. Αλλά και πάλι δε δούλεψε, έπρεπε να κάνω τα παραπάνω που έγραψε ο Soulrain. Ευχαριστώ πάραυτα για το χρόνο σου.

3 «Μου αρέσει»