Mail server ερώτηση

'Eχω ακούσει πως κάποιες εταιρείες κατεβάζουν τα μαιλ τους από τον κανονικό server σε ένα άλλον που είναι inhouse και μετά τα διανέμουν στους χρήστες. 'Eτσι ο dedicated server είναι πάντα άδειος και ο inhouse είναι αυτός που τα κάνει όλα store . Έχετε καμιά ιδέα πως γίνεται αυτό???

λυσεις υπαρχουν πολλες. εγω χρησιμοποιω το iredmail που ειναι ολοκληρος mail server και εχω φτιαξει στα dns records τα mx spf κτλ απο τον mail server. Ετσι εχω διαφορετικους mail server απο το hosting.

λίγο πιο αναλυτικά software πως γίνεται???

κοιτα, υπαρχει το iredmail. κατεβαζεις τη δωρεαν εκδοση. Πρεπει να εγκατασταθει σε “γυμνο συστημα” Περιλαμβανει κατα την εγκατασταση php mysql και nginx. Αφου κατεβασεις και αποσυμπιεσεις. Τρεχεις το installation script και αν και δεν θυμαμαι τα βηματα ειναι σχεδον αυτοματοποιημενα. Νομιζω οτι ο υπολογιστης που θα εγκατασταθει θα πρεπει να βγαινει προς το ιντερνετ και ισως χρειαζεσαι και ενα dyndns τυπου υπηρεσια για να φτιαξεις τα mx records. θα σου στειλω ενα link απο εκει που φτιαχνω τα δικα μου

Αυτός είναι mail server …Εγώ θέλω κάτι που θα κάνει ας πούμε archive τα email από κάποιον εξωτερικό mail server και μετά να τα τραβάνε οι χρήστες από αυτόν .Έτσι έχω ταχύτητα και ίσως μετά να βρω και ένα τρόπο για backup .Έχω βαρεθεί να σέρνουν τα email client από τα πολλά pst