Lubuntu 20.10 εγκατάσταση χωρίς σκληρό, μόνο με usb

Καλησπέρα
Εγώ θα σου προτείνω μια λύση που ίσως και να σου αρέσει , αρκεί να εισαι διατεθιμένος να πληρώσεις κατι ελάχιστα ;)
Λόγω του οτι οι SSD , (ειδικά με τα λίγα GB) γινανε σούπα, αγοράζεις έναν 64 ή 128 GB, σχεδόν τζάμπα και ένα εξωτερικό dock (θήκη για HDD 2,5") σε USB και έχεις τον δίσκο που θέλεις , ωστε να περάσεις όποιο λειτουργικό θές και να αποθεικεύσεις ότι θές, απλά θα πρεπει να δεχθεις οτι θα ειναι ενωμένο ενα καλώδιο και ενας εξωτερικός δίσκος πάντα στο laptop σου.
Τωρα όσο για τις λεπτομέρειες εγκατάστασης , αυτο ειναι ευκολο, ειτε με τις απαντήσεις απο εδω μέσα, είτε απο λιγο Google ψάξιμο.
Καλό Σ/Κ και ελπίζω να τα καταφέρεις.

Απλά, να συμπληρώσω, και εγώ έχω εναν ACER laptop αγορασμένο το 2007, (celeron) 2GB RAM, στον οποίο έχω περάσει έναν ssd 128 και τώρα εχω WIN 7 & Linux :slight_smile: Εντάξει μπορει να μην πετάει, αλλά δεν ειναι και για πέταμα οπως ισως του αρμόζει :smiley:

Τέλος είδα προ ολίγου, σε αυτο το σημειο μια λύση που ισως σε βοηθείση : Λύση

1 «Μου αρέσει»

κανε οτι λεει ο φιλος πιο πανω, μην παιδευεσαι με στικακια, δεν ειναι αξιοπιστα για να κανεις εγκατασταση λειτουργικου.
με ενα 20αρικο παιρνεις ενα SSD 125 GB και κανεις κανονικη εγκατασταση μεσα απο ενα live usb.

3 «Μου αρέσει»