Lubuntu 20.10 εγκατάσταση χωρίς σκληρό, μόνο με usb

Kαλως ηλθες @sosapo αλλά καπου με μπερδεψες ή εσυ μπερδευτηκες, δεν ξερω.
Εφοσον δεν εχει δισκο το λαπτοπ, που πηγες να κανεις εγκατασταση; Απαντα πρωτα αυτο…

1 «Μου αρέσει»

α δεν εχει σκληρο τωρα το ειδα καλυτερα. αν δεν εχει μονο puppy linux η διανομη που να δουλευει μονο με usb. το lubuntu δεν μπορει να εγκατασταθει αν δεν υπαρχει σκληρος δισκος

μπορει να εγκατασταθει σε καποιο usb και να το λειτουργει ετσι το λαπτοπ. Εγω αυτο ειχα κανει οταν μου χαλασε ο σκληρος. Λειτουργουσε το λαπτοπ με το bunsenlabs που ειχα εγκαταστησει σε ενα usb drive.
Κατσε ομως πρωτα να μας πει τι προσπαθησε να κανει…

ως live ναι. και αμα το βγαζεις να κραταει τις ρυθμισεις; αυτο δεν το ηξερα.

οταν εγκαθιστας τη διανομη απο το live σε καποιο άλλο usb drive πχ με τον calamares καποια στιγμη σε ρωταει που θελεις να εγκατασταθει ο grub, οποτε επιλεγεις στο usb που θα γινει η εγκατασταση…
Μετα εχεις ενα usb με εγκατεστημενη διανομη, swap και grub δικο του…
Τωρα ο φιλος εχει ενα με 8gb και ενα με 32 gb,οποτε μπορει να κανει το 8gb live και να κανει εγκατασταση στο 32gb…
Πιστευω θα δουλεψει ετσι…

2 «Μου αρέσει»

Αρχικά παιδιά, καλώς σας βρήκα!
Δεν έχω και μεγάλη ιδέα από αυτά, πρώτη φορά ασχολούμαι με linux, αυτό που θέλω είναι με ένα φλασάκι να έχω το λειτουργικό σύστημα και να μπορώ, αν γίνεται, να αποθηκεύω πράγματα.
Το laptop δεν έχει σκληρό δίσκο, πήρα λοιπόν ένα 8άρι φλασάκι, έκαψα το iso του lubuntu, μπήκα στο περιβάλλον, έβαλα ένα δεύτερο φλασάκι 32άρι στο οποίο έκανα την εγκατάσταση (χώρισα το φλασάκι σε 4 μέρη, ένα μέρος με 512MB ήταν το /boot/efi, ένα μέρος ήταν το /, το τρίτο μέρος /home και το τέταρτο swap, πιο συγκεκριμένα είδα το συγκεκριμένο βίντεο ). Έκανε τη διαδικασία και τέλος. Το θέμα είναι πως θέλει και τα 2 φλασάκια για να δουλέψει, ουσιαστικά το 32άρι έγινε ο σκληρός δίσκος. Αυτό που θέλω είναι το 32άρι να κάνει και τις δύο δουλειές. Έχετε κάτι καλύτερο από λειτουργικό να προτείνετε; Αν μπορώ τελικά με το 32άρι να κάνω και τις δύο δουλειές θα μπορώ να αποθηκεύω κανένα word; Το live usb τι είναι; Σας ψιλό ζάλισα χαχαχα

1 «Μου αρέσει»

Δε μας ζαλισες, εμεις θα σε ζαλισουμε :grinning:
Το live usb ειναι το οχταρι που εφτιαξες με το rufus.
Λοιπον γνωμη μου ειναι, δοκιμασε να κανεις παλι εγκατασταση στο 32αρι, αλλά αυτη τη φορα μην μπλεξεις με το manual partitioning, αλλά πηγαινε στην άλλη επιλογη με το erase και μετα στις επιλογες που θα σου βγαλει βαλτα ολα στο 32αρι…
εφοσον εγκατασταθαθουν ολα κανονικα θα μπορεις να αποθηκευεις οτι θες (αρκει να χωρανε στο 32αρι) και δε χρειαζεται να αλλάξεις λειτουργικο, η διαδικασια ειναι πανω κατω ιδια
Εντωμεταξυ άκου και καμια άλλη γνωμη

1 «Μου αρέσει»

@sosapo και απο μενα ενα καλοσορισες στην παρεα μας :slight_smile:

Υποθετω λογικα οτι εχεις καποιον υπολογιστη με Windows 7/8/8.1 ή 10.

Εχεις ξαναχρησιμοποιησει καθολου εικονικες μηχανες;

Καλωσόρισες @sosapo .
Τι επεξεργαστή έχει το laptop, και γενικά ποιά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά του;

Καλημέρα.
Βρε παιδιά τι προτείνουμε Κυριακάτικα στον άνθρωπο;
Να κάνει εγκατάσταση λειτουργικού σε flash drive;
Δηλαδή θα ξεχάσουμε και ότι μάθαμε-πάθαμε.

Nαι γιατι το λαπτοπ του δεν εχει δισκο και θελει να το χρησιμοποιήσει (και εγω το ιδιο θα εκανα). Μαλιστα αυτο ακριβως θελει να κανει, να το χρησιμοποιησει με usb (οπως λεει και στον τιτλο). Εμενα πολυ καλη ιδεα μου φαινεται…

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδή το ότι ένα flash drive έχει περιορισμένο αριθμό σβήσε-γράψε-διάβασε δεν το θεωρείς πρόβλημα;
Το ότι μπορεί να γράψει κάποιο αρχείο και να μην μπορεί να το ανακτήσει;

Τι να πω; Μάλλον ξες καλλίτερα. Πάσο.

Oχι δεν ξερω καλλιτερα. Απλως υποθετω οτι ειχε windows πριν στο δισκο που χαλασε και μαλλον σερνοταν και ειπε να δοκιμασει με καποιο usb για να δει αν αξιζει τον κοπο. Αν μπορει να το λειτουργησει ικανοποιητικα με ενα usb τοτε υποθετω μετα θα του βαλει εναν ssd και θα ειναι ωραιος.
Αυτο με το αρχειο που δεν μπορει να ανακτησει που λες δεν το καταλαβα ομως. Τι εννοεις;

Παρεμπιπτοντως εγω κατα 95% περιπου χρησιμοποιω ενα live usb της mx που το κανω συνεχεια remaster και το εχω στογραψε σβησε συνεχεια εδω και πολυ καιρο (δε θυμαμαι καν ποσα χρονια) και δεν ειχα προβλημα μεχρι τωρα. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι καποια στιγμη δε θα τα φτυσει…

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι το ερώτημά σου για το αρχείο που δεν θα μπορέσει να ανακτήσει, απαντάται από την τελευταία λέξη του post σου…

Τέλος πάντων, δεν έχω κάτι άλλο να πω. Την καλημέρα μου.

E ενταξει, backup πρεπει να περνει ειτε με usb ειτε με κανονικο σκληρο. Τωρα αν θες να επισημανεις οτι τα usb χαλανε πιο ευκολα, ειναι λιγοτερο αξιοπιστα κλπ, ε ναι θα συμφωνησουμε και καλά κάνεις και το επισημαινεις. Εννοειται…

Υπάρχουν λύσεις για εγκατάσταση σε USB, ο ποιο απλός τρόπος να μην κάνεις εγκατάσταση, αλλά να φτιάξεις μια δεύτερη κατάτμηση και να περνάς εκεί τα αρχεία σου. Τα usb έχουν χώρο. Αν έχεις τα boomark συντονισμένα έχεις τα βασικά και μπορείς να φτιάξεις και ένα απλό script να μεταφέρει τις ρυθμίσεις και να φτιάχνει και κάποια symlink. Όχι η ιδανική λύση αλλά δουλεύει για youtube/facebook

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις κάτι σαν αυτό (αδοκίμαστο) με το mkusb

Μια άλλη λύση, αν ο υπολογιστής βρίσκετε στο ίδιο δίκτυο με κάποιο άλλο υπολογιστή που τρέχει Linux είναι να στήσεις το δεύτερο σύστημα, ώστε να μπορεί να εξυπηρετήσει το φορητό με remote boot. Θέλει λίγο διάβασμα, αλλά το είχα καταφέρει πριν πολλά χρόνια.

Αλλά (και ξέρω πως οι εποχές είναι δύσκολες) πρέπει να σταματήσουμε να θεωρούμε πως το Linux είναι λύση για μηχανήματα που έχει περάσει η μπογιά τους. Μπορείς να βρεις ένα δίσκο με λιγότερο από 50 ευρώ, να πάρεις ένα raspberry στα ίδια λεφτά, που μάλλον θα είναι καλύτερο, να πάρεις ένα πλήρες σύστημα υπολογιστή με κάτι παραπάνω

η ακόμα καλύτερα κάποιο raspberry pi 400 ή κάποιο μεταχειρισμένο mini pc. Οικονομικές ή “οικονομικές” λύσεις υπάρχουν και θα έχουν καλύτερες αποδόσεις, απο κάτι που η θέση του μάλλον είναι στον κάδο ανακύκλωσης

4 «Μου αρέσει»

3 posts were split to a new topic: Αξίζει να πάρω ένα Raspberry Pi;

αυτο θα το δοκιμασω. να εχω μονο το λειτουργικο σε ενα usb και τα αρχεια στον υπολογιστη που θα το φιλοξενει.

Καλησπέρα
Εγώ θα σου προτείνω μια λύση που ίσως και να σου αρέσει , αρκεί να εισαι διατεθιμένος να πληρώσεις κατι ελάχιστα ;)
Λόγω του οτι οι SSD , (ειδικά με τα λίγα GB) γινανε σούπα, αγοράζεις έναν 64 ή 128 GB, σχεδόν τζάμπα και ένα εξωτερικό dock (θήκη για HDD 2,5") σε USB και έχεις τον δίσκο που θέλεις , ωστε να περάσεις όποιο λειτουργικό θές και να αποθεικεύσεις ότι θές, απλά θα πρεπει να δεχθεις οτι θα ειναι ενωμένο ενα καλώδιο και ενας εξωτερικός δίσκος πάντα στο laptop σου.
Τωρα όσο για τις λεπτομέρειες εγκατάστασης , αυτο ειναι ευκολο, ειτε με τις απαντήσεις απο εδω μέσα, είτε απο λιγο Google ψάξιμο.
Καλό Σ/Κ και ελπίζω να τα καταφέρεις.

Απλά, να συμπληρώσω, και εγώ έχω εναν ACER laptop αγορασμένο το 2007, (celeron) 2GB RAM, στον οποίο έχω περάσει έναν ssd 128 και τώρα εχω WIN 7 & Linux :slight_smile: Εντάξει μπορει να μην πετάει, αλλά δεν ειναι και για πέταμα οπως ισως του αρμόζει :smiley:

Τέλος είδα προ ολίγου, σε αυτο το σημειο μια λύση που ισως σε βοηθείση : Λύση

1 «Μου αρέσει»

κανε οτι λεει ο φιλος πιο πανω, μην παιδευεσαι με στικακια, δεν ειναι αξιοπιστα για να κανεις εγκατασταση λειτουργικου.
με ενα 20αρικο παιρνεις ενα SSD 125 GB και κανεις κανονικη εγκατασταση μεσα απο ενα live usb.

3 «Μου αρέσει»